Marek Pęk: UE przeżywa bardzo poważny kryzys polityczny i ekonomiczny

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2020 08:56
- W UE coraz mniej liczą się traktaty, np. zasada jednomyślności w podejmowaniu najważniejszych decyzji - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wicemarszałek Senatu Marek Pęk, odnosząc się do dyskusji o polityce Unii Europejskiej. 
Marek Pęk
Marek PękFoto: W.Kusiński/PR

- Długo by mówić o kryzysach UE, ale przede wszystkim zapomniała ona, czym była w momencie swego powstania i wtedy gdy myśmy do niej przystępowali - ocenił Marek Pęk w "Sygnałach dnia".


Posłuchaj
08:41 _PR1_SD_2020_12_02-08-15-08_for_media.mp3 Marek Pęk: UE przeżywa bardzo poważny kryzys polityczny i ekonomiczny (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Wicemarszałek Senatu odniósł się także do sprawy planowanego pozwu Holandii przeciw Polsce. - Jestem zażenowany tego typu działaniem, to tylko pokazuje, że w całym sporze o tzw. praworządność Polska i Węgry mają rację, coraz więcej jest w UE egoizmów i antagonizmów o podtekście finansowym i politycznym - stwierdził.

morawiecki 1200 shutterstock.jpg
Premier: potwierdziłem kanclerz Niemiec naszą gotowość do zawetowania nowego budżetu UE

- Widocznie to jest taki moment przełomowy dla UE. Jeżeli teraz tych spraw fundamentalnych nie postawimy jasno, to Unia zamieni się w przestrzeń niesłychanej presji politycznej, prawnej, czy raczej pseudoprawnej - powiedział polityk.

- Podejrzewam, że to będzie początek końca UE - dodał.

Mówiąc o kwestii zawetowania unijnego budżetu, Marek Pęk zaznaczył, że nie zostało to jeszcze przesądzone. - Została zapowiedziana możliwość złożenia weta przez Polskę i przez Węgry, to argument, który leży na stole, liderzy UE powinni siąść do tego stołu i poważnie o tej sprawie porozmawiać - podkreślił wicemarszałek Senatu.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

. .

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Grzegorz Jankowski

Gość: Marek Pęk (wicemarszałek Senatu, PiS)

Data emisji: 02.12.2020

Godzina emisji: 7.15

pg

Czytaj także

Sobolewski o praworządności: ze strony prezydencji niemieckiej nastąpiło "przemyślenie tematu"

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2020 08:28
- Po tym, jak Węgry powiedziały: "weto", a Polska zagroziła użyciem weta, na pewno ze strony prezydencji niemieckiej nastąpiło "przemyślenie tematu" - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Krzysztof Sobolewski, szef komitetu wykonawczego Prawa i Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mateusz Morawiecki wysłał drugi list do szefowej KE, podtrzymał groźbę weta

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2020 13:36
Premier Mateusz Morawiecki wysłał drugi list do przewodniczącej Komisji Europejskiej, w którym podtrzymał groźbę weta w sprawie pakietu budżetowego - dowiedziała się nieoficjalnie brukselska korespondentka Polskiego Radia. Tę informację Beata Płomecka potwierdziła w Komisji Europejskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Bonikowska o sporze wokół budżetu UE: użycie weta i tak nie powstrzyma przyjęcia rozporządzenia o praworządności

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2020 21:35
- Nawet gdyby zawetowano budżet i fundusz odbudowy, to nie zatrzymałoby to przyjęcia rozporządzenia mówiącego o uzależnieniu wypłat pieniędzy od praworządności. Jest ono bowiem przyjmowane większością kwalifikowaną - powiedziała dr Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych.
rozwiń zwiń