"Szansa na to, że rządy Zjednoczonej Prawicy będą skuteczne i stabilne". Szczerski o prezesie PiS w rządzie

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2020 08:13
- Prezydent Andrzej Duda oczekuje od koalicji rządowej spokoju, stabilności i skuteczności w reformowaniu państwa - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Według niego wejście Jarosława Kaczyńskiego do Rady Ministrów jest szansą na stabilne i skuteczne rządy.
Krzysztof Szczerski
Krzysztof SzczerskiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Krzysztof Szczerski pytany w Programie 1 Polskiego Radia, jak prezydent ocenia sytuację w koalicji rządowej, powiedział, że Andrzej Duda oczekuje od koalicji tego, co było obiecywane wyborcom, czyli spokoju, stabilności i skuteczności w reformowaniu państwa. - Pan prezydent oczekuje na zakończenie rozmów koalicyjnych i podpisanie nowej umowy, na nowy kształt rządu - dodał.


Posłuchaj
09:31 PR1_SD_2020_09_25-07-14-45_for_media.mp3 Krzysztof Szczerski: każdy krok, który zbliża rząd do stabilności i skuteczności, jest krokiem w dobrą stronę (Sygnały Dnia/Jedynka)

 

Jego zdaniem dobrze byłoby, gdyby nowy kształt rządu wyłonił się w sposób czytelny, od razu. - Żeby nie było zmian stopniowych, żeby to nie było nieustanne dokonywanie kolejnych zmian personalnych. Tylko żebyśmy rzeczywiście mogli mówić o jednej odnowionej Radzie Ministrów w wyniku tej nowej umowy koalicyjnej. I tego pan prezydent oczekuje - powiedział Szczerski.

"Gwarancja stabilnego rządu"

Odnosząc się do zapowiedzi objęcia przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego funkcji wicepremiera, powiedział, że jest to szansa na skuteczne i stabilne rządy Zjednoczonej Prawicy. - Prezes Kaczyński nie wchodziłby do rządu tymczasowego ani rządu mniejszościowego. (...) To jest sygnał do wyborców i polityków, że prezes Kaczyński uznaje, iż nowa umowa koalicyjna daje gwarancje stabilnego rządu - powiedział szef gabinetu prezydenta.

fogiel 1200 pap.jpg
Radosław Fogiel: koalicja musi sprawnie działać, ważna jest lojalność

Komitet Spraw Wewnętrznych?

Według informacji uzyskanych przez PAP w czwartek, podpisanie umowy koalicyjnej nastąpi do końca tygodnia; prezes PiS będzie kierował Komitetem Spraw Wewnętrznych, Sprawiedliwości i Obrony Narodowej i nadzorował Ministerstwo Sprawiedliwości, Ministerstwo Obrony Narodowej i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Wcześniej w czwartek szef klubu PiS Ryszard Terlecki mówił, że wszystko wskazuje na to, że Kaczyński zostanie wicepremierem. Porozumienie w ZP ma zakładać, że Solidarna Polska i Porozumienie będą miały po jednym resorcie.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

* * *

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Katarzyna Gójska

Gość: Krzysztof Szczerski (szef gabinetu prezydenta)

Data emisji: 25.09.2020 r. 

Godzina emisji: 7.15

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szef PiS w składzie rządu? Politolog: postawił się w roli arbitra

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2020 21:29
- Sugestie, że Jarosław Kaczyński miałby wejść do rządu Mateusza Morawieckiego, wskazują, że jest on tam potrzebny, by łagodzić konflikt między premierem a Zbigniewem Ziobro - powiedział w Polskim Radiu 24 Łukasz Młyńczyk z Uniwersytetu Zielonogórskiego. Ocenił, że prezes PiS postawił się w roli "arbitra" zarówno na poziomie partii, jak i rządu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Radosław Fogiel: koalicja musi sprawnie działać, ważna jest lojalność

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2020 07:20
- Niestety, dochodziło do zdarzeń, które sprawiały, że co najmniej pojawiały się wątpliwości, czy współpraca jest możliwa, czy koalicjant zachowuje się tak, jak na koalicjanta przystało. Pojawiały się niewspółmierne do pozycji oczekiwania. I to wszystko do kryzysu doprowadziło - ocenia wicerzecznik PiS Radosław Fogiel.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Powinny zakończyć się porozumieniem". Piontkowski o rozmowach koalicyjnych

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2020 08:08
 - Rozmowy koalicyjne powinny zakończyć się powodzeniem i jest duża szansa, że dziś porozumienie zostanie podpisane - powiedział w Polskim Radiu 24 Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej.
rozwiń zwiń