Szwed: opozycja chce absolutnej zależności od Brukseli, poddaństwa

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2020 07:30
- Dla mnie jest szokiem zachowanie opozycji, która chce absolutnej zależności od Brukseli, poddaństwa. Wczorajsza, żenująca debata po stronie opozycji pokazywała, jakie jest myślenie opozycji, co do suwerenności, naszej niezależności jako państwa polskiego - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.
Stanisław Szwed
Stanisław SzwedFoto: Polskie Radio / AK

Anna Milczanowska 1200.JPG
Anna Milczanowska: Ursula von der Leyen powinna bronić konsensusu ws. budżetu UE

Stanisław Szwed tłumaczył, że rząd od samego początku stoi na jednoznacznym stanowisku, że Polska jest za UE. - Ale nie zgadzamy się, aby tworzyć mechanizmy, które będą nas karać za rzeczy, które jako suwerenny kraj podejmujemy. Choćby w kwestii praworządności - tłumaczył wiceminister rodziny i polityki społecznej.


Posłuchaj
09:47 PR1_MPLS 2020_11_20-07-14-53_for_media.mp3 Stanisław Szwed: dla mnie jest szokiem zachowanie opozycji, która chce absolutnej zależności od Brukseli, poddaństwa (Sygnały dnia/jedynka)

 

Polityk podkreślił, że w żadnych traktatach unijnych nie ma określonych reguł, na czym to ma polegać (praworządność - red.). I na to nie ma absolutnie zgody. - Jesteśmy za tym, aby państwa były suwerenne i do takiej UE wchodziliśmy, żebyśmy się wspólnie równo traktowali, żebyśmy byli suwerennymi państwami, a nie żebyśmy z góry byli nakreślani przez najbogatsze państwa - stwierdził.

shutterstock unia europejska free 1200.jpg
Po wideokonferencji przywódców państw UE. Nie udało się wypracować porozumienia

Żenujące zachowanie opozycji

Gość radiowej Jedynki przyznał jednocześnie, że do końca trzeba wierzyć w kompromis. - Mamy też tę ostateczną broń, jaką jest weto, z którego skorzystamy. O tym jednoznacznie powiedział premier Mateusz Morawiecki i to znajduje się w uchwale Sejmu - mówił, dodając, że poza Polską i Węgrami również Słowenia przeciwstawia się powiązaniu wypłaty środków z budżetu UE z praworządnością. 

Polityk uspokajał też, że "jak nie osiągniemy kompromisu, to z punktu widzenia formalnego będziemy działać na zasadzie tzw. prowizorium. Jeśli chodzi o środki finansowe, to nie będziemy mieć w tym zakresie straty".

Stanisław Szwed skrytykował też opozycję za jej podejście do kwestii budżetu UE. - Dla mnie jest szokiem zachowanie opozycji, która chce absolutnej zależności od Brukseli, poddaństwa. Wczorajsza, żenująca debata po stronie opozycji pokazywała, jakie jest myślenie opozycji, co do suwerenności, naszej niezależności jako państwa polskiego - ocenił.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

. .

***

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"
Prowadził: Krzysztof Świątek
Gość: Stanisław Szwed (wiceminister rodziny i polityki społecznej)
Data emisji: 20.11.2020
Godzina emisji: 08.15

pkur/kh

Czytaj także

Przyszłość i kształt unijnego budżetu. Sejm przyjął uchwałę posłów PiS

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2020 17:20
Sejm przyjął uchwałę autorstwa PiS, wspierającą działania rządu w zakresie negocjacji budżetowych w UE. Uchwała wzywa m.in. do powrotu do rozmów i osiągnięcia porozumienia zgodnego z unijnymi traktatami oraz konkluzjami lipcowego posiedzenia Rady Europejskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anna Milczanowska: Ursula von der Leyen powinna bronić konsensusu ws. budżetu UE

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2020 07:51
Jak mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Milczanowska, poseł Prawa i Sprawiedliwości, powiązanie budżetu UE z mechanizmem praworządności to "obejście prawa, byleby tylko ustawić Polskę do kąta". - W żadnych traktatach Unii Europejskiej nie ma zapisanych takich rzeczy - podkreśliła.
rozwiń zwiń