#FakeHunter - polowanie na fake newsy w czasach pandemii koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2020 10:00
Jak się chronić przed zakażeniem koronawirusem? To proste! Pomoże smalec z gęsi i cebula położona w kącie. Wraz z pandemią pojawiła się inna plaga - infodemia, czyli zjawisko zalewu internetu fałszywymi informacjami. Jak z nim walczyć?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Ivan Marc/shutterstock.com

Posłuchaj
04:47 [ PR1]PR1 (mp3) 28 październik 2020 09_20_26.mp3 #FakeHunter - polowanie na fake newsy w czasach pandemii koronawirusa (Cztery pory roku/Jedynka)

Eksperci są zgodni - mamy do czynienia z dwiema epidemiami, które są od siebie zależne.

- Fake newsy dotyczące koronawirusa wywołały infodemię, zjawisko, jakiego do tej pory nie mieliśmy na świecie - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Wojciech Surmacz, prezes zarządu Polskiej Agencji Prasowej (PAP). - Infodemię ogłosiła Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) jeszcze zanim ogłosiła pandemię, na początku marca. Określiła ją jako chaos informacyjny, zalew nieprawdziwych informacji na temat wirusa - wskazał.

Przykłady takich fake newsów podał w audycji "Cztery pory roku" dr Łukasz Durajski. - Jedną z takich bzdur jest stosowanie - w celu uniknięcia chorób układu oddechowego - gęsiego smalcu jako smarowidła na skórę. Drugim, równie szalonym, pomysłem jest wykładanie cebuli w rożnych miejscach w mieszkaniu, by pochłonęła ona koronawirusa - opisał.

Ekspertka od marketingu internetowego Dagmara Plata-Alf przyznała, że przykładów nieprawdziwych informacji dotyczących pandemii jest wiele. Zwróciła uwagę, że na przykład pojawiały się fake newsy o tym, że w krajach, w których nie ma sieci 5G nie ma także koronawirusa. - Fake newsy są silniejsze od dawnych plotek - podkreśliła.

Aplikacja #FakeHunter

Dostępna jest już aplikacja #FakeHunter Polskiej Agencji Prasowej działająca w systemie Android i iOS. Dzięki niej potencjalnie fałszywe informacje będą mogli zgłaszać nie tylko użytkownicy komputerów, ale także urządzeń mobilnych. To uzupełnienie stworzonych już wcześniej przez PAP narzędzi do wyszukiwania fałszywych informacji krążących w internecie.

W kwietniu użytkownikom sieci udostępniono specjalną wtyczkę do instalowania w przeglądarce umożliwiającą zgłaszanie potencjalnie fałszywych informacji. Ruszył też serwis internetowy fakehunter.pap.pl, w którym można zapoznać się z werdyktami ekspertów odnośnie zgłaszanych newsów. W lipcu zaś w facebookowym Messengerze pojawił się FakeHunter chatbot - narzędzie wykorzystujące sztuczną inteligencję do automatycznej weryfikacji prawdziwości informacji.

Jak wyjaśnił Wojciech Surmacz, to, co odróżnia serwis Polskiej Agencji Prasowej od innych rozwiązań tego typu, to społecznościowy charakter przedsięwzięcia. Wiele zagranicznych mediów, np. francuska agencja AFP czy brytyjski Reuters, prowadzi serwisy rozprawiające się z fałszywymi informacjami, ale to dziennikarze decydują, który z newsów należy zweryfikować. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której prezes zarządu Polskiej Agencji Prasowej wytłumaczył, jak działa #FakeHunter.

👉 Czy osoby zaszczepione na grypę są bardziej narażone na zakażenie COVID-19❓ 👉 Czy to prawda, że w strefie czerwonej...

Opublikowany przez FakeHunter Piątek, 23 października 2020

#FakeHunter. PAP Wideo


Linki do aplikacji:

https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.pap.fakehunter

https://apps.apple.com/pl/app/fakehunter/id1527976394

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Roman Czejarek

Autor materiału: Maciej Oswald

Data emisji: 28.10.2020 

Godzina emisji: 9.00-12.00

Jedynka/PAP/kk

Czytaj także

Koronawirus w Polsce. Dlaczego zamknięto restauracje?

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2020 11:00
W Polsce od soboty weszły w życie nowe obostrzenia w związku z koronawirusem. Obowiązuje m.in. zakaz działalności stacjonarnej lokali gastronomicznych i restauracji, które od teraz mogą sprzedawać swoje dania jedynie na wynos oraz w dowozie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Efektywna nauka online? "Potrzeba cierpliwości i wzajemnego zrozumienia"

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2020 13:18
Od soboty obowiązują nowe ograniczenia związane z rozprzestrzenieniem się pandemii koronawirusa. Dotyczą one także szkół. Wprowadzona została nauka zdalna dla uczniów w klasach od 4 do 8 w szkołach podstawowych, w placówkach kształcenia ustawicznego oraz centrach kształcenia zawodowego. Uczniowie z klas od 1 do 3 nadal uczą się w szkołach. Bez zmian działają także przedszkola. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nauka i praca w domu. "Klucz to dobra organizacja"

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2020 12:16
W związku z rozprzestrzenianiem się pandemii koronawirusa cała Polska od soboty jest w strefie czerwonej. Wielu pracowników wróciło do pracy zdalnej, a  uczniowie - od klasy IV wzwyż - do lekcji on-line. Seniorom zalecono pozostanie w domu. Znów więc siedzimy wszyscy razem w czterech ścianach.
rozwiń zwiń