Sygnały Dnia 1 grudnia 2020 roku, rozmowa z Janem Dziedziczakiem

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2020 08:15
Audio
  • Jan Dziedziczak: Polska i Węgry będą bronić europejskich traktatów (Sygnały Dnia/Jedynka)

Piotr Gociek: Gościem Sygnałów Dnia w Programie 1 Polskiego Radia jest teraz Jan Dziedziczak, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za granicą. Witam, panie ministrze, dzień dobry.

Jan Dziedziczak: Dzień dobry, kłaniam się.

Zacznijmy jednak od tego, co miało miejsce w Warszawie, wczorajsze rozmowy Mateusza Morawieckiego i Victora Orbána, przywódcy węgierskiego, wzmocnienie tego przekazu o tym, że Budapeszt i Warszawa mają wspólne stanowisko, jeśli chodzi o powiązanie funduszy unijnych z tzw. mechanizmem praworządności. Najciekawszą tak naprawdę informację w ostatnich dniach w tej kwestii można znaleźć w prasie portugalskiej. Lizboński tygodnik Expresso twierdzi, że oprócz Polski i Węgier negatywnie nastawione do warunkowości wypłat z budżetu unijnego jest jeszcze 6 innych państw: Portugalia, Słowenia, Czechy, Łotwa, Bułgaria, Chorwacja. Czyżbyśmy byli bliżej momentu, w którym to jednak nasze stanowisko zostanie uwzględnione przez Brukselę, Berlin, Paryż?

Mamy taką nadzieję, dlatego że nasze stanowisko jest głosem rozsądku ponownie. Ponownie. Pamiętamy wszyscy wydarzenia, z lat 2015–16, początkowo pani premier Ewa Kopacz zdradza Grupę Wyszehradzką, pozostawia Grupę Wyszehradzką w kontekście tematu przyjmowania islamskich imigrantów między innymi do Polski. Pamiętamy te słowa rzecznika rządu Ewy Kopacz, który mówi, że przyjmiemy każdą liczbę. Ale później rząd Zjednoczonej Prawicy, budowanie trwałych sojuszy, Grupa Wyszehradzka ponownie działała razem i przewalczyliśmy na forum całej Unii Europejskiej, początkowo głos samej Grupy Wyszehradzkiej wydawał się osamotniony, konkluzja jest taka po roku, po dwóch, że cała Unia Europejska przyjęła nasze rozwiązania, czyli brak nakazu relokacji tych imigrantów. I teraz myślę, że będzie podobnie, to znaczy kiedy przyjrzymy się tak naprawdę na chłodno, to semantyka naszych przeciwników, tego establishmentu europejskiego jest kontrfaktyczna. Pamiętajmy, to oni przedstawiają się jako obrońcy praworządności, tymczasem traktaty jednoznacznie wskazują na to, że to my mamy rację, nasze argumenty tutaj jednoznacznie wskazują na to, że łączenie tak zwanej trudnej do definicji tak naprawdę praworządności z finansami, z budżetem jest czymś niezgodnym z traktatami, a przecież to traktaty łączą kraje Unii Europejskiej, sprawiają, że niepodległe kraje staną się Unią...

I nie tylko Polska i Węgry w tej chwili to głośno w Europie przypominają.

Dokładnie tak. (...)

Przechodząc do kwestii, którymi pan się zajmuje, panie ministrze, w kancelarii premiera, ponad 20 milionów Polaków mieszka poza granicami Polski. Jak w czasach koronawirusa, w czasach pandemii wygląda ich sytuacja?

