"Wyjątkowo spokojny dzień". Za każdym wypadkiem kryje się ludzka tragedia

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2020 12:12
Dziś (20.10) swą premierę ma poruszający film profilaktyczny Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce pt. "Wyjątkowo spokojny dzień". To wypowiedzi sprawców, uczestników i rodzin ofiar wypadków śmiertelnych, do których doszło na polskich drogach.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/StockPhotosLV

czytaj więcej
radio1200 (1).jpg
Rusza Polskie Radio Kierowców. "Wychodzimy słuchaczom naprzeciw"

- Film opowiada o prawdziwych sytuacjach, prawdziwych tragediach rodzin. Jego celem jest podniesienie bezpieczeństwa i zminimalizowanie liczby wypadków drogowych. Mówimy głownie o wypadkach najpoważniejszych - śmiertelnych - mówi w Programie 1 Polskiego Radia podkomisarz Tomasz Żerański, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce.

Posłuchaj

04:27 PR1_MPLS 2020_10_20-07-44-12.mp3 "Wyjątkowo spokojny dzień". Film edukacyjny policji (Sygnały dnia/Jedynka)

- Chcemy poprzez ten film dotrzeć do świadomości młodych ludzi. Często wydaje nam się, że wypadek na pewno się zdarzy innym, ale nie mnie. Wypadek może spotkać każdego z nas - dodaje.

Za każdym wypadkiem kryje się ludzka tragedia, zarówno osób i rodzin poszkodowanych, ale także ich sprawców. - To nie jest tragedia jednej osoby. Przecież ten człowiek, który zginął miał rodziców, rodzeństwo, babcię, dziadka - mówi podkomisarz Żerański. 

- Ale to również tragedia z drugiej strony, bo sprawcy często również ponoszą bardzo surową odpowiedzialność - zaznacza. 

Policja Ostrołęka/zwiastun filmu


W 2019 roku do policji zgłoszono 30 288 wypadków drogowych, w wyniku których 2 909 osób poniosło śmierć.

***

Przypominamy przy okazji, że 16 października po raz pierwszy zabrzmiał sygnał Polskiego Radia Kierowców, nowej anteny Polskiego Radia. To pierwszy w Polsce całodobowy, interaktywny program sprofilowany pod wymagania i potrzeby użytkowników dróg: kierowców samochodów osobowych i ciężarowych, rowerzystów, motocyklistów, użytkowników hulajnóg, quadów, a nawet motorówek - słowem: wszystkich pojazdów służących do przemieszczania się po drogach lądowych i wodnych.

Serwisy informacyjne nadawane są co godzinę w języku polskim, angielskim, niemieckim i ukraińskim, a w nich przede wszystkim informacje drogowe i pogodowe.

Wszystkie informacje drogowe podawane na antenie i dostępne w aplikacji pochodzić będą z najbardziej wiarygodnych źródeł: policji, Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad oraz Straży Granicznej.

Korzystanie z bezpłatnej aplikacji Polskiego Radia Kierowców daje możliwość kontrolowania na bieżąco sytuacji drogowej w promieniu 100 kilometrów od miejsca pobytu, zgłaszania wskazówek cennych dla innych kierowców, ostrzeżeń o utrudnieniach czy wypadkach oraz przekazania pozdrowień z trasy.

***

Tytuł audycji: Sygnały Dnia

Prowadzą: Daniel Wydrych, Piotr Gociek

Materiał: Aleksander Ziemiańczyk

Data emisji: 20.10.2020

Godzina emisji: 7.44

kh

Zobacz więcej na temat: policja wypadek motoryzacja

Czytaj także

"Nie jesteśmy sami na drodze". Krzysztof Hołowczyc i Robert Kubica o Polskim Radiu Kierowców

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2020 06:10
- Polskie Radio Kierowców to program potrzebny i ważny - twierdzą wyścigowi i rajdowi kierowcy Robert Kubica i Krzysztof Hołowczyc. Obaj podkreślają edukacyjną rolę nowej anteny Polskiego Radia na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drogach.
rozwiń zwiń