Szynkowski vel Sęk: mówienie o polexicie to political fiction, które szkodzi Polsce na arenie międzynarodowej

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2020 07:51
- Kluczowe jest to, żeby ten budżet został przyjęty bez mechanizmu, który jest dla nas groźny - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Szymon Szynkowski vel Sęk, wiceminister spraw zagranicznych.
Szymon Szynkowski vel Sęk, wiceminister spraw zagranicznych w studiu radiowej Jedynki
Szymon Szynkowski vel Sęk, wiceminister spraw zagranicznych w studiu radiowej JedynkiFoto: Wojciech Kusinski/Polskie Radio

Polska i Węgry poinformowały, że nie mogą poprzeć unijnego budżetu na lata 2021-2027 i funduszu odbudowy po pandemii z powodu dołączonych do nich przepisów uzależniających wypłatę funduszy od stanu praworządności.

morawiecki 1200 free.jpg
Jak przebiegał ostatni wideoszczyt UE? Opowiedziała o nim brukselska korespondentka Polskiego Radia

- To zapowiedź potencjalnego weta, jeżeli nie będzie rezygnacji z mechanizmu warunkowości - podkreślił w audycji Szymon Szynkowski vel Sęk. Dodał, że jeszcze formalnie nie odbyło się głosowanie Rady Europejskiej.

Posłuchaj
08:30 PR1_MPLS 2020_11_23-07-15-03_for_media.mp3 Szymon Szynkowski vel Sęk o możliwym zawetowaniu unijnego budżetu ("Sygnały dnia"/Jedynka)

 

Zauważył, że w tej sytuacji to "nie państwa, a instytucje europejskie wedle niejasnych kryteriów mają decydować, czy danemu państwu - choć wpłaciło ono składkę budżetową - należy się wypłata z budżetu. - Jest to dla nas nie do zaakceptowania - powiedział wiceszef resortu dyplomacji.

Czytaj także: Projekt rezolucji frakcji EKR ws. aborcji. Prof. Legutko: to poparcie dla polskich władz i TK

Zdaniem gościa PR1 Polska żadnych pieniędzy z budżetu unijnego nie straci. - Kluczowe jest to, żeby ten budżet został przyjęty bez mechanizmu, który jest dla nas groźny - przyznał.

Co dalej z Unią?

Wiceminister spraw zagranicznych przypomniał swoją sejmową wypowiedź, w której zaznaczył, że nie jest planowane wyjście Polski z Unii Europejskiej. - Mówienie o polexicie jest political fiction i jest szkodliwe z punktu widzenia Polski - dodał.

Przestrzegał jednak przed wprowadzaniem warunkowania wypłat funduszy od niejasnych kryteriów. - Jeżeli tego rodzaju mechanizmy miałyby zostać wprowadzone, to w dalekiej perspektywie oznacza to nie tylko osłabienie, ale i możliwy rozpad Unii Europejskiej - dodał Szymon Szynkowski vel Sęk.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

. .
***

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"

Prowadzący: Grzegorz Jankowski

Gość: Szymon Szynkowski vel Sęk (wiceszef MSZ)

Data emisji: 23.11.2020

Godzina emisji: 07.15

st

Czytaj także

Marek Pęk: mówienie o polexicie to pałka na wszelkie działania rządu

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2020 13:45
- Senatorowie PiS zagłosują oczywiście przeciw uchwale. Wielokrotnie sprzeciwialiśmy się już używaniu Senatu do tworzenia alternatywnej polityki - tak wicemarszałek Senatu Marek Pęk odniósł się do zapowiedzi szefa PO Borysa Budki o złożeniu projektu uchwały ws. budżetu UE.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co dalej z unijnym budżetem? Ekspert: zamiast weta należałoby zintensyfikować negocjacje na poziomie ministerialnym

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2020 10:27
- Jest pole do porozumienia. Nie sądzę, by propozycja niemieckiej prezydencji była ostatecznym dokumentem. Obie strony powinny się dogadać - powiedział Tomasz Krawczyk, ekspert ds. polityki europejskiej, były doradca premiera Mateusza Morawieckiego ds. europejskich. - Punktem zwrotnym mogłoby być doprecyzowanie tego, czym jest naruszenie zasad praworządności - dodał.
rozwiń zwiń