Urzędy od dziś pracują zdalnie. "Mała cegiełka do muru przeciwepidemicznego"

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2020 12:58
Od wtorku, zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów, obsługa w urzędach odbywa się głównie poprzez internet, telefonicznie i korespondencyjnie. Rozporządzenie ma na celu ochronę pracowników administracji państwowej i samorządowej, ale także i klientów urzędów. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Chadchai Krisadapong

W poniedziałek wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie, wprowadzające pracę zdalną w urzędach i jednostkach samorządowych. Rozporządzenie weszło w życie od wtorku.

czytaj więcej
dopłaty czynsz1200.jpg
Jak walczyć o obniżkę czynszu za wynajem lokalu?

"Do dnia 4 grudnia 2020 r. w urzędach administracji publicznej lub jednostkach organizacyjnych, wykonujących zadania o charakterze publicznym kierownicy urzędów administracji publicznej, dyrektorzy generalni urzędów lub kierujący jednostką organizacyjną polecają pracownikom wykonywanie pracy zdalnej, z wyjątkiem jednostek organizacyjnych sądów i prokuratury" - napisano w rozporządzeniu.

Posłuchaj
04:44 PR1_MPLS 2020_11_03-07-39-11.mp3 Urzędy przechodzą na tryb zdalny (Sygnały dnia/Jedynka)

Jak zaznacza prezydent Sopotu Jacek Karnowski, samorządy mają już doświadczenie w pracy zdalnej. - W większości samorządów wiosną tego roku, jak i od 2-3 tygodni jesienią, taka praca zdalna już się odbywa. Urzędy starają się załatwiać te sprawy najważniejsze na bieżąco - przede wszystkim Urzędy Stanu Cywilnego, Wydziały Obywatelskie, prawa jazdy, dowody osobiste, rejestracja samochodów czy działalności gospodarczej - podkreśla. 

Najtrudniej na zdalny tryb pracy przejść w małych wiejskich gminach, ale i tutaj samorządowcy robią wiele, by to się udało. 

Decyzję rządu chwali rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jan Bondar. - Każde ograniczenie liczby kontaktów poprawia sytuację i zmniejsza ryzyko transmisji wirusa - mówi. 

- Warto powiedzieć, że administracja cały czas pracuje, tylko ta praca jest bardziej zdalna, trzeba się umawiać. Jest to rzecz nadzwyczajna, ale mamy nadzieję, że dołożony ona małą cegiełkę do muru przeciwepidemicznego - podkreśla Jan Bondar. 

***

Audycja: "Sygnały dnia" 

Prowadzi: Daniel Wydrych, Piotr Gociek

Materiał: Aleksander Ziemiańczyk

Data emisji: 3.11.2020

Godzina: 7.39

kh

Czytaj także

Poczta Polska kupuje sprzęt pomocny w leczeniu chorych na COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2020 12:46
Poczta Polska kupiła specjalistyczny analizator immunologiczny osocza, który pomoże w leczeniu chorych na COVID-19. To jedyne takie urządzenie w polskich centrach krwiodawstwa i krwiolecznictwa - poinformowało w piątkowym komunikacie Ministerstwo Aktywów Państwowych (MAP).
rozwiń zwiń