Prof. Legutko: Ameryka Bidena będzie przypominała lewicowo-liberalną UE

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2020 08:45
- Zwycięstwo Bidena to nie jest dobra informacja dla świata zachodniego, który zostanie zhegemonizowany przez lewicowe ideologie - mówił w Programie 1 Polskiego Radia europoseł, prof. Ryszard Legutko.
Prof. Ryszard Legutko
Prof. Ryszard LegutkoFoto: Michal Wozniak/East News

Gość "Sygnałów dnia" był pytany o to, czy należy już gratulować Joe Bidenowi wygranych wyborów prezydenckich w USA. - Z punktu widzenia savoir-vivre'u politycznego jest za wcześnie. Ale realnie patrząc, można zacząć pisać porządny list gratulacyjny - ocenił prof. Legutko.


Posłuchaj
09:20 _PR1_AAC 2020_11_09-08-14-35_for_media.mp3 Prof. Ryszard Legutko o wynikach wyborów w USA i powiązaniu praworządności z przyznaniem funduszy unijnych ("Sygnały dnia"/Jedynka)

 

Więcej lewicowej ideologii

shutterstock biden trump free trump biden free 1200.jpg
Joe Biden szykuje się do przejęcia władzy w USA, Donald Trump kwestionuje jego zwycięstwo

- To będzie Ameryka, która będzie przypominała Unię Europejską - lewicowo-liberalna. Joe Biden, podobnie jak jego zastępczyni, są ludźmi o dużym natężeniu ideologicznym - ocenił. I dodał, że zwycięstwo Bidena "to nie jest dobra informacja dla świata zachodniego". Tłumaczył, że stanie się on coraz bardziej "zhegemonizowany przez lewicowe ideologie".

- Do Trumpa można byłoby mieć rozmaite zastrzeżenia, ale przynajmniej on wprowadzał pewnego rodzaju różnorodność, jakąś alternatywność, coś innego, natomiast w przypadku zwycięstwa Bidena i Kamali Harris ten monopol czy ta hegemonia lewicy się utrwali. Tak że to nie będzie przyjemny świat ani nie będzie to świat, który będzie sprzyjał jakiejś wolności projektów politycznych, a nawet wolności myślenia - podkreślił gość PR1.

Prof. Legutko zaznaczył, że liczy, iż "polityka bezpieczeństwa Trumpa będzie kontynuowana". Zauważył przy tym, że "Biden może chcieć się odróżniać od Trumpa i robić wszystko na odwrót". - Ideologia ideologią, ale myślę, że zdrowy rozsądek w sprawach bezpieczeństwa zwycięży. Wschodnia flanka NATO, militarna obecność amerykańska w tej części Europy - myślę, że to zostanie, ale przewidywać z całą pewnością nie mogę - podsumował.

W dalszej części rozmowy poruszono temat prawdopodobieństwa powiązania funduszy unijnych z praworządnością oraz protestów organizowanych przez Strajk Kobiet. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

. .

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadząca: Grzegorz Jankowski

Gość: prof. Ryszard Legutko

Data emisji: 09.11.2020

Godzina emisji: 08.15

Czytaj także

"Więcej nas łączy, niż dzieli". Premier Wielkiej Brytanii o Joe Bidenie

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2020 23:26
- Brytyjski premier Boris Johnson zapewnił w niedzielę, że jego i Joe Bidena "więcej łączy niż dzieli" i zobowiązał się do współpracy z prezydentem-elektem USA w obronie wspólnych wartości i interesów. Podkreślił, że obaj podzielają wiarę w demokrację, prawa człowieka, wolność słowa i wolny handel.
rozwiń zwiń