GIS apeluje: starsi ludzie muszą ograniczać kontakt z młodzieżą, z dziećmi

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2020 09:02
- To nie jest czas na imprezy rodzinne i niedzielne czy sobotnie obiady. To jest czas na spotkania z dużej odległości, najlepiej w przestrzeni otwartej i z założonymi maseczkami - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Jarosław Pinkas, Główny Inspektor Sanitarny. 
Pandemia w Polsce. Klienci w jednej z gdańskich restauracji
Pandemia w Polsce. Klienci w jednej z gdańskich restauracjiFoto: Arpan Bhatia/Shutterstock

Posłuchaj
09:17 [ PR1]PR1 (mp3) 2020_10_12 08_15_29_for_media.mp3 Jarosław Pinkas o pandemii: to nie jest czas na rodzinne imprezy (Jedynka/"Sygnały dnia") 

Od soboty cała Polska jest w żółtej strefie, w której obowiązuje noszenie maseczek w przestrzeni publicznej m.in. w sklepach, autobusach i na ulicach.

pap_policja_koronawirus1200.jpg
"Sytuacja zaczyna wymykać się spod kontroli". Eksperci PAN o pandemii

O sytuacji związanej z pandemią mówił w Programie 1 Polskiego Radia Jarosław Pinkas, Główny Inspektor Sanitarny. - Deklaracja pozostawania w domu, gdy czujemy się źle, jest niezwykle istotna. To jest jeden z głównych czynników nierozprzestrzeniania się wirusa - powiedział Pinkas.

Czytaj również:

Zwrócił też uwagę, że starsi ludzie, którzy są najbardziej narażeni na działanie wirusa, muszą ograniczać kontakt z młodzieżą i z dziećmi. - To nie jest czas na imprezy rodzinne i niedzielne czy sobotnie obiady. To jest czas na spotkania z dużej odległości, najlepiej w przestrzeni otwartej i z założonymi maseczkami - dodał. 

Testy wykrywające przeciwciała koronawirusa

Szef GIS odniósł się również do testów, które mają wykrywać przeciwciała koronawirusa. - Nie są one zalecane ani przez WHO, ani przez ECDC. Nie ma w tej sprawie jednoznacznych decyzji eksperckich - powiedział.

- Nie zalecam tych testów. Mamy obecnie testy szybkie, antygenowe. Są to testy lepszej jakości i bardziej wiarygodne. Nie są one powszechnie dostępne. Wykonuje się je w szpitalach - kontynuował Pinkas.

. .
***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Katarzyna Gójska

Gość: Jarosław Pinkas (Główny Inspektor Sanitarny)

Data emisji: 12.10.2020 r. 

Godzina emisji: 8.15

kad

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Główny Inspektor Sanitarny o koronawirusie: potrzebny spokój, by podejmować racjonalne decyzje

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2020 09:01
– Chociaż liczba przypadków koronawirusa się zwiększyła, to jednak społeczeństwo wykazuje się rozsądkiem – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Jarosław Pinkas, Główny Inspektor Sanitarny.
rozwiń zwiń