Rzecznik prezydenta o bliskim zakupie w USA szczepionki na koronawirusa: te informacje wlewają w serca nadzieję

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2020 09:11
W Programie 1 Polskiego Radia Błażej Spychalski, rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy, mówił, że działania, które podejmują prezydent, premier i polski rząd, dają nadzieję, że szczepionka na koronawirusa będzie w Polsce szybko dostępna.
Błażej Spychalski
Błażej SpychalskiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Błażej Spychalski odniósł się w "Sygnałach dnia" do informacji dotyczącej tego, że amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer zamierza wyprodukować w przyszłym roku do 1,3 mld dawek szczepionki przeciwko COVID-19 i że mają one też trafić do Polski.


Posłuchaj
09:02 _PR1_AAC 2020_11_10-08-15-16.mp3 Rzecznik prezydenta o bliskim zakupie z USA szczepionki na koronawirusa: te informacje wlewają w serca nadzieję (Sygnały dnia/ Jedynka)

 

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że w środę planowane jest podpisanie umowy z BioNTech-Pfizer na dostawę szczepionek na koronawirusa. Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podała na Twitterze, że reprezentowana przez nią instytucja podpisze kontrakt z tym konsorcjum na 300 mln dawek.


paweł szefernaker free PR1 1200.jpg
Paweł Szefernaker: informacje o szczepionce dały całemu światu nadzieję na wyjście z pandemii

Błażej Spychalski powiedział, że te informacje nie są zaskoczeniem, biorąc pod uwagę wcześniejsze rozmowy prezydentów Polski i USA dotyczące walki z koronawirusem – kwestii i szczepionki i leku.

- Te rozmowy były toczone również przez premiera i polski rząd – zaznaczył rzecznik prezydenta. – Jednocześnie trzeba zauważyć drugą rzecz. Wczoraj mówił o tym premier, że Polska jest uczestnikiem formatu zakupu szczepionki. Dzięki temu, że współpracujemy tak ściśle na poziomie UE, to w momencie, gdy szczepionka ta się pojawi, UE zakupi dużą jej partię i duża jej część trafi też do Polski – dodał.

Błażej Spychalski mówił również o ratyfikowaniu przez prezydenta umowy z USA dotyczącej współpracy obronnej, o współpracy z tym krajem, jeśli prezydentem zostanie ogłoszony Joe Biden i o planach obchodów Święta Niepodległości.

. .

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: Błażej Spychalski (rzecznik prezydenta)

Data emisji: 10.11.2020 r. 

Godzina emisji: 7.15

pp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Udaję się na kwarantannę". Rzecznik prezydenta o zakażeniu koronawirusem Andrzeja Dudy

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2020 08:52
- W związku z pozytywnym wynikiem testu na obecność koronawirusa u prezydenta Andrzeja Dudy udaję się na kwarantannę - przekazał w sobotę rzecznik głowy państwa Błażej Spychalski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spychalski: dzięki działaniom prezydenta szczepionka na COVID-19 może szybko trafić do Polski

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2020 21:52
- Działania, które podejmują prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki i jego rząd, dają nadzieję na to, że szczepionka na koronawirusa będzie szybko dostępna w Polsce - powiedział prezydencki rzecznik Błażej Spychalski.
rozwiń zwiń