Sygnały Dnia 14 września 2020 roku, rozmowa z Krzysztofem Sobolewskim

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2020 07:15
Audio
  • Krzysztof Sobolewski: mamy nadzieję, że nasi koalicjanci będą tak samo zgodni w kwestii ochrony zwierząt jak i my (Sygnały dnia/Jedynka)

Katarzyna Gójska: Gościem Sygnałów Dnia jest pan poseł Krzysztof Sobolewski, szef Komitetu Wykonawczego Prawa i Sprawiedliwości. Witam bardzo serdecznie, dzień dobry.

Krzysztof Sobolewski: Dzień dobry, pani redaktor, dzień dobry państwu.

Panie pośle, pan prezes Jarosław Kaczyński w dzisiaj opublikowanym wywiadzie w tygodniku Sieci pytany o to, czy nie ma poczucia, że konstrukcja o nazwie Zjednoczona Prawica może się rozpaść, że jest zagrożona, mówi, że „miałem przez chwilę takie poczucie, ale ostatnie rozmowy zmniejszyły moje obawy, nie mogę jednak oczywiście powiedzieć, że takiego zagrożenia nie ma”. Pan też miał takie poczucie jakiś czas temu, że coś się złego dzieje w ramach Zjednoczonej Prawicy?

Pani redaktor, może nie poczucie, że coś złego się dzieje w ramach Zjednoczonej Prawicy, ale zawsze jest ten procent niepewności co do tego, jak zachowają się strony, które są w ramach Zjednoczonej Prawicy, po tym, jak tak naprawdę odnieśliśmy wspólnie siódme zwycięstwo z rzędu wyborcze i każdy wtedy nabiera poczucia własnej wartości i próbuje to eksponować w rozmowach. Więc być może to z tego tylko wynika, że zawsze jest ten procent niepewności, na ile to poczucie własnej wartości jest nieadekwatne do tej pozycji, którą się aktualnie zajmuje.

No dobrze, to w takim razie jeżeli zapytam pana o to, na jakim są dzisiaj etapie te negocjacje związane z rekonstrukcją i przeformowaniem, bo chyba tak by trzeba było powiedzieć, bo przecież zmiany strukturalne też mają nastąpić, ma być dużo mniej ministerstw, to na jakim etapie są te negocjacje? Bo pan prezes Jarosław Kaczyński mówi, że liczy na to, że szybko się porozumiemy w ramach, oczywiście, Zjednoczonej Prawicy, ale możliwe, że to się trochę przeciągnie. Czy rzeczywiście ten termin druga połowa września – początek października może być zagrożony?

Pani redaktor, rozmowy trwają, w dniu jutrzejszym mamy kontynuację rozmów. Zobaczymy, jakie będzie... oczywiście jak to będzie przebiegać, natomiast w tej chwili jesteśmy na etapie, gdzie mamy część rzeczy już poustalane, z naszej strony jest chęć, aby te rozmowy zakończyć jak najszybciej i podpisać nową umowę koalicyjną i wtedy możemy przystąpić do rekonstrukcji rządu i do naszej ofensywy programowej jesiennej. Natomiast czy będzie to rekonstrukcja przełom września/października? My cały czas na to liczymy i zakładamy taki termin. Wtedy będzie pan premier ogłaszał nową strukturę rządu i prawdopodobnie nieduże być może zmiany, ale jednak zmiany personalne.

No dobrze, a panie pośle, to jeżeli zapytam o liczbę ministerstw, no i związane z tym ewentualne straty państwa koalicjantów, mam na myśli Porozumienie i Solidarną Polskę, jeżeli chodzi o stan posiadania, bo mowa była o tym, że każdy z koalicjantów ma mieć jedno ministerstwo, to czy ta sprawa już została załatwiona, jest już zakończona negocjacyjnie, czy też negocjacje na ten temat jeszcze trwają?

Powiem, pani redaktor, tak: ten etap mamy za sobą, ale nie jest powiedziane, że być może w kolejnym etapie rozmów któraś ze stron będzie chciała do tego wrócić. Więc w tej chwili ten etap mamy za sobą w rozmowach.

I rzeczywiście będzie tak, że każdy z koalicjantów po jednym ministerstwie?

Na pewno będzie rekonstrukcja rządu zmierzała w tym kierunku, że będzie mniej ministerstw, a to oznacza, że proporcjonalnie każdy ze stron Zjednoczonej Prawicy, każdy z koalicjantów będzie... jest... znaczy zgodził się na to, aby proporcjonalnie został mu zmniejszony stan posiadania.

