Grzegorz Puda o "Piątce dla zwierząt": ponad 70 proc. Polaków popiera nasze działania

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2020 07:44
- Prace w tej chwili trwają w Senacie, senatorowie składają swoje poprawki - powiedział o ustawie o ochronie zwierząt w Programie 1 Polskiego Radia nowy minister rolnictwa Grzegorz Puda.
Grzegorz Puda
Grzegorz PudaFoto: Polskie Radio

Grzegorz Puda był pytany w radiowej Jedynce o szczegóły "Piątki dla zwierząt", nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Wyjaśniał m.in. kwestie związane z ubojem rytualnym. - Sam eksport nie polega tylko i wyłącznie na uboju rytualnym, co bardzo istotne z punktu widzenia polskich rolników - zaznaczył.


Posłuchaj
09:08 PR1_SD_2020_10_08-07-15-08_for_media.mp3 Grzegorz Puda: rolnictwo nie składa się tylko z hodowców zwierząt futerkowych (Sygnały Dnia/Jedynka)

 

- Moje stanowisko jest niezmienne, przede wszystkim jest bardzo ważne, by rolnicy mieli możliwość funkcjonowania, prowadzenia działalności, ale niekoniecznie na zasadach, jakie były dotychczas, niekoniecznie w ramach uboju rytualnego - podkreślił Grzegorz Puda.

Interwencje obrońców zwierząt


Norka Norki futerkowe free shutt-1200.jpg
"Przywróciliśmy im podmiotowość". Grzegorz Puda o przegłosowanej w Sejmie ustawie dot. zwierząt

Minister rolnictwa odniósł się także do możliwości interwencji przedstawicieli organizacji prozwierzęcych w gospodarstwach rolniczych.

- Przepis o organizacjach prozwierzęcych i wszystkich, którzy są w to zaangażowani, uległ już zmianom, wprowadzono poprawki. Warto podkreślić, że w ustawie jest zapis o tym, że jeżeli taka interwencja miałaby się odbyć w sposób, który nie potwierdziłby podejrzeń, to organizacje prozwierzęce musiałyby za interwencję zapłacić. Myślę, że to taki bicz na wszystkich tych, którzy z takich działań chcieliby zrobić działania mało poważne - powiedział minister.

"Fanaberia małej grupy osób"

- PiS zapowiadało już 3 lata temu działania, które doprowadzą do zakazania uboju zwierząt futerkowych, tej działalności, która polega na tym, że hoduje się zwierzęta tylko i wyłącznie dla spełnienia fanaberii małej grupy osób. Osobiście nie znam kogoś, kogo stać na takie futro. Większość futer i skór jest eksportowana - zaznaczył polityk. - Wpłaty do budżetu państwa z tego tytułu są tak znikome, że jest to branża, która, można powiedzieć, jest u schyłku swojej działalności - dodał.


Grzegorz Puda 1200 PAP.jpg
"Musi zapracować na zaufanie rolników". Publicysta o nowym ministrze rolnictwa

Gość audycji podkreślił, że większość Polaków jest zwolennikami zmian wprowadzanych przez PiS. - Jak pokazują badania, ponad 70 proc. Polaków popiera nasze działania, które mają zakazać tego typu działalności - stwierdził minister.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

. .

***

Audycja: "Sygnały dnia"

Prowadzący: Krzysztof Świątek

Gość: Grzegorz Puda (minister rolnictwa)

Data emisji: 08.10.20

Godzina emisji: 7.15

pg/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Piątka dla zwierząt". Fogiel: będą rekompensaty dla tych, którzy stracą po wejściu ustawy

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2020 15:12
- Będą rekompensaty dla tych, którzy stracą w wyniku ustawy o ochronie zwierząt - zapewnił wicerzecznik PiS Radosław Fogiel. Jak dodał, jednym z pierwszych zadań nowo mianowanego ministra rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorza Pudy będzie rozmowa na temat rekompensat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Musi zapracować na zaufanie rolników". Publicysta o nowym ministrze rolnictwa

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2020 12:32
- Myślę, że ktoś wykorzystał ustawę o ochronie zwierząt, aby zdestabilizować rząd. Grzegorz Puda musi teraz zapracować na zaufanie polskich rolników i zobaczymy, jaką ma dla nich propozycję - mówił w Polskim Radiu 24 Radosław Molenda (Idziemy.pl).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Protesty Agrounii przeciwko "Piątce dla zwierząt". Liziniewicz: sfera propagandy, a nie faktów

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2020 12:44
- Twarzą tych protestów jest pan Marek Misko, który nie ma nic wspólnego z rolnictwem - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl dziennikarz i publicysta Jacek Liziniewicz, komentując akcję protestacyjną przeciwko ustawie "Piątka dla zwierząt" zorganizowaną przez Agrounię.
rozwiń zwiń