Rowerzysto! Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i innych

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2020 12:12
Jazda po chodniku czy wymuszanie pierwszeństwa to główne grzechy cyklistów. Mimo tego, że czystego sumienia nie mają również piesi, którzy chodzą po ścieżkach rowerowych i kierowcy parkujący w poprzek ścieżki, czy nie ustępujący pierwszeństwa, to w ubiegłym roku doszło do Polsce aż do 4426 wypadków z udziałem w rowerzystów. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Photographee.eu

czytaj więcej
Shutterstock piesi przejście pasy zima późna jesień 1200.jpg
"Bezpieczna Jedynka": jak zapewnić pieszym bezpieczeństwo na drodze?

Chociażby w środę dwaj rowerzyści w wieku 17 i 34 lat zginęli w dwóch wypadkach, do których doszło w Kolonii Borowiecko oraz w Trzebcach w powiecie radomszczańskim. Także w środę mężczyzna został potrącony w Gdańsku. 25-latek jechał ścieżką rowerową i według wstępnych ustaleń policji wjechał na czerwonym świetle wprost pod koła samochodu dostawczego. Rowerzysty nie udało się uratować.

- Posługując się danymi statystycznymi za rok 2019 z możemy powiedzieć, że rowerzyści uczestniczyli w 4 tysiącach 426 wypadkach. W tych wypadkach zginęło 257 rowerzystów i jeden pasażer roweru - mówi w Programie 1 Polskiego Radia komisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. 

Posłuchaj
03:23 PR1_MPLS 2020_09_18-07-47-26.mp3 Bezpieczny rowerzysta, bezpieczny pieszy (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Do największej liczby tragicznych zdarzeń z udziałem rowerzystów doszło z powodu nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu oraz nieprawidłowego manewru skrętu. - Na kolejnych miejscach są: niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieprawidłowe zachowanie wobec pieszego czy nie zastosowanie się do sygnalizacji świetlnej - wylicza komisarz. - Z analizy wieku sprawców-rowerzystów wynika, że największe zagrożenie powodują osoby starsze - dodaje.

.

"Senior na drodze"

Ministerstwo Infrastruktury i Krajowa Rada Ruchu Drogowego od czterech lat realizują akcję informacyjno-edukacyjną skierowaną do osób po 60. roku życia - w tym do rowerzystów, kierowców i pieszych. - Głównym założeniem akcji "Senior na drodze" jest wzrost świadomości społecznej w zakresie bezpiecznego zachowania się na drodze - mówi rzecznik Ministerstwa Infrastruktury Szymon Huptyś.

W związku z tragicznymi wypadkami, które często miejsce po zmierzchu, policja przypomina, że kierujący pojazdami mają obowiązek zachowania szczególnej ostrożności i ustąpienia pierwszeństwa rowerowi, znajdującemu się na przejeździe dla rowerzystów.

Natomiast niechronieni uczestnicy ruchu - niezależnie od pory roku - powinni być dobrze widoczni. Niezbędne jest, aby osoby piesze nosiły elementy odblaskowe, szczególnie w miejscach, gdzie wymagają tego przepisy, czyli po zmierzchu na drodze poza obszarem zabudowanym.

Obowiązkowe oświetlenie 

Natomiast rowerzyści powinni wyposażyć rower w obowiązkowe oświetlenie oraz korzystać z niego od zmierzchu do świtu, w tunelu oraz w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej np. mgłą lub opadami atmosferycznymi. 

.

- Apeluję przede wszystkim o rozsądek i poszanowanie przepisów ruchu drogowego oraz żeby rowerzyści sobie przypomnieli, że na co dzień są pieszymi a piesi, że bardzo często korzystają z rowerów i też chcieliby, żeby inni uczestnicy ruchu zachowywali się w stosunku do nich, tak jak byśmy sami tego oczekiwali - podkreśla komisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. 

***

Audycja: "Sygnały dnia" 

Materiał: Klaudia Porębska

Data emisji: 18.09.2020

Godzina: 7.47

Jedynka/PAP/kh

Zobacz więcej na temat: rower piesi bezpieczeństwo
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Razem bezpieczniej". Blisko 800 tys. zł na poprawę bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych na Mazowszu

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2020 09:20
Pięć powiatów i trzy gminy na Mazowszu otrzymają dofinansowanie w łącznej kwocie 799,8 tys. zł na poprawę bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych w ramach programu "Razem bezpieczniej" im. Władysława Stasiaka. Wśród planów samorządów jest modernizacja przejść i zwiększenie widoczności przechodniów.
rozwiń zwiń