Wojciech Murdzek: powinniśmy patrzeć szerzej i być dumni z osiągnięć polskich naukowców

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2020 08:43
- Oni w wymiarze międzynarodowym nie ustępują swoim koleżankom i kolegom z całego świata - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Wojciech Murdzek, minister nauki i szkolnictwa wyższego.
Wojciech Murdzek
Wojciech MurdzekFoto: facebook.com/Murdzekliderzmian

Gość Jedynki został zapytany o stan polskiego szkolnictwa wyższego, jego funkcjonowanie w czasie pandemii oraz niedawną rekonstrukcję rządu.

twitter przemysław czarnek free 1200.jpg
"Trzeba zadbać o wzmocnienie etosu nauczyciela". Przemysław Czarnek o szkolnictwie

Połączenie ministerstw 

Minister, zapytany o swoją przyszłość w resorcie, odpowiedział, że "to będą decyzje pana premiera czy tych ministrów, którzy obejmą tę funkcję". - Mam nadzieję, że będzie możliwość takiej pracy, żeby ujawnić dorobek ministerialny, ale też dorobek poselski, samorządowy - dodał Murdzek. 


Posłuchaj
09:19 _PR1_AAC 2020_10_01-07-15-24.mp3 Wojciech Murdzek o stanie polskiego szkolnictwa wyższego i rekonstrukcji rządu (Sygnały Dnia/Jedynka)

 

Gość wypowiedział się także na temat potencjalnej współpracy z Przemysławem Czarnkiem. - W wymiarze poselskim i ministerialnym mieliśmy okazję się kontaktować. Jak najbardziej przewiduję współpracę. Trzeba zachować ciągłość funkcjonowania szkół wyższych, instytutów badawczych - zapewnił minister. 

Wojciech Murdzek odniósł się też do połączenia resortów nauki i szkolnictwa wyższego z ministerstwem edukacji narodowej. - Podkreślałem, że połączenie ministerstwa nauki i szkolnictwa wyższego z ministerstwem rozwoju miałoby większy potencjał gospodarczy - powiedział gość Krzysztofa Świątka. 

- Mam nadzieję, że pomimo iż akurat połączenie poszło w innym kierunku, tutaj ścisła współpraca nauki z gospodarką, z samorządami, będzie odgrywała kluczową rolę - dodał. 

Minister skomentował również wyniki rankingu szanghajskiego i ocenił pozycję polskiej nauki na arenie międzynarodowej. - Powinniśmy patrzeć szerzej i być dumnymi z osiągnięć polskich naukowców, którzy naprawdę w wymiarze międzynarodowym nie ustępują swoim koleżankom, kolegom z całego świata - zauważył.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

..
***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Krzysztof Świątek

Gość: Wojciech Murdzek (minister nauki i szkolnictwa wyższego, Porozumienie)

Data emisji: 01.10.2020 r. 

Godzina emisji: 7.15

kb/kh

Czytaj także

Katarzyna Niemiec: szkoła nie powinna tylko uczyć, ale także wychowywać

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2020 17:44
- Szkoła powinna kłaść akcent na ten wszechstronny rozwój, na rozwijanie pasji ucznia, na rozwijanie jego zainteresowań, poznawanie siebie, przede wszystkim na kształtowanie charakteru. Nie możemy się skupić tylko na dydaktyce - mówiła w Polskim Radiu 24 wicedyrektor Liceum Ogólnokształcącego Sióstr Urszulanek we Wrocławiu s. Katarzyna Niemiec. Gośćmi PR24 byli także Joanna Gruszczyńska, pedagog specjalny i polonistka oraz dr Marek Pustowaruk, polonista.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier przedstawił kandydatów na ministrów. Przybliżamy sylwetki Przemysława Czarnka i Grzegorza Pudy

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2020 16:45
Premier Mateusz Morawiecki przedstawił kandydatów na nowych członków rządu. Podczas konferencji prasowej szef rządu powiedział, że zmiany w gabinecie tworzonym przez Zjednoczoną Prawicę mają doprowadzić do szybszego wyjścia z kryzysu wywołanego przez pandemię koronawirusa i budowy państwa dobrobytu.
rozwiń zwiń