Obchody Dnia Edukacji Narodowej. Za co doceniamy nauczycieli?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2020 12:50
Dziś obchodzony jest Dzień Edukacji Narodowej. Święto zostało ustanowione, jako ukłon w stronę pracowników polskiej oświaty - przede wszystkim nauczycieli. Za co doceniamy swoich nauczycieli? Jakie cechy posiada dobry pedagog? 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/ESB Professional

Posłuchaj
02:58 _PR1_AAC 2020_10_14-07-47-58.mp3 Jakie cechy ma dobry pedagog? (Sygnały dnia/Jedynka)

Posłuchaj
13:15 _PR1_AAC 2020_10_14-09-23-02.mp3 Słuchacze oraz dziennikarze radiowej Jedynki wspominają swoich nauczycieli (Cztery pory roku/Jedynka)

  

14 października przypada Dzień Edukacji Narodowej - święto nauczycieli, wychowawców i pedagogów. Obchodzony jest w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej - pierwszego w Europie ministerstwa oświaty - która zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce. W tym roku w związku z sytuacją epidemiczną wszystkie uroczystości organizowane z okazji święta odbywają się w reżimie sanitarnym.


pap men 1200.jpg
Dzień Edukacji Narodowej. Szef MEN wręczy nauczycielom odznaczenia i nagrody


Dobry nauczyciel... to jaki?

- Nigdy nie oczekujemy prezentów - mówi dyrektor Szkoły Podstawowej nr 103 w Warszawie Danuta Kozakiewicz - Najpiękniejsze jest dla nas, gdy przychodzi uczeń, daje skromnego kwiatka i piękną laurkę, gdzie jest krzywe, ale pełne miłości serce i to są najpiękniejsze chwile - dodaje. 

Pedagog specjalny, dyrektor Niepublicznego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli Zyta Czechowska wymienia, jakie cechy powinien posiadać dobry nauczyciel. - Powinien być sprawiedliwy, uczciwy i mieć w sobie pokorę - wylicza. - My jako nauczyciele mamy trochę skłonność do tego, aby idealizować pewne rzeczy i nie potrafimy czasami też przyznać się do błędu - wyjawia. Życzenia od pary prezydenckiej 

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą złożyli w środę życzenia nauczycielom, pedagogom i pracownikom oświaty z okazji Dnia Edukacji Narodowej. "To państwo przekazują młodym ludziom wiedzę niezbędną do zrozumienia współczesnego świata, dziękujemy" - napisała para prezydencka.
Para prezydencka pogratulowała nauczycielom, pedagogom i pracownikom oświaty awansów zawodowych, nagród, wyróżnień, odznaczeń, a zwłaszcza dokonań edukacyjnych, które - jak zaznaczono - dobitnie wyrażają się w sukcesach uczniów i wychowanków. Prezydent z małżonką życzyli również nauczycielom i wychowawcom "dużo sił i wytrwałości w trudnej, ale jakże ważnej i szczytnej pracy".

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia 

Materiał: Maciej Walecki 

Data emisji: 14.10.2020 r. 

Godzina emisji: 7.47

IAR/ans

Czytaj także

"Gotowy do działania i kompetentny pod względem politycznym". Publicysta o ministrze Czarnku

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2020 10:41
- Przemysław Czarnek obejmie duży i bardzo trudny resort. Edukacja to jeden z priorytetów rządu w ramach jesiennej ofensywy, będzie wysoko na liście zadań dla nowej Rady Ministrów - powiedział Łukasz Jankowski z Radia Wnet. - Kwestie światopoglądowe będą sprawami wtórnymi w kontekście działań ministra - dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzień Edukacji Narodowej. Szef MEN wręczy nauczycielom odznaczenia i nagrody

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2020 03:00
Dziś Dzień Edukacji Narodowej, nazywany Dniem Nauczyciela. Szef resortu edukacji Dariusz Piontkowski wręczy nauczycielom odznaczenia państwowe, medale i nagrody. Ze względu na pandemię w wydarzeniu weźmie udział mniej osób niż zwykle.
rozwiń zwiń