Akcja wsparcia dla protestujących Białorusinek. "Naród wybrał walkę pokojową"

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2020 13:11
Fundacja Białoruski Dom uruchomiła specjalną stronę internetową, dzięki której można wysłać tradycyjne pocztówki do światowych mediów i organizacji międzynarodowych z poparciem dla protestujących Białorusinek. Akcję wspiera polski rząd. - Pokażmy całemu światu odwagę i heroizm Białorusinek walczących o wolność! - brzmi hasło akcji.
Członek prezydium białoruskiej Rady Koordynacyjnej Volha Kavalkowa w Warszawie, podczas briefingu prasowego, na którym przedstawiona została nowa inicjatywa Domu Białoruskiego.
Członek prezydium białoruskiej Rady Koordynacyjnej Volha Kavalkowa w Warszawie, podczas briefingu prasowego, na którym przedstawiona została nowa inicjatywa Domu Białoruskiego.Foto: Mateusz Marek/PAP

Posłuchaj
02:38 PR1_MPLS 2020_10_15-06-45-42.mp3 Akcja wsparcia dla białoruskich matek (Jedynka/Sygnały dnia)

W środę (14.10), w białoruski Dzień Matki, na ulice Mińska wyszły kobiety, których dzieci zostały aresztowane za udział w demonstracjach przeciwko reżimowi Aleksandra Łukaszenki. Wsparcie dla nich z terenu naszego kraju przyszło natychmiast.

- Rozpoczynamy akcję wysyłania kartek z pozdrowieniami dla matek białoruskich. Chcemy również w ten sposób pokazać opinii publicznej na całym świecie, że Białorusinki i matki białoruskie, które protestują, robią to w interesie swoich dzieci oraz swojej ojczyzny. Będziemy chcieli wspierać matki białoruskie w tej walce - mówi Paweł Jabłoński, wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Chcą przypomnieć światu o Białorusi

Druga fala pandemii koronawirusa i inne sprawy międzynarodowe spowodowały, że temat Białorusi spadł z czołówek światowych mediów. Jak podkreśla Anastazja Kożapienka z Białoruskiego Domu, świat musi przypomnieć sobie o poświęceniu białoruskich kobiet.

- Codziennie wychodzą na ulice, żeby pokazać, że są przeciw dyktaturze, która obecnie panuje na Białorusi. Na czele tej rewolucji stoją kobiety. My tutaj w Warszawie chcemy pokazać nasze wsparcie oraz solidarność dla tych wszystkich kobiet, które codziennie wychodzą na ulice i walczą o naszą przyszłość, wolność i demokrację na Białorusi - tłumaczy Anastazja Kożapienka.

Reżim wybrał przemoc, kobiety pokojową walkę

Pokojowy charakter akcji pocztówkowej podkreśla Wolha Kowalkowa, która zasiada w prezydium Rady Koordynacyjnej Demokratycznych Sił Białorusi.

- Dziś najważniejszą bronią na Białorusi są akcje pokojowe i wzajemne wspieranie się. Reżim posługuje się przemocą, a naród wybrał walkę pokojową. Dlatego ważne jest dla nas pokazanie, że nie używamy przemocy i działamy pokojowo - twierdzi Wolha Kowalkowa.

Aby włączyć się w akcję i wysłać pocztówkę, należy wejść na stronę mothersdaybelarus.pl, wybrać jedno ze zdjęć protestujących Białorusinek, dodać treść listu i wybrać adresata. Wysyłka jest możliwa dzięki pomocy Poczty Polskiej. 

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia 

Materiał: Karol Darmoros

Data emisji: 15.10.2020 

Godzina emisji: 6.45

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Decyzja zapadła jednomyślnie". Zbigniew Rau o sankcjach unijnych dla Łukaszenki

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2020 16:12
Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau zapewnił, że Unia Europejska jest zgodna co do dalszego obejmowania sankcjami przedstawicieli białoruskiego reżimu. Szef polskiej dyplomacji mówił w TVP Info, że decyzja w sprawie wpisania Aleksandra Łukaszenki na listę osób nimi objętych zapadła jednomyślnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Chcemy zwrócić uwagę mediów i organizacji międzynarodowych". Akcja polskiego MSZ i białoruskiej opozycji

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2020 14:37
Przedstawiciele białoruskiej społeczności w Polsce chcą przypomnieć światu o protestach w ich kraju. Przy wsparciu polskiego rządu fundacja Białoruski Dom rozpoczęła akcję wysyłania kartek do światowych mediów i organizacji międzynarodowych.
rozwiń zwiń