"W pierwszej kolejności powinna przeprosić za te słowa". Przydacz o wypowiedzi Barley

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2020 08:48
- Nas ta wypowiedź oczywiście oburza - mówił w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz. Zapewnił, że MSZ będzie rozmawiało w tej sprawie z europarlamentarzystami.
Marcin Przydacz
Marcin PrzydaczFoto: Gabriel Piętka / MSZ

Marcin Przydacz był pytany o wypowiedź Katariny Barley odnośnie do Polski i Węgier. - To bardzo dużo mówi o niej nie tylko jako o polityku, ale także o niej jako człowieku - stwierdził wiceminister. Podkreślił, że "pani wiceprzewodnicząca powinna w pierwszej kolejności przeprosić za te słowa".

Premier Mateusz Morawiecki 1200 PAP.jpg
"Dyplomatyczny skandal. Niemcy powinni pamiętać głód i ludobójstwo". Premier o słowach Barley

Gość radiowej Jedynki zaznaczył, że "w jakimkolwiek kontekście te słowa by nie padły i wobec jakiegokolwiek państwa, słowa o zagłodzeniu państwa członkowskiego przez instytucje europejskie na pewno nie budują zaufania do tychże instytucji". Dodał, że my, jako państwo, "już byliśmy w różnego rodzaju konstelacjach opresyjnych i nie tego typu współpracy z Unią Europejską sobie życzymy".

- Nas ta wypowiedź oczywiście oburza, będziemy rozmawiać z europarlamentarzystami - podkreślił Przydacz.

Zaznaczył przy tym, że "jeśli byłby to jakiś lapsus językowy (...) cóż stałoby na przeszkodzie przeprosić". Jego zdaniem "człowiek, który potrafi przyznać się do błędu, zyskuje szacunek".

Fakt, że Barley nie przeprosiła za swoją wypowiedź, oznacza zdaniem Przydacza, że "była to celowa wypowiedź właśnie takim językiem ostrym, po prostu pokazuje to pewnego rodzaju butę, zarozumiałość i chęć pouczania innych państw".


Posłuchaj
11:38 _PR1_AAC 2020_10_05-08-15-14.mp3 Marcin Przydacz o słowach Katariny Barley (Jedynka/Sygnały Dnia)

 

Marcin Przydacz odniósł się także do tematu oceny praworządności, która miałaby wpływać na wypłatę funduszy unijnych. - Nie zgadzam się z tym zdaniem, że Polska żyje z jakichkolwiek unijnych pieniędzy (...) polska gospodarka przede wszystkim żyje z pracy Polaków - zaznaczył wiceminister. Dodał, że "jest to próba wykorzystania elementu politycznego do nacisków na państwo". - My uważamy, że jesteśmy równi - podkreślił wiceminister.

Czytaj także: 

Wiceszef resortu spraw zagranicznych wyraził swoje zdanie także w temacie sytuacji na Białorusi. - Widać, że te protesty nie gasną, ludzie mają nadzieję na to, że uda się doprowadzić do zmiany - powiedział. Dodał, że "Białoruś zasługuje na to, żeby móc w prawdziwych wyborach, wolnych wybierać swojego prezydenta".

Podkreślił także "ostatni sukces pana premiera" odnośnie do planu gospodarczego dla Białorusi.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

. .

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadząca: Katarzyna Gójska

Gość: Marcin Przydacz (Ministerstwo Spraw Zagranicznych)

Data emisji: 05.10.2020

Godzina emisji: 8.15

itom

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Żądanie białoruskich władz jest bezpodstawne". Szef dyplomacji UE wsparł Polskę i Litwę

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2020 15:02
Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell skrytykował propozycję zredukowania liczby dyplomatów Polski i Litwy na Białorusi. Rzecznik białoruskiego MSZ zarzucił przed kilkoma dniami obu krajom destrukcyjną działalność.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Bardzo duża skuteczność Mateusza Morawieckiego". Lichocka o polityce rządu wobec Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2020 15:08
- Plan gospodarczy dla demokratycznej Białorusi, bo tak się nazywa, będzie mógł być wdrażany natychmiast po tym, jak Aleksander Łukaszenka ustąpi - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Joanna Lichocka, poseł Prawa i Sprawiedliwości. Zarówno do tego, jak i innych tematów programu, odniósł się także poseł Platformy Obywatelskiej Marek Sowa. 
rozwiń zwiń