"Jeden z najbardziej znanych i docenianych żyjących poetów języka niemieckiego". Durs Grünbein z Nagrodą Literacką im. Zbigniewa Herberta

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2020 11:46
Niemiecki poeta, eseista i tłumacz Durs Grünbein odebrał w Warszawie Międzynarodową Nagrodę Literacką imienia Zbigniewa Herberta 2020. Statuetkę i czek na 50 tysięcy dolarów laureat otrzymał podczas uroczystości w Teatrze Polskim.
Durs Grnbein
Durs Grünbein Foto: PAP/Adam Warżawa

czytaj więcej
Herbert1200.jpg
"Przyjaźń była podstawą jego życia". O listach, podróżach i relacjach Zbigniewa Herberta

Międzynarodowa Nagroda Literacka im. Zbigniewa Herberta to wyróżnienie na polu literatury światowej - przede wszystkim w dziedzinie poezji. Przyznawana jest od ośmiu lat za wybitne dokonania artystyczne i intelektualne nawiązujące do idei, które przyświecały twórczości Zbigniewa Herberta: niezależności, umiłowania wolności, oporu wobec kłamstwa, nierówności i przemocy. 

Posłuchaj
03:19 PR1_MPLS 2020_09_16-07-38-32.mp3 Durs Grünbein laureatem Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Laureata w marcu wskazało międzynarodowe jury, w skład którego weszli poeci, eseiści, tłumacze i wydawcy: Jurij Andruchowycz (Ukraina), Edward Hirsch (USA), Michael Krüger (Niemcy), Mercedes Monmany (Hiszpania) oraz Tomasz Różycki (Polska). 

Przewodniczący jury Tomasz Różycki podkreślił, że Durs Grünbein jest jednym z najbardziej znanych i docenianych żyjących poetów języka niemieckiego. W laudacji mówił o podobieństwach między patronem nagrody a jej tegorocznym laureatem.

- Grünbein jest bliski tradycji poetyckiej Zbigniewa Herberta: uniwersalna kultura stanowi wciąż dla niego odniesienie, miejsce, w którym żyjemy wszyscy, pomimo upływu lat, zmiany mód i sposobów komunikowania, to także dla niego niewyczerpany zasób pytań, które wciąż warto stawiać, sposób na odnalezienie pokrewieństwa w obliczu niespokojnej teraźniejszości - powiedział Różycki.

"Zawsze czułem coś wspólnego z twórczością Zbigniewa Herberta"

Laureat przyznał, że odkrycie polskiej poezji współczesnej, przede wszystkim Herberta, bardzo pomogło mu w jego drodze poetyckiej. Wiersze autora "Pana Cogito" były dla Grünbeina nie tylko przykładami formalnego mistrzostwa, lecz także lekcją wolności umysłu i charakteru.

W rozmowie z dziennikarzami mówił, że wiele łączy go z patronem nagrody. - To była decyzja jury, aby skojarzyć nasze nazwiska: Zbigniewa Herberta i moje. I to był dla mnie wspaniały pomysł, ponieważ zawsze czułem coś wspólnego z twórczością Zbigniewa Herberta. Zacząłem go czytać, gdy już tworzyłem swoje wiersze i odkryłem kogoś jak brata czy bratnią duszę, kto ma bardzo podobne odczucia i myśli - mówił laureat.

Podczas uroczystości w Teatrze Polskim Durs Grünbein wygłosił przemówienie w formie osobistego listu do Zbigniewa Herberta.

Obok wierszy laureata zgromadzeni na uroczystości goście mieli okazję wysłuchać wybranych wierszy Zbigniewa Herberta w interpretacji Wiesława Komasy. Wieczór uświetnił muzyczny występ Włodka Pawlika, uznanego na całym świecie kompozytora i pianisty jazzowego.

***

Laureatami Międzynarodowej Nagrody Literackiej imienia Zbigniewa Herberta byli dotąd: William Stanley Merwin, Charles Simic, Ryszard Krynicki, Lars Gustafsson, Breyten Breytenbach, Nuala Ni Dhomhnaill oraz Agi Miszol.

***

W środowej (16.09, godz. 21.05) audycji "Moje książki" będzie można wysłuchać wywiadu, który z Dursem Grünbeinem przeprowadziła Magda Mikołajczuk.

***

Audycja: "Sygnały dnia" 

Prowadzi: Karolina Rożej, Grzegorz Jankowski

Materiał: Dorota Piotrowska

Data emisji: 16.09.2020

Godzina: 7.38

IAR/Jedynka/kh

Zobacz więcej na temat: Zbigniew Herbert literatura

Czytaj także

"Twórczość Dursa Grünbeina w ciekawy sposób łączy się z poezją Zbigniewa Herberta"

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2020 09:50
"Nieliczne przedmioty, na jakie później natrafią motyka, pędzel archeologa, łopata śmieciarza - oto tworzywo, z którego są wiersze" - to słowa niemieckiego poety, eseisty i tłumacza Dursa Grünbeina, który 15 września odbierze tegoroczną Międzynarodową Nagrodę Literacką im. Zbigniewa Herberta.
rozwiń zwiń