Tak, pamiętajmy, nas w kraju jest 38 milionów, natomiast poza granicami Polski mieszka około 20 milionów Polaków i osób pochodzenia polskiego, więc prawie jedna trzecia naszej wspólnoty Polaków. To jest ogromna liczba ludzi. I my chcemy jako rząd skutecznie z nimi współpracować na rzecz Polski, na rzecz interesu Polski. Ale także oczywiście dbając o nich. Pandemia tak jak każdego dotyka, także naszych rodaków za granicą. I to wiąże się z różnymi wyzwaniami, od takich wyzwań, które byśmy nazwali organizacyjnymi, że Polacy nie mogą się spotykać już razem w różnych stowarzyszeniach, organizacjach, jest bardzo utrudnione szkolnictwo polonijne, to szkolnictwo, gdzie nasi młodzi rodacy za granicą poznają język polski, polską historię, geografię, duszpasterstwo polonijne jest utrudnione. Więc tutaj są ogromne wyzwania, w niemałej części, tak jak wszędzie na świecie, tak jak w Polsce, te prace przenoszą się do Internetu, więc mamy szkolnictwo polonijne w Internecie, mamy rozwinięte internetowe media polonijne, które gromadzą Polaków, integrują Polaków, przekazują im polskość. Więc to są te pierwsze wyzwania takie powiedziałbym organizacyjne. No i oczywiście są też wyzwania natury charytatywnej, to znaczy zwłaszcza w tych biedniejszych terenach, czyli w krajach dawnego Związku Sowieckiego czy w krajach Ameryki Południowej, gdzie mamy bardzo dużą grupę naszych rodaków, osób polskiego pochodzenia. Może nasi słuchacze o tym nie wiedzą, ale w Brazylii według różnych szacunków jest do około 2 milionów osób polskiego pochodzenia, w Argentynie kilkaset tysięcy, więc tutaj też jest kwestia pomocy charytatywnej dla tych najbardziej dotkniętych koronawirusem i kryzysem z tym związanym rodaków.

Panie ministrze, ogłasza pan konkurs „Polonia i Polacy za granicą 2021”. To jest konkurs dla organizacji pozarządowych, 50 milionów złotych w grze. Proszę powiedzieć, na jakie cele, kto na jakich warunkach może się ubiegać o pieniądze w ramach tego konkursu?

Każdy, kto działa na rzecz Polonii, na rzecz Polaków za granicą, może się ubiegać w tym konkursie. Ten konkurs jest podzielony na kilka działów, wspieramy zatem edukację polonijną, wspieramy media polonijne, wspieramy właśnie pomoc charytatywną dla Polaków za granicą, organizacje polonijne, taką strukturę organizacyjną tej pomocy.

I wreszcie, drodzy państwo, zupełnie nowy element wsparcia, którego nigdy wcześniej w takiej formule nie było, mianowicie mamy taką akcję obrony dobrego imienia Polski wspólnie z Polakami za granicą, promocję dobrego wizerunku Polski. Mianowicie tutaj chodzi o to, żeby włączać naszych rodaków we wspólną walkę z antypolskimi stereotypami, z nieprawdą o naszej historii, o dobre imię Polski. Wszyscy wiemy, znamy te nieprawdziwe, bardzo nas wszystkich bolące sformułowania „polskie obozy koncentracyjne” czy rzekomy udział Polaków w jakichś zbrodniach Holokaustu. To trzeba prostować. My jako państwo polskie to robimy, ale teraz chcemy włączyć w sposób skoordynowany naszych Polaków za granicą, chcemy uruchomić te 20 milionów ludzi polskiego pochodzenia, żeby także byli oni skutecznym orężem państwa polskiego, Polski w obronie dobrego imienia Polski.

Zainteresowanych zapraszamy na stronę internetową www.gov.pl...

Zainteresowanych...

Tak, 50 milionów w grze...

...zapraszamy: www.polonia.gov.pl/. Trzeba znaleźć zgodnie z ustawą o pożytku publicznym fundację lub stowarzyszenie w Polsce, które będzie pośrednikiem i w imieniu naszych organizacji polonijnych albo indywidualnych Polaków za granicą takie fundacje, stowarzyszenia zarejestrowane w Polsce składają wniosek, www.polonia.gov.pl/.

Jednorazowo, dodajmy, maksymalnie dwumilionową dotację można otrzymać. Bardzo dziękuję za...

Natomiast (...) może być dużo, więc to też pamiętajmy. Polonia.gov.pl, zapraszam.

Tak jest, szczegóły w Internecie. Dziękuję serdecznie za rozmowę. Gościem Sygnałów Dnia w Programie 1 Polskiego Radia był minister Jan Dziedziczak, pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą. Dziękuję, panie ministrze.

Serdecznie dziękuję, miłego dnia.

JM