53 lata od premiery "Samych swoich". Na czym polega sukces polskiej komedii wszech czasów?

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2020 11:45
15 września 1967 roku w nieistniejącym już warszawskim kinie Moskwa odbyła się premiera "Samych swoich" - filmu Sylwestra Chęcińskiego określanego jako "polska komedia wszech czasów". Postaci Kargula i Pawlaka grane przez Władysława Hańczę i Wacława Kowalskiego są uwielbiane przez kolejne już pokolenie widzów, a wypowiadane przez nich dialogi na trwałe weszły do naszego języka, nie tracąc nic ze swej aktualności mimo upływu 53 lat od premiery filmu.
Kadr z filmu Sami swoi
Kadr z filmu "Sami swoi" Foto: materiały promocyjne

- To działa. Humor plus aktorzy. Mówi się o tym, że przepis na najlepszą komedię to tragedia plus czas -m mówi w Programie 1 Polskiego Radia filmoznawca Łukasz Muszyński. - Jeśli z jednej strony bohaterów spotykają dosyć nieciekawe, momentami bardzo smutne rzeczy, ale pokaże się to w odpowiedni sposób, to widz pewnie będzie się zaśmiewać do łez. Tak jest w przypadku "Samych swoich" - dodaje. 

DarekX/fragment filmu "Sami swoi"

Film opowiada historię zwaśnionych od wielu lat rodziny Pawlaków i Kargulów, które trafiają z Kresów Wschodnich na Ziemie Odzyskane. Na cykl w późniejszych latach złożyły się także produkcje "Nie ma mocnych" i "Kochaj albo rzuć". 

czytaj więcej
pap sami swoi 1200.jpg
Historia "Samych swoich"

- Trzeba uchwycić prawdę czyjegoś losu i nie stawiać na wybuchy rechotu tylko na to, żeby kontakt z widzem był powodowany prawdą czyjegoś losu. To dla komedii pewien warunek podstawowy i dlatego tak mało dobrych komedii powstaje, bo trzeba stworzyć najpierw na serio. Na poważnie zobaczyć bohaterów, którzy mają się ze sobą zderzyć i stworzyć dla nich oryginalne sytuacje  - mówi w radiowej Jedynce scenarzysta trylogii "Sami swoi" Andrzej Mularczyk. 

Posłuchaj
05:03 PR1_MPLS 2020_09_15-07-41-46.mp3 Na czym polega sukces filmu "Sami swoi"? (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Zanim perypetie zwaśnionych rodzin znalazły swoją kinową wersję, Andrzej Mularczyk napisał scenariusz słuchowiska radiowego. Czytaj więcej>>>

A za co słuchacze radiowej Jedynki kochają "Samych swoich"? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania. 

***

Audycja: "Sygnały dnia" 

Prowadzi: Karolina Rożej, Piotr Gociek

Materiał: Klaudia Porębska

Data emisji: 15.09.2020

Godzina: 7.41

kh

Zobacz więcej na temat: serial komedia FILM
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bareja i bareizmy. 10 faktów z życia reżysera, o których mogłeś nie wiedzieć

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2020 05:49
14 czerwca przypada 33. rocznica śmierci artysty. Wszyscy widzowie uwielbiają twórczość Stanisława Barei za humor, który znakomicie oddawał absurdalną rzeczywistość PRL. Po wgłębieniu się w życiorys reżysera można odnieść wrażenie, że wiele filmowego humoru zostało zaczerpnięte z samego życia. 
rozwiń zwiń