SN ws. ustawy dezubekizacyjnej. Mucha: należało poczekać na rozstrzygnięcie Trybunału Konstytucyjnego

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2020 09:19
- Wydanie uchwały przez Sąd Najwyższy to nie jest stanowienie prawa - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Paweł Mucha, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta, komentując decyzję SN w sprawie emerytur byłych pracowników służby bezpieczeństwa.
Paweł Mucha
Paweł MuchaFoto: PR1

Sąd Najwyższy stwierdził, że samo kryterium pracy dla SB nie wystarczy, aby obniżyć emeryturę i powinno dokonywać się oceny indywidualnych czynów poszczególnych funkcjonariuszy. Wcześniej SN odrzucił dwa wnioski złożone przez prokuraturę - jeden dotyczył odroczenia rozpoznawania sprawy przez SN do czasu wydania rozstrzygnięcia przez Trybunał Konstytucyjny, drugi - wyłączenia od orzekania w tej sprawie sędziego Józefa Iwulskiego, byłego żołnierza Wojskowej Służby Wewnętrznej.

Posłuchaj
09:29 [ PR1]PR1 (PCM) 17 wrzesień 2020 08_14_31_for_media.mp3 Paweł Mucha: w sprawie ustawy dezubekizacyjnej Sąd Najwyższy powinien poczekać na rozstrzygnięcie Trybunału Konstytucyjnego (Sygnały dnia/Jedynka)

 

- Nie ma dzisiaj w Polsce systemu prawa precedensowego. Sądy będą się kierowały tym rozstrzygnięciem, będą je uwzględniały, ale to nie jest stanowienie prawa - wydanie uchwały przez Sąd Najwyższy - powiedział Paweł Mucha.

- Nie chciałbym, żeby można było tworzyć takie wrażenie, że osoby, które pełniły służbę na rzecz totalitarnego państwa przez taką interpretację prawa, w taki sposób przedstawianą, będą unikały tych skutków, które są wyrażone w ustawie przyjętej przez polskiego prawodawcę - dodał.

sąd najwyższy shutterstock_1533435362 1200.jpg
Sprawa dot. emerytur funkcjonariuszy PRL w SN. Rozpatruje ją sędzia, który skazywał opozycjonistów

Paweł Mucha wskazał, że czeka na uzasadnienie tej uchwały Sądu Najwyższego.

Jego zdaniem obydwa wnioski złożone w tej sprawie przez prokuraturę były trafne. - Uważam, że pan sędzia nie powinien w tej sprawie orzekać, powinien był się wyłączyć ze składu sędziowskiego - stwierdził gość "Sygnałów dnia", podkreślając, że to jego prywatna opinia.

- Należało też poczekać na rozstrzygnięcie Trybunału Konstytucyjnego - ocenił. Przypomniał też, że wyroki TK na gruncie konstytucji RP mają moc powszechnie obowiązującą.

. .

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Grzegorz Jankowski

Gość: Paweł Mucha (zastępca szefa Kancelarii Prezydenta)

Data emisji: 17.09.2020 r. 

Godzina emisji: 8.15

fc

Czytaj także

Emerytury b. funkcjonariuszy służb PRL. Znamy decyzję SN ws. ustawy dezubekizacyjnej

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2020 15:29
Sąd Najwyższy orzekł, że miejsce pracy i okres pełnienia służby nie może być jedynym kryterium pozbawienia prawa do zaopatrzenia emerytalnego byłych funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa PRL.
rozwiń zwiń