Główny doradca ds. COVID-19: szczepionka będzie wybierana pod kątem bezpieczeństwa i skuteczności

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2020 08:53
- Trzeba określić bezpieczeństwo i skuteczność szczepionki. Nie będziemy szczepili przed uzyskaniem tych wyników - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia prof. Andrzej Horban specjalista chorób zakaźnych, szef zespołu doradców premiera ds. zwalczania pandemii koronawirusa.
Konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych prof. Andrzej Horban
Konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych prof. Andrzej Horban Foto: PAP/Radek Pietruszka

Prof. Andrzej Horban został zapytany w "Sygnałach dnia", czy należy brać pod uwagę możliwości obowiązkowych szczepień przeciw COVID-19. - Słowo "brać pod uwagę" jest adekwatne do tego co się dzieje - odpowiedział lekarz.


Posłuchaj
10:46 PR1_SD_2020_11_20-07-40-09_for_media.mp3 Prof. Andrzej Horban: szczepionka będzie wybierana pod kątem bezpieczeństwa i skuteczności (Sygnały dnia/Jedynka)

 

- Jeżeli się wprowadza coś, co jest obowiązkowe, to trzeba mieć możliwość wyegzekwowania. Trudno jest mi wyobrazić sobie, że łapie się obywatela na ulicy i go szczepi przymusowo - powiedział ekspert.

covid-19 testy koronawirus pap 1200.jpg
Kiedy powrócimy do normalnego życia bez pandemii? Odpowiada twórca szczepionki na COVID-19

Największą karą zachorowanie

- Trudno wyobrazić mi sobie karanie, gdy ktoś się nie zaszczepi, kara jest dość prosta dla niezaszczepionych – zaczyna się chorować. To kara łagodna dla młodych, dramatyczna dla starszych i schorowanych, często jest to kara śmierci, w ten sposób należy to tłumaczyć - wyjaśnił prof. Horban.

- To oczywiste, że szczepionka będzie dopuszczona po trzeciej fazie badań klinicznych, a nie wcześniej. Mamy przypadki szczepionek rosyjskich i chińskich, które nie przeszły badań 3 fazy, one określają bezpieczeństwo i skuteczność na większej populacji - podkreślił. Dodał, że "szczepionka będzie wybierana pod kątem bezpieczeństwa i skuteczności", a testowanie "musi potrwać i kosztować". - Nie będziemy szczepili przed uzyskaniem tych wyników - podkreślił.

Co ze szczepieniem dzieci?

- Szczepionki trenują układ immunologiczny po to, żeby był w stanie wyeliminować dany patogen przed klinicznie jawnym zachorowaniem, bo my się zetkniemy z tym wirusem, tylko nie będziemy chorować - powiedział lekarz.

Czytaj także:

- W związku z tym do rozważenia jest szczepienie dzieci, tylko na początku nie będziemy szczepili dzieci, bo jeżeli szczepionka będzie dostępna w ograniczonym zakresie, to będziemy szczepili ludzi, którzy są najbardziej narażeni na ciężki przebieg choroby - zaznaczył specjalista chorób zakaźnych.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

. .
***

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"
Prowadził: Krzysztof Świątek
Gość: prof. Andrzej Horban (specjalista chorób zakaźnych)
Data emisji: 20.11.2020
Godzina emisji: 07.40

pg/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Miliardy złotych za szczepionkę na COVID-19 dla Polaków? Rząd rozważa różne scenariusze

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2020 07:35
Nawet kilka miliardów złotych może kosztować zabezpieczenie większości populacji przed COVID-19. Do ustalenia jest jeszcze kwestia odpłatności za preparat - pisze czwartkowy "Dziennik Gazeta Prawna".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier: szczepionka na COVID-19 będzie dobrowolna, pracujemy już nad logistyką jej dystrybucji

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2020 11:55
- Szczepionka przeciw koronawirusowi będzie dostępna dla każdego obywatela na zasadzie dobrowolności; pracujemy już nad logistyką ich dystrybucji - poinformował w czwartkowym wpisie na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceminister zdrowia: najlepszą i najszybszą profilaktyką jest podanie szczepionki, uchroni nas przed zachorowaniem

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2020 09:15
- Doszliśmy do momentu, w którym nastąpiła stabilizacja, mam nadzieję, że z dnia na dzień nowych zakażeń będzie zdecydowanie mniej - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia.
rozwiń zwiń