Sobolewski o praworządności: ze strony prezydencji niemieckiej nastąpiło "przemyślenie tematu"

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2020 08:28
- Po tym, jak Węgry powiedziały: "weto", a Polska zagroziła użyciem weta, na pewno ze strony prezydencji niemieckiej nastąpiło "przemyślenie tematu" - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Krzysztof Sobolewski, szef komitetu wykonawczego Prawa i Sprawiedliwości.
Krzysztof Sobolewski
Krzysztof SobolewskiFoto: Wojciech Kusiński/PR

Jak powiedział gość radiowej Jedynki, odnosząc się do sprawy powiązania budżetu UE z praworządnością, po stronie prezydencji niemieckiej "są sygnały, że jest chęć kompromisu".

- Natomiast co do konkretów, to takowe nie zostały sformułowane, więc czekamy i wtedy będziemy się do tego odnosić - stwierdził Krzysztof Sobolewski.


Posłuchaj
08:44 _PR1_SD_2020_11_25-07-15-19_for_media.mp3 Krzysztof Sobolewski: ze strony prezydencji niemieckiej nastąpiło "przemyślenie tematu" budżetu UE (Sygnały Dnia/Jedynka)

 

Polityk został zapytany o zaplanowane na czwartek spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z premierem Węgier Viktorem Orbanem. - Ma na celu ustalenie wspólnego stanowiska wobec aktualnej sytuacji związanej z uchwaleniem budżetu UE - wyjaśnił.

posiedzenie rady ue.jpg
Powiązanie budżetu UE z praworządnością. "To sprzeczne z traktatem UE"

- Węgry jako pierwsze powiedziały: "weto" wobec propozycji powiązania tzw. zasady praworządności z funduszami unijnymi, z nowym budżetem - powiedział poseł PiS. Dodał, że w gronie państw kwestionujących taki mechanizm jest Polska, a ostatnio także Słowenia.

- Są też inne tematy dwustronnej współpracy polsko-węgierskiej, natomiast to jest główny w tej chwili temat, przed którym stoją Polska i Węgry, jak również Unia Europejska - powiedział Krzysztof Sobolewski.

Odnosząc się do negocjacji wokół kwestii praworządności i budżetu, powiedział, że Polska czeka na konkretne propozycje. - Wtedy będziemy się do tego odnosić i rozważać, czy będą to godne uwagi, czy strony pozostaną na swoich stanowiskach - stwierdził polityk.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

. .
***

Audycja: Sygnały dnia
Prowadzący: Grzegorz Jankowski
Gość: Krzysztof Sobolewski (PiS)
Data emisji: 25.11.2020
Godzina emisji: 7.15

pg

Czytaj także

Premier: pozycja Polski w Europie będzie wyłącznie rosła

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2020 23:32
Premier Mateusz Morawiecki napisał na Facebooku, że rozmowa z szefową KE i przewodniczącym RE "utwierdziła go w przekonaniu, że pozycja Polski i siła naszego głosu dotycząca przyszłości Europy ma jeden kierunek - będzie wyłącznie rosła".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anna Milczanowska: Ursula von der Leyen powinna bronić konsensusu ws. budżetu UE

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2020 07:51
Jak mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Milczanowska, poseł Prawa i Sprawiedliwości, powiązanie budżetu UE z mechanizmem praworządności to "obejście prawa, byleby tylko ustawić Polskę do kąta". - W żadnych traktatach Unii Europejskiej nie ma zapisanych takich rzeczy - podkreśliła.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W czwartek spotkanie premierów Polski i Węgier. Rzecznik rządu potwierdził doniesienia medialne

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2020 20:52
- W czwartek w Budapeszcie odbędzie się spotkanie premiera Mateusz Morawieckiego z premierem Węgier Viktorem Orbanem. Głównym tematem rozmowy będą trwające negocjacje budżetowe w Unii Europejskiej - poinformował we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller.
rozwiń zwiń