"Pod pretekstem praworządności byłoby łamane prawo". Wiceszef MSZ o polskim wecie ws. budżetu UE

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2020 09:00
- My się nie sprzeciwiamy budżetowi UE, my się sprzeciwiamy jednemu z elementów pakietu, który może prowadzić do blokowania porozumienia arbitralnymi decyzjami Komisji Europejskiej - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Paweł Jabłoński, wiceminister spraw zagranicznych.
Paweł Jabłoński
Paweł Jabłoński Foto: Polskie Radio

Polska i Węgry nie zgodziły się w poniedziałek na przyjęcie budżetu Unii na lata 2021-2027 i funduszu odbudowy po pandemii podczas spotkania unijnych ambasadorów. Powodem było stwierdzenie poparcia większości krajów dla przepisów warunkujących wypłatę unijnych funduszy od kwestii praworządnościowych.

Czytaj więcej
parlament europejskie free europarlament free shutt 1200.jpg
Weto Polski i Węgier wobec mechanizmu praworządności. Dziś możliwe kolejne rozmowy nt. budżetu UE

Odnosząc się do tych wydarzeń, wiceszef MSZ podkreślił, że polska administracja nie wetuje wynegocjowanych ustaleń budżetowych. - Popieramy plan wieloletnich ram finansowych i fundusz odbudowy, ale nie może być - wbrew traktatom unijnym - wprowadzana arbitralność, że Komisja Europejska będzie mogła stopować wypłaty, gdy uzna, że jakieś państwo jej się nie podoba - wskazał Paweł Jabłoński.

- My się nie sprzeciwiamy budżetowi UE, my się sprzeciwiamy jednemu z elementów pakietu - dodał.

"To nie ma nic wspólnego z praworządnością"

Gość radiowej Jedynki stwierdził, że Polska w negocjacjach z innymi państwami Unii wykazuje się wyważonym podejściem. - Liczymy cały czas na to, że zwycięży podejście oparte o zdrowy rozsądek, a ten nakazuje, by odłożyć spory między państwami. Dzisiaj, kiedy walczymy z kryzysem, nieodpowiedzialne jest tworzenie mechanizmu wymierzonego w Polskę i Węgry - ocenił wiceminister.

Posłuchaj
08:09 PR1_MPLS 2020_11_17-08-15-38_for_media.mp3 Paweł Jabłoński o wecie Polski i Węgier wobec unijnego mechanizmu przyznawania środków według kryteriów praworządności (Jedynka/Sygnały Dnia)

Paweł Jabłoński wskazał też, że "jeżeli chcemy mieć jakiś mechanizm, który będzie wprowadzał warunkowość wypłaty środków UE, to musi być on oparty o jasne kryteria". - Jeżeli zaś mamy zapis o tym, że w razie wystąpienia teoretycznego ryzyka - nieopartego o jakieś obiektywne kryteria, tylko o opinie "różnych zaufanych instytucji" - Komisja może decydować o tym, kogo pieniędzy pozbawić, to nie ma nic wspólnego z żadną praworządnością - powiedział wiceszef MSZ.

Czytaj więcej
parlament europejski 1200.jpg
Polska i Węgry nie zgodziły się na unijny budżet. Powodem powiązanie z praworządnością

- Pod pretekstem rzekomej praworządności łamane byłoby unijne prawo. Ciężko o większą hipokryzję - dodał gość Programu 1 Polskiego Radia.

Więcej w nagraniu.

. .

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: Paweł Jabłoński (wiceszef MSZ)

Data emisji: 17.11.2020 r. 

Godzina emisji: 8.15

jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wiceszef MSZ: polski rząd jest gotowy na dalsze rozmowy w sprawie budżetu UE

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2020 19:20
Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński powiedział Polskiemu Radiu, że rząd jest gotowy na dalsze rozmowy w sprawie unijnego budżetu. Polska i Węgry nie zgodziły się na pakiet zawierający budżet Unii Europejskiej na najbliższe siedem lat oraz fundusz na odbudowę po pandemii.
rozwiń zwiń