Pan były premier Jarosław Gowin, przewodniczący Jarosław Gowin wraca do rządu?

To już jest decyzja i wewnętrzna i (...) Porozumienia i tutaj...

Ja rozumiem, że decyzja wewnętrzna Porozumienia, ale Porozumienie już to przedstawiło w negocjacjach?

Pani redaktor, to jest decyzja wewnętrzna Porozumienia i o tym, czy... kto będzie reprezentantem Porozumienia w rządzie pana premiera Mateusza Morawieckiego, będzie mówił pan premier Mateusz Morawiecki.

Czyli rozumiem, że jeżeli będzie taka decyzja w ramach Porozumienia, to ze strony PiS-u weta nie będzie.

Pani redaktor, trudno jest mówić o wecie, jeśli jest koalicyjne ustalenie, że jeden z resortów czy dwa resorty na przykład bierze jedna ze stron porozumienia i ona desygnuje osoby, które będą ministrami (...) dlatego tutaj...

Ja mimo wszystko zapytałam o to weto, dlatego że w dzisiejszym wywiadzie pana prezesa Jarosława Kaczyńskiego pojawia się taka wypowiedź pana prezesa, że jeżeli chodzi o Jarosława Gowina, no to krytyków w Prawie i Sprawiedliwości, jego krytyków jest bardzo wielu.

Oczywiście, pani redaktor, wiemy o tym, natomiast też (...) uczymy się już zapominać i w tej kwestii też jeśli przyjdzie taka sytuacja... dojdzie do takiej sytuacji, to będziemy musieli nauczyć się zapominać.

No tak, pan prezes mówi nawet, że on się już bardzo dobrze nauczył, bo to ważna cecha w polityce. To w takim razie zapytam o piątkę dla zwierząt. Czy to jest propozycja uzgodniona koalicyjnie, czy to jest po prostu autorska propozycja Forum Młodych PiS wspierana przez prezesa Jarosława Kaczyńskiego?

Jest to propozycja, jest to projekt ustawy, który przedstawiamy jako Prawo i Sprawiedliwość. Oczywiście tutaj do Sejmu została wniesiona podpisami parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości. Mamy nadzieję, że nasi koalicjanci tutaj będą tak samo zgodni w kwestii ochrony zwierząt jak i my.

Ale ta ustawa, ta propozycja będzie przedmiotem jakichś negocjacji koalicyjnych? No bo do tej pory reakcje koalicjantów były, no, powiem różne.

Nie jest to, pani redaktor, element rozmów koalicyjnych.

Dzisiaj z kolei...

Liczymy tutaj, panie redaktor, na ponadpartyjną solidarność w kwestii ochrony praw zwierząt.

Dzisiaj z kolei w tygodniku Do rzeczy rozmowa z byłą premier Beatą Szydło i Beata Szydło, pani premier Beata Szydło jest pytana o to, czy piątka dla zwierząt... czy piątką dla zwierząt PiS skręca w lewo.

Pani redaktor, trudno jest nazwać skręcaniem w lewo troskę o ochronę zwierząt, a jeśli ktoś tak uważa, to jest to... no, ma mylne pojęcie w tej kwestii, bo na pewno nie jest to skręcanie w lewo, ochrona zwierząt jest... Już wcześniej wspomniałem, chcemy, żeby to było ponadpartyjne, ponadpartyjna zgoda w tej kwestii, więc od lewa do prawa to jest po prostu ludzka przyzwoitość.

Czy determinacja jest, jeżeli chodzi o uchwalenie tej ustawy, w miarę szybko? No bo wcześniej też Prawo i Sprawiedliwość zgłaszało takie podobne propozycje i do ich uchwalenia nie doszło.

Pani redaktor, liczymy, że ta ustawa, jeśli nie będzie obstrukcji Senatu, zostanie uchwalona bardzo szybko. A tutaj mam nadzieję, że pan marszałek Grodzki ma podobne zdanie w kwestii ochrony zwierząt jak my i nie będzie tej ustawy traktował jak na przykład ustawy związanej z wyborami prezydenckimi.

Bardzo dziękuję. Pan poseł Krzysztof Sobolewski, szef Komitetu Wykonawczego Prawa i Sprawiedliwości, był gościem Sygnałów Dnia.

Dziękuję, pani redaktor.

JM

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak