Prezes Polskiej Unii Onkologii apeluje: wróćcie na badania. Nowotwór nie zaczeka

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2020 11:00
- Więcej szkody będzie z zachorowania i opóźnionej diagnozy na nowotwory aniżeli w konsekwencji zakażenia koronawirusem - mówi w "Sygnałach dnia" w Programie 1 Polskiego Radia Prezes Polskiej Unii Onkologii doktor Janusz Meder. 
Dr Janusz Meder
Dr Janusz MederFoto: PAP/Jacek Turczyk

czytaj więcej
mężczyzna ból brzucha biegunka jelita układ pokarmowy.jpg
Jeden z najczęstszych nowotworów - rak jelita grubego

Dr Janusz Meder poinformował, że w dobie epidemii koronawirusa 30-40 procent planowanych operacji onkologicznych zostało opóźnionych. - Ze względu na występowanie różnych ognisk również w szpitalach onkologicznych, ale także z powodu obaw pacjentów, którzy nie przychodzili na planowe zabiegi radioterapii czy chemioterapii w obawie przed zakażeniem - podkreśla gość radiowej Jedynki. - A nowotwór niestety nie zaczeka i wiadomo, jakie mogą być tego konsekwencje - zaznaczył. 

Prezes Polskiej Unii Onkologii zaapelował, by pacjenci wrócili na badania. Powołując się na międzynarodowe analizy podkreślił, że opóźnienie w badaniach onkologicznych może mieć negatywne skutki dla zdrowia pacjentów.

Posłuchaj
10:27 PR1_MPLS 2020_09_19-08-15-52.mp3 Dr Janusz Meder o chorobach onkologicznych w dobie pandemii koronawirusa (Sygnały dnia/Jedynka)

 

- Na przykład trzymiesięczne opóźnienie w ustaleniu rozpoznania powoduje o 10 procent gorsze wyniki leczenia w perspektywie 10 lat. Natomiast jeżeli jest to opóźnienie o sześć miesięcy - a wszystko wskazuje na to, że będzie coraz więcej takich pacjentów również w Polsce - wpływa na pogorszenie wyników leczenia aż o 30 procent - mówi doktor Meder. - To pokazuje wagę problemu - dodaje. 


czytaj więcej
rak nowotwór kobieta szczęście 1200.jpg
Nowotwory ginekologiczne. Nowoczesna metoda ich wykrywania

Prezes Polskiej Unii Onkologii zapewnił, że wszystkie placówki onkologiczne wdrożyły wszelkie zalecenia profilaktyczne: pacjentom mierzona jest temperatura, prowadzone są testy.

- Widzimy, że z każdym tygodniem coraz więcej pacjentów przychodzi  - mówi doktor i dodaje, że pacjenci onkologiczni z racji osłabionej odporności szczególnie powinni wziąć sobie do serca zalecenia dotyczące reżimu sanitarnego, takie jak maseczki, mycie rąk czy zachowanie dystansu społecznego.

Dr Janusz Meder apeluje, aby pacjenci się nie bali. - Jeżeli przyjmą nasze zasady i będą stosowali to na co dzień, to wpłynie to korzystnie na wyniki leczenia. Każde opóźnienie spowoduje nierzadko później tragedię - podkreśla. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "Sygnały dnia"

Prowadzący: Mateusz Drozda

Gośćdoktor Janusz Meder (Prezes Polskiej Unii Onkologii)

Data emisji: 19.09.20

Godzina emisji: 8.16

Jedynka/IAR/kh

Czytaj także

Dr A. Ciałkowska-Rysz o medycynie paliatywnej: jesteśmy w światowej czołówce

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2019 07:25
- W Polsce medycyna paliatywna ma się zupełnie nieźle. Mamy wiele jednostek opieki domowej i pod tym względem jesteśmy w czołówce lub nawet na pierwszym miejscu na świecie - powiedziała w "Sygnałach Dnia" dr Aleksandra Ciałkowska-Rysz, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Paliatywnej.
rozwiń zwiń