Jarosław Sachajko: PSL może chcieć koalicji z Szymonem Hołownią

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2020 07:59
- Nie wiem dlaczego koledzy z PSL nie potrafią się godnie rozstać - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia poseł Jarosław Sachajko (Kukiz'15).
Jarosław Sachajko
Jarosław SachajkoFoto: Wojciech Kusiński/Jedynka

Ludowcy poinformowali w minionym tygodniu, że zakończyli współpracę z politykami Pawła Kukiza w ramach Koalicji Polskiej m.in. z powodu głosowań, w których poparli oni uchwałę PiS wspierającą działania rządu w zakresie negocjacji budżetowych w UE.

Uchwała wzywa do powrotu do rozmów i osiągnięcia porozumienia zgodnego z unijnymi traktatami oraz konkluzjami lipcowego posiedzenia Rady Europejskiej. Uchwałę poparło 231 posłów PiS i pięciu posłów Koalicji Polskiej związanych z Pawłem Kukizem.

Powody rozpadu

1200 (1).jpg
Koniec koalicji Kukiza z PSL. Jest decyzja Rady Naczelnej ludowców

- Rok minął, a PSL ucieka od dotrzymania umowy - mówił w PR1 Jarosław Sachajko i przypomniał, że w ramach umowy koalicyjnej właśnie powinna nastąpić zmiana na stanowisku wicemarszałka Sejmu i funkcję powinien pełnić ktoś z ramienia Kukiz'15, a w kolejnym roku poseł z grona Konserwatystów Marka Biernackiego. Dodał także, że w ramach umowy "miało iść 20 proc. subwencji partyjnej na działania proobywatelskie".

Posłuchaj
11:14 PR1_MPLS 2020_11_30-07-14-29_for_media.mp3 Jarosław Sachajko o powodach rozpadu Koalicji Polskiej ("Sygnały dnia"/Jedynka)

 

Gość audycji ocenił, że może być jeszcze "trzecie dno" rozpadu koalicji. - PSL może chcieć zmienić towarzysza walki politycznej, czyli przesiąść się do koalicji z panem Hołownią - powiedział Sachajko.

- Nie wiem, dlaczego koledzy z PSL nie potrafią normalnie, godnie się rozstać. (...) Szuka się absurdalnych wytłumaczeń - podsumował temat.

Coraz bliżej Zjednoczonej Prawicy?

Poseł Kukiz'15 był pytany o formę współpracy ze Zjednoczoną Prawicą i możliwe wejście w koalicję z partią rządzącą. Sachajko deklarował chęć współpracy. - Jeżeli się rozmawia, to coś się zrobi. Oczekiwałbym, żeby było tak jak w Szwajcarii - bardzo szeroka koalicja - przyznał.

Zastrzegł jednak, że nie są prowadzone rozmowy bezpośrednio dotyczące dołączenia do koalicji rządzącej. - Ustaleń, jak to miałoby wyglądać, jest bardzo dużo - podkreślił Jarosław Sachajko.

Czytaj także:

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

. .

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadząca: Katarzyna Gójska

Gość: Jarosław Sachajko (Kukiz'15)

Data emisji: 30.11.2020

Godzina emisji: 07.15

Czytaj także

Zgrzyty na linii PSL-Kukiz'15. Poszło o weto ws. unijnego budżetu

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2020 12:03
Sejmowe głosowanie w sprawie uchwały wspierającej rząd w zakresie negocjacji dotyczących budżetu unijnego podzieliło Koalicję Polską. Posłowie PSL zagłosowali "przeciw", natomiast "za" było 5 z 6 posłów Kukiz'15. - Żaden z partnerów koalicyjnych nie powinien zapisywać się do obozu Zjednoczonej Prawicy - to głosowanie mogło to sugerować - mówi portalowi PolskieRadio24.pl rzecznik PSL Miłosz Motyka. - W tej sprawie to nasi koalicjanci są w błędzie - odpowiada Jarosław Sachajko z Kukiz'15. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Decyzja PSL jest absurdalna". Sachajko o wyjściu Kukiz'15 z Koalicji Polskiej

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2020 08:08
- Sąd kapturowy w postaci rady naczelnej PSL zdecydował, że Kukiz'15 nie pasuje do Koalicji Polskiej. To znaczy, że koledzy z PSL nie zrozumieli naszych postulatów i naszej umowy - mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Sachajko, poseł Kukiz'15.
rozwiń zwiń