Minister finansów: możliwy jest lokalny lockdown, może być nieunikniony w dużych miastach

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2020 07:50
- Ogólnokrajowy lockdown może przynieść więcej szkód niż korzyści, ale większe obostrzenia lub lokalny lockdown mogą być nieuniknione - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Tadeusz Kościński, minister finansów, funduszy i polityki regionalnej.
Tadeusz Kościński
Tadeusz KościńskiFoto: twitter.com / Ministerstwo Finansów

Jak podkreślił gość radiowej jedynki, "jutro będzie kluczowy dzień, czy nadal są wzrosty zachorowań, czy jest jakaś stabilizacja".


Posłuchaj
09:42 PR1_SD_2020_10_29-07-15-21_for_media.mp3 Tadeusz Kościński: możliwy jest lokalny lockdown, może być nieunikniony w dużych miastach (Sygnały Dnia/Jedynka)

 

Lokalny lockdown

- Mam nadzieję, że unikniemy ogólnokrajowego lockdownu, lokalny lockdown może być w dużych miastach, gdzie są duże skupiska ludzi - powiedział Tadeusz Kościński. - To najgorszy, najczarniejszy scenariusz, ale niestety widać że niektóre kraje w Europie już są na takim poziomie. W tym momencie już nic nie można wykluczać, trzymam kciuki, że tak nie będzie u nas w Polsce - dodał.


firma 1200.jpg
Minister finansów: przez ostatnie kilka miesięcy gospodarka wróciła na względnie dobre tory

- Codziennie mamy nowe dane. Jak wszyscy będziemy mieli dyscyplinę, to inne obostrzenia nie będą potrzebne, ale jak widać, w niektórych miejscach dalej zachorowania rosną. Nie można wykluczyć, że niektóre kolejne sektory będą – mam nadzieję, że przez jak najkrótszy czas – też zamknięte - ocenił minister.

Sytuacja poszczególnych sektorów

Gość "Sygnałów Dnia" mówił także o branżach dotkniętych obostrzeniami. - Sektor gastronomii i rozrywki cierpi najbardziej. Siłownie, sport, sprzedaż detaliczna na targowiskach to sektory, które najbardziej odczują obostrzenia, dla nich jest przygotowana tarcza branżowa. Myślę, że 170 tys. firm z tego skorzysta, w sumie 370 tys. pracowników. Jest zaproponowane zwolnienie ze składek ZUS, świadczenie postojowe dla firm, które muszą zatrzymać działalność. Rozważamy wdrożenie mikropłatności i odroczenie płatności składek PIT - mówił Tadeusz Kościński.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

. .
***

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"
Prowadzi: Krzysztof Świątek
GośćTadeusz Kościński (minister finansów, funduszy i polityki regionalnej)
Data emisji: 29.10.2020
Godzina emisji: 07.15

pg/kh

Czytaj także

Premier: od efektów naszej wspólnej walki zależy to, czy uda nam się uniknąć złych scenariuszy

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2020 07:15
- Nadal wszystko jest w naszych rękach. Każdy z nas musi zdać sobie sprawę z tego, że swoją postawą może mieć wpływ na sytuację epidemiczną w kraju. To od efektów naszej wspólnej walki zależy to, czy uda nam się uniknąć złych scenariuszy – mówił premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla "Gazety Polskiej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marlena Maląg: priorytetem rządu jest ochrona życia od początku aż do śmierci

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2020 07:55
- Zależy nam na kompleksowości, to jest ważne od samego początku, czyli momentu, w którym dowiadujemy się, że nasze dzieciątko urodzi się niepełnosprawne. Jesteśmy zobowiązani jako państwo wspierać - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obrady Sejmu: pytania o pomoc dla przedsiębiorców w czasie pandemii

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2020 09:53
Wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk mówiła w Sejmie, że rząd w "trybie ekstraordynaryjnym" przygotował tarczę branżową dla firm, które najmocniej odczuły skutki drugiej fali pandemii COVID-19. Wiceminister odpowiadała na pytania posłów Koalicji Obywatelskiej w sprawie pomocy branżom: gastronomicznej, rozrywkowej, fitness i weselnej.
rozwiń zwiń