Ćwiczenia pokonają ból

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2010 09:30
Osiem godzin pracy przy biurku jest zabójcze dla kręgosłupa.
Audio

- Osiem godzin pracy przy biurku jest zabójcze dla naszego kręgosłupa i stawów kolanowych. Leki nie są sposobem leczenia bólu. Potrzebna jest właściwa diagnoza ortopedyczna i ćwiczenia gimnastyczne - mówi gość "Sygnałów Dnia" prof. Wojciech Marczyński, prezes Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego, szef Szpitala Klinicznego w Otwocku.

Ćwiczyć powinno się rano. Wystarczy 15 minut. - Taki zestaw ćwiczeń jest zbawienny. Osoby, które dały się przekonać do regularnej gimnastyki, praktycznie całkowicie zapomniały o bólu kregosłupa - mówił prof. Marczynski.

Gość Jedynki przekonywał, że jest to zestaw prostych ćwiczeń, które polegają na rozciągnięciu mięśni grzbietu i wzmocnieniu mięśni brzucha.

Największym obciążeniem dla kręgosłupa i stawów kolanowych jest wielogodzinne siedzenie przy biurku. Gość Jedynki radził, żeby w czasie pracy robić sobie, nawet krótkie kilkuminutowe spacery i przerwy po to, aby zmienić pozycję.

- Najlepsze byłyby kilkuminutowe ćwiczenia, więc jeśli ktoś może, to niech je wykonuje w jakimś ustronnym miejscu w pracy - mówił prof. Marczyński.

Ze statystyk wynika, że aż 90 proc. osób poniżej 45 roku życia choć raz doświadczyło silnego bólu kręgosłupa w odcinku lędźwiowym.

- Jest to bardzo wysoki odsetek nie tylko u nas, ale we wszystkich krajów wysokorozwiniętych - potwierdził prof. Marczynski. - Jest to domena osób, które mają pracę siedzącą i mało się ruszają - dodał ortopeda.

Odcinek lędźwiowo-krzyżowy kręgosłupa jest miejscem, gdzie przy schylaniu i prostowaniu się dochodzi do obciążeń sięgających nawet kilkaset kilogramów. Przeciążenia te są niewspółmiernie wyższe niż nasza waga i podnoszony ciężar. - To one wyzwalają ból w tej części ciała - wyjaśnił prof. Marczyński.

(im)

Czytaj także

Nie chcą zapisać do specjalisty? Zapłacą karę

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2010 08:19
Nie można wyznaczać tylko jednego dnia na zapisy do lekarzy-specjalistów. Taka przychodnia może zapłacić pół miliona złotych kary - ostrzega w "Sygnałach Dnia" Rzecznik Praw Pacjenta Krystyna Barbara Kozłowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy nie wiedzą, czym jest stwardnienie rozsiane

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2009 10:18
Około 60 tysięcy Polaków cierpi na stwardnienie rozsiane, ale większość z nas nie wie co to za choroba.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie każdy wie, czego może domagać się od lekarza

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2009 08:53
Duża grupa osób nie zdaje sobie sprawy jakie ma prawa podczas leczenia. Chcemy to zmienić.
rozwiń zwiń