Rowerzysto! Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i innych

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2020 12:12
Jazda po chodniku czy wymuszanie pierwszeństwa to główne grzechy cyklistów. Mimo tego, że czystego sumienia nie mają również piesi, którzy chodzą po ścieżkach rowerowych i kierowcy parkujący w poprzek ścieżki, czy nie ustępujący pierwszeństwa, to w ubiegłym roku doszło do Polsce aż do 4426 wypadków z udziałem w rowerzystów. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Photographee.eu

czytaj więcej
Shutterstock piesi przejście pasy zima późna jesień 1200.jpg
"Bezpieczna Jedynka": jak zapewnić pieszym bezpieczeństwo na drodze?

Chociażby w środę dwaj rowerzyści w wieku 17 i 34 lat zginęli w dwóch wypadkach, do których doszło w Kolonii Borowiecko oraz w Trzebcach w powiecie radomszczańskim. Także w środę mężczyzna został potrącony w Gdańsku. 25-latek jechał ścieżką rowerową i według wstępnych ustaleń policji wjechał na czerwonym świetle wprost pod koła samochodu dostawczego. Rowerzysty nie udało się uratować.

- Posługując się danymi statystycznymi za rok 2019 z możemy powiedzieć, że rowerzyści uczestniczyli w 4 tysiącach 426 wypadkach. W tych wypadkach zginęło 257 rowerzystów i jeden pasażer roweru - mówi w Programie 1 Polskiego Radia komisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. 

Posłuchaj
03:23 PR1_MPLS 2020_09_18-07-47-26.mp3 Bezpieczny rowerzysta, bezpieczny pieszy (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Do największej liczby tragicznych zdarzeń z udziałem rowerzystów doszło z powodu nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu oraz nieprawidłowego manewru skrętu. - Na kolejnych miejscach są: niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieprawidłowe zachowanie wobec pieszego czy nie zastosowanie się do sygnalizacji świetlnej - wylicza komisarz. - Z analizy wieku sprawców-rowerzystów wynika, że największe zagrożenie powodują osoby starsze - dodaje.

.

"Senior na drodze"

Ministerstwo Infrastruktury i Krajowa Rada Ruchu Drogowego od czterech lat realizują akcję informacyjno-edukacyjną skierowaną do osób po 60. roku życia - w tym do rowerzystów, kierowców i pieszych. - Głównym założeniem akcji "Senior na drodze" jest wzrost świadomości społecznej w zakresie bezpiecznego zachowania się na drodze - mówi rzecznik Ministerstwa Infrastruktury Szymon Huptyś.

W związku z tragicznymi wypadkami, które często miejsce po zmierzchu, policja przypomina, że kierujący pojazdami mają obowiązek zachowania szczególnej ostrożności i ustąpienia pierwszeństwa rowerowi, znajdującemu się na przejeździe dla rowerzystów.

Natomiast niechronieni uczestnicy ruchu - niezależnie od pory roku - powinni być dobrze widoczni. Niezbędne jest, aby osoby piesze nosiły elementy odblaskowe, szczególnie w miejscach, gdzie wymagają tego przepisy, czyli po zmierzchu na drodze poza obszarem zabudowanym.

Obowiązkowe oświetlenie 

Natomiast rowerzyści powinni wyposażyć rower w obowiązkowe oświetlenie oraz korzystać z niego od zmierzchu do świtu, w tunelu oraz w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej np. mgłą lub opadami atmosferycznymi. 

.

- Apeluję przede wszystkim o rozsądek i poszanowanie przepisów ruchu drogowego oraz żeby rowerzyści sobie przypomnieli, że na co dzień są pieszymi a piesi, że bardzo często korzystają z rowerów i też chcieliby, żeby inni uczestnicy ruchu zachowywali się w stosunku do nich, tak jak byśmy sami tego oczekiwali - podkreśla komisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. 

***

Audycja: "Sygnały dnia" 

Materiał: Klaudia Porębska

Data emisji: 18.09.2020

Godzina: 7.47

Jedynka/PAP/kh

Zobacz więcej na temat: rower piesi bezpieczeństwo

Czytaj także

"Razem bezpieczniej". Blisko 800 tys. zł na poprawę bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych na Mazowszu

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2020 09:20
Pięć powiatów i trzy gminy na Mazowszu otrzymają dofinansowanie w łącznej kwocie 799,8 tys. zł na poprawę bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych w ramach programu "Razem bezpieczniej" im. Władysława Stasiaka. Wśród planów samorządów jest modernizacja przejść i zwiększenie widoczności przechodniów.
rozwiń zwiń