Blisko 4 mln Polaków nie myje zębów. Jabłko zamiast wieczornego szczotkowania

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2020 11:50
Światowa Federacja Stomatologiczna i Światowa Organizacja Zdrowia założyły, że do 2020 roku w Europie 80 proc. ludzi powinno być wolnych od próchnicy. W Polsce cierpi na nią 95 proc. mieszkańców.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Oksana Kuzmina/shutterstock.com

Posłuchaj
04:01 [ PR1]PR1 (mp3) 17 wrzesień 2020 07_46_23.mp3 Blisko 4 mln Polaków nie myje zębów. Jabłko zamiast wieczornego szczotkowania (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Prezydent Polskiego Stowarzyszenia Dentystycznego prof. Marzena Dominiak oceniła w audycji "Sygnały dnia", że z danych statystycznych wynika, że Polacy mają bardzo niską świadomość problemu. A zaniedbania w dziedzinie pielęgnacji jamy ustnej prowadzą do wielu chorób - sercowo-naczyniowych, pulmonologicznych, nowotworowych.

Prof. Dominiak zauważyła, że jeśli chodzi o dbanie o zęby, wciąż pokutują mity sprzed wielu lat. Zwróciła uwagę, że cześć osób zamiast myć zęby wieczorem zjada jabłko, które - w ich mniemaniu - skutecznie zastępuje szczotkę i pastę. - To nie ma nic wspólnego z oczyszczaniem zębów. Takie postępowanie generuje środowisko kwasowe, w którym dochodzi szybciej do próchnicy - wyjaśniła.

Wciąż też popularne jest myślenie, że w sumie nic wielkiego się nie stanie, jak "raz" nie umyję zębów.

. .

PAP/Maciej Zieliński


Jak prawidłowo myć zęby?

Na ogół wiemy i zgadzamy się z tym, że zęby myć trzeba (choć - jak wynika z badań Głównego Urzędu Statystycznego z 2016 roku - blisko 4 mln Polaków w ogóle nie bierze szczoteczki do ręki), ale często nie potrafimy tego zrobić prawidłowo. W Programie 1 Polskiego Radia o krótką instrukcję poprosiliśmy lekarza-dentystę.

Na szczoteczkę (nie musimy zwilżać jej włosia wodą) nakładamy 1-2 cm pasty. Włosie szczoteczki przykładamy pod kątem 45 stopni do dziąsła i wykonujemy ruchy wymiatania. Chodzi o to, żeby włosie szczoteczki weszło w przestrzenie międzyzębowe. Jeżeli myjemy górne zęby, to ruch wymiatający wykonujemy od góry do dołu (jak pada deszczyk), a jeżeli dolne - od dołu do góry (jak rośnie trawka).

Organizacja Oral Health Foundation, zajmująca się zdrowiem jamy ustnej, zaleca, aby mycie zębów było ostatnią czynnością wykonywaną przed snem oraz aby szczotkować zęby przynajmniej dwa razy w ciągu dnia.

***

Tytuł audycji: Sygnały Dnia

Prowadzą: Karolina Rożej i Grzegorz Jankowski

Autorka materiału: Maja Mazurek

Data emisji: 8.09.2020

Godzina emisji: 6.00 - 9.00

kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Piękny uśmiech? Podpowiadamy jak myć zęby

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2020 13:04
Każdy z nas pragnie mieć ładny uśmiech. Żeby móc się nim pochwalić, trzeba jednak najpierw zadbać o zęby. - Należy je myć dokładnie i co najmniej dwa razy dziennie - radzi higienistka dentystyczna. A jaką szczoteczką warto wybrać, żeby nasze zęby były jeszcze bardziej białe?
rozwiń zwiń