Noszenie maseczek ochronnych - obowiązek prawny czy moralny?

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2020 12:15
Coraz więcej Polaków nie nosi maseczek. Czy posypią się  pozwy przeciwko temu obowiązkowi? To możliwe. Część rodziców nie zgadza się by ich dzieci nosiły maseczki w szkołach i zgłasza się do prawników. Robi to też wiele osób, które chcą uniknąć płacenia kar za to, że nie założyły maseczki np. w komunikacji miejskiej czy w sklepie. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: agsaz / Shutterstock.com

Posłuchaj
03:02 _PR1_AAC 2020_09_14-07-40-04.mp3 Noszenie maseczek ochronnych - obowiązek prawny czy moralny? (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Można uniknąć kary?

Jak mówi adwokat Maja Gidian otrzymuje dziennie kilkadziesiąt telefonów dot. uniknięcia kar za nienoszenie maseczek ochronnych, głównie od rodziców dzieci uczęszczających do szkół. Dyrektorzy placówek oświatowych mają swobodę w ustalaniu regulaminów szkół i przedszkoli i za brak odpowiedniej osłony dzieci dostają srogie kary. - Obniża się im oceny z zachowania, daje się im punkty ujemne za brak maseczki - wylicza adwokat. - Dochodzi do absurdalnych sytuacji - dodaje. 


Nie tylko rodzice mają wątpliwości dotyczące przepisów regulujących noszenie maseczek ochronnych. O doprecyzowanie przepisów apeluje Radosław Knap z Polskiej Rady Centrów Handlowych. - Z zaniepokojeniem obserwujemy coraz większą liczbę klientów, którzy nie zasłaniają nosa i ust. Nasi klienci posługują się specjalnie przygotowanymi oświadczeniami - tłumaczy. - Ze względu na nieprecyzyjne przepisy jako branża zostaliśmy postawieni w bardzo trudnej sytuacji - ocenia Radosław Knap. 


"Wykracza poza kompetencje ustawy"

Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że obowiązek zakrywania nosa i usta jest związany z przepisami o zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Maja Gidian zwraca uwagę, że o obowiązku noszenia maseczek został wprowadzony w formie rozporządzenia. - Ustawa o chorobach zakaźnych mówi, że tego rodzaju obowiązek może być wprowadzony jedynie w stosunku do osób chorych albo podejrzewanych o zachorowanie - tłumaczy ekspert. - Rozporządzenie, które zostało wydane na mocy tej ustawy, nałożyło obowiązek zasłaniania ust i nosa nie tylko na osoby chore, ale na wszystkie osoby. Rozporządzenie nie może wykraczać poza kompetencje ustawy, a w tym przypadku mamy taką sytuację - podkreśla adwokat. 


źródło: Minis.erstwo Zdrowia/Youtube 


Obowiązek prawny i moralny 

Eksperci przekonują, że maseczki ochronne bardzo ograniczają ryzyko zakażenia. Zdaniem dr. Michała Sutkowskiego, noszenie maseczek jest dla nas nie tylko obowiązkiem prawnym, ale i moralnym wobec innych osób. - Możemy zakażać, jeśli sami jesteśmy zakażeni. Powinniśmy nosić maseczki ochronne nie dla przepisów, ale dla samych siebie - apeluje.

***

Tytuł audycjiSygnały dnia 

Materiał: Izabela Kostyszyn 

Data emisji: 14.09.2020 r. 

Godzina emisji: 7.39

ans 


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło nową strategię walki z koronawirusem

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2020 17:30
Według przewidywań jesienią czeka nas kolejna fala zakażeń. W czwartek 3 września w siedzibie Ministerstwa Zdrowia odbyła się konferencja prasowa, podczas której minister Adam Niedzielski zaprezentował nową strategię mającą utrzymać pandemię pod kontrolą. Polską służbę zdrowia czeka trudne zadanie polegające na oddzieleniu chorych na COVID-19 od osób przechodzących grypę i inne choroby wirusowe powszechne o tej porze roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzecznik GIS o odwiedzinach w szpitalach: procedury powinny być wypracowane na poziomie placówek

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2020 16:41
- Już na poziomie poszczególnych placówek powinny być wypracowane procedury odwiedzin. (...) Myślę, że trzymając się wszystkich zasad sanitarnych, maseczek, dezynfekcji rąk (...) wierzę, że można to zrobić w sposób bezpieczny - mówił w Polskim Radiu 24 rzecznik Głównego Inspektora Sanitarnego Jan Bondar.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Musimy nauczyć się żyć z wirusem, szczepionka najwcześniej wiosną". Minister zdrowia o pandemii

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2020 08:10
Obecnie epidemia COVID-19 w naszym kraju ustabilizowała się. Efekty przynoszą regionalne obostrzenia. Robimy też bardziej celowane testy - powiedział w opublikowanym w poniedziałek w "Dzienniku Gazecie Prawnej" wywiadzie minister zdrowia Adam Niedzielski.
rozwiń zwiń