Egzekwowanie obostrzeń. Kraska: dzisiaj spotkanie ministra zdrowia z komendantem głównym policji w tej sprawie

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2020 07:51
- Dzisiaj minister zdrowia spotyka się z komendantem głównym policji, żeby wspólnie omówić egzekucję tych restrykcji, które są - szczególnie w strefach żółtych i czerwonych - mówił w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska
Wiceminister zdrowia Waldemar KraskaFoto: Polskie Radio

Liczba zakażeń koronawirusem przekroczyła w Polsce 100 tys. od początku epidemii w marcu br. W ciągu minionego tygodnia dzienny przyrost oscylował w okolicach 2 tys. Prognozy resortu zdrowia wskazują, że w najbliższym czasie liczba ta będzie utrzymywała się w przedziale 1500, a nawet powyżej 2000 zachorowań dziennie. Liczba ozdrowieńców przekroczyła 73 tys.

Czytaj także:

Jesienna strategia

pap_andrusiewicz 1200.jpg
"Możliwe przyspieszenie wprowadzenia dodatkowych obostrzeń". Rzecznik MZ o pandemii

- Duże skupiska powodują, że tych nowych zakażeń z dnia na dzień jest coraz więcej. Fala epidemii jesienią jest zdecydowanie inna niż na wiosnę - ocenił Waldemar Kraska. Podkreślił, że nie tylko w Polsce odnotowano dużą liczbę zakażeń w ostatnim czasie. - Cała Europa bije z dnia na dzień te rekordy - przyznał wiceszef resortu zdrowia.

Gość Jedynki powiedział, że jesienna strategia jest cały czas modyfikowana. - W tym tygodniu będziemy zwiększać liczbę łóżek dedykowanych pacjentom z COVID-19 - poinformował i dodał, że "same łóżka nie leczą". - W nowym etapie naszej strategii chcemy maksymalnie wykorzystać te środki, które w tej chwili już teraz istnieją - nie mówię o łóżkach czy respiratorach, ale o zasobach ludzkich - dodał Waldemar Kraska.


Posłuchaj
11:31 PR1_MPLS 2020_10_05-07-14-56.mp3 Waldemar Kraska: uwierzmy w to, że ten wirus naprawdę jest (Jedynka/"Sygnały dnia")

 

Resort zdrowia ma również na celu usprawnienie działań. - Chcemy wyjść z wielkim wsparciem do lekarzy pierwszego poziomu, aby doskonale wiedzieli, gdzie pacjent z takimi objawami powinien być skierowany, gdzie może być leczony, gdzie czeka na niego łózko. (...) Ta logistyka na poziomie poszczególnych województw będzie zdecydowanie sprawniejsza - podkreślił wiceminister.

Przyznał, że "nie tylko chorujemy na COVID-19, ale na wiele innych schorzeń". Przytoczył przy tym statystyki, z których wynika, że wykrywalność chorób nowotworowych u pacjentów, po załamaniu na początku epidemii, wróciła do normy.

Egzekwowanie obostrzeń

sopot koronawirus pap 1200.jpg
Dr Grzesiowski: jeśli uda się ograniczyć mobilność i liczbę spotkań, zachorowań będzie mniej

Waldemar Kraska apelował o przestrzeganie obowiązujących obostrzeń. - Wakacje spowodowały, że się bardziej rozprężyliśmy. (...) Uwierzmy w to, że ten wirus naprawdę jest - powiedział.

Na antenie poinformował, że w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski spotyka się z komendantem głównym policji, żeby "wspólnie omówić egzekucję tych restrykcji, które są - szczególnie w strefach żółtych i czerwonych". - Widzimy w strefach zielonych - w sklepach i supermarketach, że niestety nie wszyscy stosują się do tego, żebyśmy zasłaniali usta i nos. To nie jest dla nas, to jest dla osoby, z którą się możemy w tym sklepie spotkać. Pamiętajmy o tym, nie bądźmy egoistami  - dbajmy nie tylko o siebie, ale także o osoby, z którymi jesteśmy na co dzień w pobliżu - podkreślił.

Czytaj więcej:

  Made with Flourish

  Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

  . .

  ***

  Tytuł audycji: Sygnały dnia

  Prowadząca: Katarzyna Gójska

  Gość: Waldemar Kraska (Ministerstwo Zdrowia)

  Data emisji: 05.10.2020

  Godzina emisji: 7.15

  st

  Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
  aby dodać komentarz
  brak

  Czytaj także

  Prof. Gut: liczba zakażeń zacznie spadać, jeśli 90 proc. społeczeństwa zastosuje się do wymagań

  Ostatnia aktualizacja: 03.10.2020 14:30
  - Powinniśmy się przyzwyczaić do określonych zachowań. Do wzrostu zakażeń przyzwyczajać się nie radzę, bo wtedy będziemy tylko liczyć zgony - powiedział w sobotę specjalista w dziedzinie mikrobiologii i wirusologii prof. Włodzimierz Gut.
  rozwiń zwiń

  Czytaj także

  Dezinformacja ws. pandemii. Libura: mamy zderzenie dyskursu naukowego z przekazem społecznym

  Ostatnia aktualizacja: 04.10.2020 16:58
  - Nauka ma to do siebie, że kwestionuje, że każda hipoteza i teoria jest tymczasowa i szukamy lepszych rozwiązań. Kiedy społeczeństwo zaczęło bardzo mocno wsłuchiwać się w głos sporu naukowego, to często może się czuć zgubione - powiedziała w Polskim Radiu 24 Maria Libura o sprzecznych doniesieniach dotyczących koronawirusa. 
  rozwiń zwiń