Jak walczyć o obniżkę czynszu za wynajem lokalu?

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2020 12:20
Pandemia koronawirusa i związane z nią obostrzenia odbiły się na kondycji wielu firm. W bardzo trudnej sytuacji znalazły się tysiące przedsiębiorców, którzy prowadzą swoją działalność w wynajmowanych lokalach.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Daniel Jedzura/shutterstock.com

Posłuchaj
04:23 [ PR1]PR1 (mp3) 30 październik 2020 07_39_17.mp3 Jak walczyć o obniżkę czynszu za wynajem lokalu? (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Samorządy idą im na rękę, np. Łódź obniżyła do symbolicznej złotówki czynsz za wynajem lokali miejskich, w których działają restauracje i siłownie zamknięte z powodu pandemii koronawirusa.

Inaczej jest jednak, gdy wynajmującym jest prywatny właściciel. Wtedy obniżkę czynszu trzeba negocjować i szukać porozumienia.

- Właściciel musi się zastanowić, jak bardzo mu zależy na utrzymaniu najemcy. Jak bardzo zależy mu na tym, by biznes najemcy się nie "wywrócił", by nie doprowadzić do jego upadłości - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia radca prawny Piotr Kłodziński. 

- Z drugiej strony najemca lokalu ma oczywisty interes w tym, żeby jak najbardziej obniżyć czynsz, zwłaszcza w momencie, w którym nie ma przychodów - podkreślił.

A co jeśli nie uda nam się porozumieć?

Wówczas można zwrócić się do sądu. Ten, na podstawie przepisów prawa cywilnego, może ustalić, że zaszła nadzwyczajna zmiana stosunków. - Co do tego nie mamy żadnych wątpliwości. Przedwojenne brzmienie tego przepisu zresztą mówiło wprost o czasie zarazy, czyli epidemii - wyjaśnił Piotr Kłodziński.

- Drugi aspekt, który musi nastąpić, to jest wykazanie, że spełnienie zobowiązania będzie dla najemcy wiązało się z rażącą stratą. W sytuacji, w której ktoś nie może prowadzić działalności, a zmuszony jest płacić czynsz, ta rażąca strata jest również oczywista - zaznaczył ekspert.

Jeśli sąd uzna, że doszło do zmiany stosunków, może wyrokiem obniżyć czynsz. Zajmie to jednak więcej czasu niż próba zawarcia ugody. W tej kwestii rząd rozważa jakąś formę pomocy dla przedsiębiorców, którzy przez pandemię znów musieli zawiesić lub ograniczyć swoją działalność.

- Jeden z najpilniejszych tematów konsultacji będzie dotyczył właśnie kwestii ewentualnych ułatwień, jeśli chodzi o zapłatę za czynsz - poinformował wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.

- Trzeba pamiętać, że wiele osób żyje z wynajmu swoich lokali - zauważył główny ekonomista Pracodawców RP dr Sławomir Dudek. - Trzeba uważać, żeby nie wylać dziecka z kąpielą - ocenił.

A czy w przypadku, gdy chcielibyśmy walczyć o obniżkę opłaty za wynajem mieszkania, dobrym rozwiązaniem jest droga sądowa? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Sygnały Dnia

Prowadzą: Katarzyna Gójska i Daniel Wydrych

Autorka materiału: Patryk Michalski

Data emisji: 30.10.2020

Godzina emisji: 6.00 - 9.00

kk

Czytaj także

Minister finansów: możliwy jest lokalny lockdown, może być nieunikniony w dużych miastach

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2020 07:50
- Ogólnokrajowy lockdown może przynieść więcej szkód niż korzyści, ale większe obostrzenia lub lokalny lockdown mogą być nieuniknione - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Tadeusz Kościński, minister finansów, funduszy i polityki regionalnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W czasie pandemii ważna jest pomoc seniorom żyjącym w ubóstwie

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2020 15:19
Od początku pandemii lekarze, politycy i rodziny apelują do seniorów, żeby zostali w domach i nie wychodzili na zewnątrz. Trzeba było koronawirusa, żeby wszyscy przypomnieli sobie o tych, o których na co dzień najczęściej zapominano.
rozwiń zwiń