Żywe zwierzę to nie jest dobry pomysł na świąteczny prezent

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2020 21:59
Problem wraca co roku w okresie Bożego Narodzenia. W charakterze prezentu pod choinką nie tylko dzieci, ale i dorośli znajdują pieski, kotki, króliki lub bardziej egzotyczne zwierzęta np. małpki, czy węże. Radość trwa parę dni, a kłopot zaczyna się po świętach. Zanim więc ktoś zdecyduje się na tak "wyjątkowy" prezent - warto się dwa razy zastanowić, by potem zwierzęta nie trafiały do schronisk lub nie były wypuszczane na wolność, bo to szkodzi im samym, innym i często środowisku.
Audio
  • Zwierzę to nie jest dobry pomysł na prezent (Sygnały dnia/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: ElfinFox / pixabay

pies1200.jpg
Pies w prezencie? Zwierzę nie jest rzeczą!

Andrzej Kinteh-Kłosiński, behawiorysta zwierząt, przestrzega, że biorąc do domu zwierzę decydujemy się na kolejnego członka rodziny, takie mniejsze dziecko, które będzie wymagało dozoru i opieki. - I za to odpowiadają rodzice, którzy zwierzęciem powinni się opiekować - mówi.


Posłuchaj
03:21 Zwierzęta SD 19-11-2020.mp3 Zwierzę to nie jest dobry pomysł na prezent (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Święta nie są dobrym okresem na przyjmowanie pod dach zwierzęcia jeszcze z innego powodu. Bardzo dużo się dzieje w życiu ludzi, w domach, jest dużo ruchu. Niespecjalnie mamy czas na to, aby przyjąć zwierzę w taki sposób, w jaki ono potrzebuje być przyjęte do nowej rodziny, do nowego miejsca. Musimy pamiętać o tym, że w momencie, kiedy zwierzę do nas trafia, do domu, my jesteśmy zobowiązani zaproponować mu takie warunki funkcjonowania, do jakich on będzie przyzwyczajony potem przez następne kilkanaście lat.

pies schronisko 1200.jpg
Zwierzę to żywe stworzenie a nie prezent

Niektórzy decydują się na kupno zwierzęcia egzotycznego. Anna Plaszczyk z fundacji Viva zwraca uwagę, że często zajmowanie się takimi "prezentami" przerasta możliwości opiekunów. Zwraca uwagę, że zwierzęta egzotyczne wymagają bardziej skomplikowanych warunków do egzystencji niż psy czy koty. - Taka małpka na przykład wymaga spełnienia takich warunków, jakich nikt w domu zapewnić w praktyce nie może - mówi.

Egzotyczne zwierzęta wypuszczone na wolność są zagrożeniem dla środowiska. Anna Plaszczyk daje przykład żółwi czerwonolicych, które były modne kilka lat temu. - Są gatunkiem inwazyjnym i zagrożeniem dla rodzimych żółwi błotnych - wyjaśnia. Z kolei wypuszczenie na wolność zwierzęcia nie przystosowanego do naszego klimatu skazuje je na powolną śmierć w cierpieniach.
Czytaj także:
***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Przygotowała: Klaudia Porębska

Data emisji: 19.11.2020

Godzina emisji: 8.39

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zwierzę to nie zabawka. Nie dla żywych prezentów

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2017 08:10
Co roku spora grupa dzieci znajduje pod choinką żywy prezent, najczęściej w postaci pieska. Radość w domu jest wielka. Niestety często, z upływem czasu, zanika. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koniec z pseudohodowlami? Europarlament w obronie psów i kotów

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2020 13:13
Pseudohodowle to poważny problem zarówno w Polsce jak w innych krajach europejskich. Parlament Europejski alarmuje, że czas powiedzieć unijne "nie" i wzywa do działań zwalczających nielegalną sprzedaż zwierząt domowych.
rozwiń zwiń