Kontrole autobusów w Warszawie. Szef GITD: liczne nieprawidłowości

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2020 12:00
Nieprzestrzeganie czasu pracy kierowców i niewystarczający nadzór Zarządu Transportu Miejskiego nad warszawskimi przewoźnikami - to wstępne wnioski z kontroli, przeprowadzonej przez Inspekcję Transportu Drogowego. O cząstkowych wynikach kontroli komunikacji miejskiej w Warszawie mówił w Programie 1 Polskiego Radia Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Adam Szczepkowski

Inspektorzy kontrolują cztery firmy, które świadczą usługi dla stołecznego Zarządu Transportu Miejskiego. Pierwsza kontrola w firmie Arriva rozpoczęła się jeszcze przed wypadkiem autobusu tej firmy. W czerwcu tego roku autobus spadł z wiaduktu na trasie S8. 

czytaj więcej
autobus warszawa stock 1200.jpg
Kierowcy autobusów i problem narkotyków. Były oficer CBŚ o zagrożeniach

Alvin Gajadhur powiedział, że regularne kontrole prowadzone u przewoźników autobusowych w Warszawie wykazują duże nieprawidłowości.

Z dotychczasowych ustaleń wynika, że niektórzy kierowcy przekraczają czas pracy. Są osoby, które pracują dla dwóch firm jednocześnie. - Zdarza się, że kierowca przychodzi do pracy na 4 rano u jednego przewoźnika, pracuje do godziny 14, ma godzinę przerwy na zmianę przewoźnika i od godz. 15.00 do północy pracuje w kolejnej firmie. I tak praktycznie cały tydzień z drobnymi przerwami - mówi gość radiowej Jedynki.

Główny Inspektor Transportu Drogowego podkreślił, że przekroczenie czasu pracy jest narażeniem pasażerów autobusów na niebezpieczeństwo. Dodał, że problem może dotyczyć około 300 osób.

Posłuchaj
05:22 PR1_MPLS 2020_09_21-08-39-12.mp3 Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur o kontroli autobusów w Warszawie (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Szef GITD dodał, że kontrola jeszcze trwa i konieczne jest sprawdzenie wszystkich dokumentów. Według niego Zarząd Transportu Miejskiego, który podlega pod warszawski Ratusz, nie ma należytego nadzoru nad przewoźnikami świadczącymi usługi w stolicy. Zaznaczył, że umowy ZTM - u z przewoźnikami powinny być tak skonstruowane, by urzędnicy Zarządu mogli w każdej chwili sprawdzić dokumentację w firmach. Ostateczne wyniki kontroli zostają opublikowane na początku października.

***

W ostatnich miesiącach w Warszawie doszło do dwóch poważnych wypadków z udziałem autobusów komunikacji miejskiej. 25 czerwca autobus spadł z wiaduktu na moście Grota-Roweckiego. W wyniku wypadku zginęła jedna pasażerka, a czworo innych pasażerów zostało ciężko rannych. Tomasz U., który kierował autobusem, był pod wpływem narkotyków.

7 lipca na warszawskich Bielanach kierowca miejskiego autobusu uderzył w cztery zaparkowane pojazdy i latarnię. Jedna osoba, pasażerka autobusu, została ranna. Badanie kierowcy "narkotestem" wykazało obecność w jego organizmie substancji psychotropowej.

Z kolei w czwartek policjanci zatrzymali kierowcę autobusu podmiejskiego, który prowadził pojazd bez uprawnień. Mężczyzna nie poinformował pracodawcy, że stracił prawo jazdy.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadziła: Katarzyna Gójska

Gość: Alvin Gajadhur (Główny Inspektor Transportu Drogowego)

Data emisji: 21.09.2020

Godzina emisji: 8.39

kh


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Przełamał zabezpieczenie, by prowadzić pojazd. Sprawa nietrzeźwego kierowcy autobusu

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2020 10:50
W Prokuraturze Rejonowej Warszawa-Ursynów odbędzie się przesłuchanie kierowcy autobusu miejskiego linii 724, który w poniedziałek został zatrzymany z blisko 2 promilami alkoholu w wydychanym powietrzu. Mężczyzna przełamał zainstalowane w pojeździe zabezpieczenie, by móc go prowadzić w stanie nietrzeźwości.
rozwiń zwiń