Michał Dworczyk: wprowadzamy szereg rozwiązań, by zwiększyć dostępność lekarzy

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2020 07:56
- Jako rząd odpowiedzialny przygotowujemy się też na niedobre scenariusze, które mamy nadzieję nie nastąpią, ale musimy brać je pod uwagę, czyli przygotowujemy szpitale tymczasowe - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia o trwającej pandemii Michał Dworczyk, szef KPRM.
Michał Dworczyk
Michał DworczykFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Jak zaznaczył gość radiowej Jedynki, głównym celem działań rządu jest aktualnie utrzymanie wydolności systemu zdrowia. - Mamy bardzo dużą dynamikę zachorowań, chcemy, żeby w krótkim czasie została w znaczący sposób zwiększona liczba łóżek dla pacjentów covidowych - powiedział Michał Dworczyk.


Posłuchaj
09:42 PR1_SD_2020_10_20-07-14-57_for_media.mp3 Michał Dworczyk: wprowadzamy szereg rozwiązań, by zwiększyć dostępność lekarzy (Sygnały Dnia/Jedynka)

 

- Dziś Sejm będzie pracował nad ustawą, która wprowadzi szereg usprawnień i ułatwień jeśli chodzi o pracę personelu medycznego - lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych - wyjaśnił szef KPRM.

Dodał, że trwają prace nad budową szpitali tymczasowych. - Jeśli chodzi o dalsze i równoległe działania, które dotyczą nas wszystkich, mówię o wszystkich Polakach, to przede wszystkim szczególna troska o seniorów, osoby z grup największego ryzyka, ograniczenie kontaktów z transmisją wirusa oraz zachowywanie przepisów, o co apelujemy – maseczki, dystans, dezynfekcja - zaznaczył.

Zmiany, by zwiększyć dostępność lekarzy

Michał Dworczyk odpowiadał także na zarzuty, że pojawia się problem z nieobsługiwaniem innych pacjentów niż chorzy na COVID-19 i brakiem lekarzy. - Trzeba jasno i uczciwie powiedzieć, że personelu medycznego w Polsce jest za mało i to nie jest stan, który da się zmienić w krótkim czasie – powiedział. - Po 2015 r. ramach reform w systemie zdrowa powiększona została znacznie liczba miejsc na studiach medycznych, ale efekty będzie widać dopiero za jakiś czas – dodał.

pap_morawiecki 1200 (2).jpg
W Sejmie projekt PiS dot. COVID-19. Premier poinformuje o przygotowaniach rządu

- Wprowadzamy przepisy, które pozwolą łatwiej wykonywać zawód personelowi medycznemu z krajów poza UE, wprowadzamy też szereg innych rozwiązań, dzięki którym, mamy nadzieję, dostępność personelu medycznego w polskich szpitalach nieco się zwiększy – powiedział szef KPRM.

100 chętnych pielęgniarek i ratowników medycznych

- Jest już blisko 100 zgłoszeń od pielęgniarek i ratowników medycznych gotowych pracować w szpitalu na Stadionie Narodowym - powiedział Michał Dworczyk. Zgłaszają się też firmy, które chcą użyczyć urządzenia medyczne na potrzeby tymczasowych szpitali.

Poinformował również, że od środy ruszy infolinia, na którą będą się mogli zgłaszać lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni - "wszyscy ci, którzy chcą pomóc przy organizacji tego projektu".

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

. .
***

Audycja: Sygnały dnia
Prowadzący: Piotr Gociek
Gość: Michał Dworczyk (szef KPRM)
Data emisji: 20.10.2020
Godzina emisji: 7.15

pg/kh

Czytaj także

Minister zdrowia: tymczasowe szpitale, prywatne lecznictwo i żołnierze wesprą walkę z COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2020 16:38
Tymczasowe szpitale w każdym województwie, prywatne lecznictwo, medycy z zagranicy, rezydenci oraz żołnierze wesprą walkę z COVID-19 - to niektóre z rozwiązań, które zapowiedział w czasie poniedziałkowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus w Polsce. Premier: stadion PGE Narodowy będzie wkrótce gotowy do nowej roli

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2020 22:36
Premier Mateusz Morawiecki napisał na Facebooku, że wkrótce Stadion PGE Narodowy "będzie gotowy do nowej roli".
rozwiń zwiń