Szef MSZ: zatrzymanie budowy Nord Stream 2 całkowicie możliwe

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2020 08:41
- Budowa Nord Stream 2 dzieli państwa europejskie z jednej strony, a z drugiej strony uzależnia gospodarkę naszej części Europy od Rosji, tym samym zapewniając Rosji źródła finansowania jej jakże wrogiej wobec UE polityki zagranicznej - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau.
Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau
Minister spraw zagranicznych Zbigniew RauFoto: PAP/EPA/MARTIN DIVISEK

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau powiedział, że z satysfakcją należy przyjąć fakt, iż w Niemczech rozpoczęła się debata nad zasadnością budowy rurociągu Nord Stream 2, jest ona jednak spóźniona. W ten sposób minister skomentował słowa szefa komisji spraw zagranicznych Bundestagu Norberta Roettgena, który powiedział, że budowa gazociągu powinna być wstrzymana.


Posłuchaj
07:53 PR1_MPLS 2020_10_08-08-15-16.mp3 Szef MSZ o budowie Nord Stream 2 (Jedynka/Sygnały Dnia)

 

Rau wyraził też przekonanie, że jeszcze jest możliwe zatrzymanie budowy Nord Stream 2.

- To jest całkowicie możliwe, bo ten projekt nie został ukończony, ale to, co jest najważniejsze, to refleksja sprowadzająca się do tego, że skoro w kwestiach takich fundamentalnych wartości europejskich jak prawa człowieka, pozycja społeczeństwa obywatelskiego, Rosja nie jest wiarygodnym partnerem, to nie może być także wiarygodnym partnerem w wymiarze ekonomicznym - powiedział szef MSZ.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

W środę w wywiadzie dla tygodnika "Der Spiegel" Norbert Roettgen powiedział, że budowa gazociągu Nord Stream 2 musi być wstrzymana w związku z próbą otrucia rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. Polityk CDU mówił także, ukończenie budowy rurociągu będzie podważało wiarygodność Unii Europejskiej.

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył ponad 29 miliardów złotych kary na Gazprom i ponad 234 miliony zł na pięć pozostałych spółek uczestniczących w budowie rurociągu Nord Stream 2. Na mocy decyzji Prezesa UOKiK podmioty mają obowiązek rozwiązania umów zawartych na finansowanie gazociągu NS2.

Wydanie decyzji i nałożenie maksymalnej kary związane jest z zakończonym postępowaniem UOKiK w sprawie spółki odpowiedzialnej za budowę i eksploatację gazociągu Nord Stream 2 bez wymaganej zgody Prezesa UOKiK.

. .

***

Audycja: "Sygnały dnia"

Prowadzący: Krzysztof Świątek

Gość: Zbigniew Rau (minister spraw zagranicznych)

Data emisji: 08.10.20

Godzina emisji: 8.15

mg

Zobacz więcej na temat: Zbigniew Rau

Czytaj także

Sprawa Nawalnego. Szef MSZ: w UE panuje jedność poglądów ws. sankcji wobec Rosji

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2020 18:48
W Unii Europejskiej panuje jedność poglądów w sprawie sankcji wobec Rosji za próbę otrucia Aleksieja Nawalnego nowiczokiem, bojowym środkiem chemicznym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wspólnota państw, które mają bardzo podobne doświadczenia". Szef MSZ o Trójmorzu

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2020 08:00
- My chcemy razem te "zaległości" cywilizacyjne nadrobić. Formą realizacji tych projektów jest postawienie na rozwój infrastruktury - mówił w Programie 1 Polskiego Radia minister spraw zagranicznych prof. Zbigniew Rau, odnosząc się do idei i głównych celów Trójmorza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbigniew Rau: zapadła decyzja o odwołaniu na konsultacje części ambasadorów państw UE na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2020 07:36
W porozumieniu z Europejską Służba Działań Zewnętrznych i państwami członkowskimi UE podjęliśmy decyzję o odwołaniu na konsultacje części ambasadorów akredytowanych na Białorusi - poinformował w poniedziałek wieczorem szef MSZ Zbigniew Rau.
rozwiń zwiń