Zamaskowani okularnicy. Co zrobić, by okulary nie parowały?

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2020 09:12
W całym kraju - w związku z pandemią koronawirusa - obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa w przestrzeniach publicznych, wewnątrz budynków użyteczności publicznej i w środkach transportu. To wyzwanie dla okularników. Jak nosić maseczkę, by nie parowały okulary? Odpowiedzi na to pytanie poszukał Rafał Regulski.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Patrick Daxenbichler/shutterstock.com

Posłuchaj
01:40 [ PR1]PR1 (mp3) 21 październik 2020 06_49_55.mp3 Zamaskowani okularnicy. Co zrobić, by okulary nie parowały? (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Posmarować szkła gliceryną, pianką do golenia, mydłem, płynem do szyb samochodowych, spirytusem - internet pełen jest rad dla "zamaskowanych okularników". Które rzeczywiście się sprawdzają? 

Podobno doskonały sposób na radzenie sobie z problemem zaparowanych szkieł mają chirurdzy. Niestety - jak przyznała ordynator Katarzyna Sikora - to tylko plotki. Nie ma żadnego cudownego remedium.

Jednocześnie wskazała, że jej koleżanka, która nosi okulary, wybiera maseczki, których górny brzeg da się formować  - tzw. maseczki z drucikiem. Para na szkłach osadza się, gdy wydychane powietrze ucieka górą przez szczelinę między twarzą a materiałem, dlatego ważne jest, by maseczka szczelnie przylegała do twarzy. 

Jeśli osoby, które noszą okulary, nie wiedzą, co zrobić, by nie zaszły one "mgłą" może wiedzę tę mają osoby odpowiedzialne za ich wykonanie? Czy optycy posiedli tajemnicę "nieparujących okularów"?

- Są specjalne płyny i powierzchnie uszlachetniające soczewki optyczne, które powodują, że skraplanie jest zminimalizowane, ale nie zlikwidowane. Tak można usłyszeć w reklamach, ale tak naprawdę nie jest. Wydaje mi się - z punktu widzenia fizyki - że jest niemożliwe spowodowanie, że nie będzie żadnego osadu, pary wodnej na naszych okularach - powiedział optyk Andrzej Gniotowski.

Od soboty, 17 października, w całym kraju obowiązywać będą nowe zasady bezpieczeństwa. Wyjątkiem są ograniczenia...

Opublikowany przez Kancelaria Premiera Czwartek, 15 października 2020

***

Za niestosowanie się do obowiązku zasłaniania ust i nosa można zostać ukaranym grzywną w wysokości 500 złotych. Jeżeli sprawa trafi do sądu, kara może wynieść nawet 5 tys. zł.

***

Tytuł audycji: Sygnały Dnia

Prowadzą: Grzegorz Jankowski i Karolina Rożej

Autor materiału: Rafał Regulski

Data emisji: 21.10.2020

Godzina emisji: 6.00 - 9.00

kk

Czytaj także

Testy na koronawirusa. Co w przypadku pozytywnego wyniku?

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2020 16:59
Pandemia przybiera na sile. Wiele osób może się teraz zastanawiać, czy warto wykonać komercyjny test na obecność koronawirusa, nawet jeśli się nie ma objawów. Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy taki test da wynik pozytywny? I czy jest on honorowany przez lekarzy i służby sanitarne? A generalnie jak powinniśmy postępować i na co się zaszczepić?
rozwiń zwiń