Paweł Szefernaker: informacje o szczepionce dały całemu światu nadzieję na wyjście z pandemii

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2020 07:50
- Latem tego roku razem z innymi krajami UE przystąpiliśmy do umowy, która pozwala na korzystanie ze szczepionek - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister spraw wewnętrznych (PiS) Paweł Szefernaker.
Paweł Szefernaker w studiu Programu 1 Polskiego Radia
Paweł Szefernaker w studiu Programu 1 Polskiego RadiaFoto: PR

Jak wyjaśnił wiceminister spraw wewnętrznych, rozmowy z 8 różnymi firmami, które pracują nad szczepionkami rozpoczęły się w sierpniu.


Posłuchaj
08:58 PR1_SD_2020_11_10-07-15-12_for_media.mp3 Paweł Szefernaker: informacje o szczepionce dały całemu światu nadzieję na wyjście z pandemii (Sygnały Dnia/Jedynka)

 

- Teraz w Polsce rozpoczęły się już prace, decyzją pana premiera, nad planem dystrybucji - zaznaczył Paweł Szefernaker. Dodał, że "czekamy na informacje, na które czeka cały świat".

Firma Pfizer, która ogłosiła wstępną skuteczność szczepionki przeciw COVID-19 musi jeszcze przedstawić wyniki skuteczności w badaniach klinicznych i informacje dotyczące bezpieczeństwa stosowania specyfiku.

Dobrowolne szczepienia

- Już się szykujemy, aby najpierw seniorzy, służby medyczne, służby mundurowe, ci wszyscy, którzy chcieliby skorzystać z tej szczepionki, by była taka możliwość, by dobrowolnie wszyscy w jak największym wymiarze mogli do szczepionki przystąpić - powiedział gość audycji.

Dworczyk EN-1200.jpg
"Polska wśród państw z pierwszeństwem". Szef KPRM o szczepionce na koronawirusa

Wiceminister ocenił, że Polacy zachowują się bardzo odpowiedzialnie. - Wyniki pokazujące, jak wiele osób dotrzymuje zasad kwarantanny, a  to ponad 600 tys. osób, najwięcej od początku pandemii, te wyniki kontroli, czy te osoby są w domu, czy dotrzymują zasad kwarantanny, pokazują, że zaledwie promil osób ich nie dotrzymuje, to bardzo dobra wiadomość - zaznaczył.

Baza łóżek i sprzętu

- Wczoraj wszyscy wojewodowie na polecenie premiera kontaktowali się ze szpitalami powiatowymi w całej Polsce, by zebrać ich zapotrzebowanie na sprzęt, przede wszystkim respiratory. Dzięki temu w najbliższych dniach Agencja Rezerw Materiałowych te zapotrzebowanie na sprzęt będzie realizowała - powiedział

- Najważniejsze jest to, by jak najszybciej rozszerzyć bazę łóżek - powiedział wiceminister mówiąc o rozbudowie szpitali tymczasowych. 

Więcej w rozmowie.

***

Tytuł audycji: Sygnały Dnia

Rozmawiała: Piotr Gociek

Gość: Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych (PiS)

Data emisji: 10.11.2020 r.

Godzina emisji: 07:15

pg

Czytaj także

Prezydent zakażony koronawirusem. "Najbliższe dni będę pracował zdalnie"

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2020 15:14
Andrzej Duda w nagraniu udostępnionym w mediach społecznościowych potwierdził, że otrzymał pozytywny test na koronawirusa. - Czuję się dobrze i najbliższe dni, kiedy będę w samoizolacji razem z żoną zresztą, będę oczywiście pracował zdalnie - podkreślił.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy pełny lockdown jest nieuchronny? Szef KPRM o strategii walki z pandemią

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2020 10:15
- Pełny lockdown nie jest nieuchronny, jednak jest takie zagrożenie. Premier Mateusz Morawiecki mówił o tym bardzo wyraźnie - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk na antenie Programu 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń