Kolęda w czasie pandemii. Wpuszczać księdza czy nie wpuszczać?

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2020 17:50
Chociaż w czasach pandemii jest wiele niewiadomych, to księża nie pozostawiają złudzeń i przyznają, że aktualnie możemy zapomnieć o tradycyjnej kolędzie. W jaki sposób będą odbywały się wizyty duszpasterskie w naszych domach?
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Daniel Jedzura/shutterstock

Posłuchaj
04:19 PR1_MPLS 2020_12_03-06-43-36.mp3 Jak będzie wyglądać zbliżająca się kolęda? (Jedynka/Sygnały dnia)

Zdania wiernych w sprawie zbliżającej się kolędy są podzielone. - Osobiście nie boję się pandemii i kolędy, ale boję się o zdrowie mojej mamy, która nie spotyka się ze mną, bo boi się koronawirusa. Tym bardziej też nie przyjmie księdza - mówi nasza słuchaczka.

palenie bierne papierosy 1000.jpg
"Nawet bierny palacz skraca sobie życie". Zadbaj o zdrowie już dziś

- Przyjmę księdza po kolędzie. Tak przyjmowała moja matka i biorę z niej wzór. Nie boję się, że ksiądz mnie zarazi chorobą wirusową - zapowiada z kolei inna słuchaczka.

Co na to księża?

- Biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski zdecydował, że w przyszłym roku nie będzie kolędy w tradycyjnej formie. Jest to podyktowane przede wszystkim sytuacją epidemiczną, jaka panuje u nas w kraju również na naszym terenie. Związane jest to ze względami bezpieczeństwa, które są w tej sytuacji najważniejsze, tj. ze zdrowiem i życiem ludzi - przekazuje ks. Waldemar Wesołowski, rzecznik prasowy Diecezji Legnickiej.

Także ks. Rafał Kowalski, rzecznik Archidiecezji Wrocławskiej jest zdania, że raczej należy wykluczyć możliwość organizowania kolędy w postaci odwiedzania domów przez księży i ministrantów.

- Wydaje mi się, że to nie tylko moje wrażenie, ale tego rodzaju kolęda w tym roku raczej nie będzie możliwa do zrealizowania. Z tego powodu, że nie będzie bezpieczna dla wiernych, którzy chcą spotkać się z księdzem, jak i dla duszpasterzy i towarzyszących mu osób - uważa ks. Rafał Kowalski.

Co w zamian?

- Biskup zaleca, aby we wszystkich parafiach organizować uroczyste Msze św., na które zapraszamy tych wiernych, których odwiedzalibyśmy w tym czasie z wizytą duszpasterską. Mają to być uroczyste Msze św. z homilią i ze specjalnym błogosławieństwem dla rodzin. Po tej Mszy św. wierni mogą zabrać do swoich domów teksty modlitw, które będą przygotowane w intencji całej rodziny. Będą mogli również zabrać wodę święconą, aby pokropić swoje mieszkania - wyjaśnia ks. Waldemar Wesołowski.

Można spodziewać się, że biskupi z całej Polski przygotują różne warianty przeprowadzenia kolędy w poszczególnych parafiach. Które z nich zostaną wprowadzone w życie? O tym przekonamy się wkrótce.

Czytaj także:

  ***

  Tytuł audycji: Sygnały dnia

  Prowadził: Daniel Wydrych

  Przygotowała: Malwina Gadawa

  Data emisji: 3.12.2020

  Godzina emisji: 6.43

  DS

  Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
  aby dodać komentarz
  brak

  Czytaj także

  Ks. prof. Waldemar Cisło: Polacy mają dużo zrozumienia dla cierpiących

  Ostatnia aktualizacja: 18.01.2020 08:29
  - Bądźmy dumni, jako Polacy, ile dobrego - za pośrednictwem różnych organizacji, typu Pomoc Kościołowi w Potrzebie, Caritas - jesteśmy w stanie zrobić - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia duchowny.
  rozwiń zwiń

  Czytaj także

  Rzecznik Episkopatu: Pismo Święte to nie tylko opis historii, ono jest cały czas aktualne

  Ostatnia aktualizacja: 25.04.2020 09:00
  - Inicjatywa #BibliaNaDziś podkreślą jedną szczególnie ważną rzecz. Chodzi o podawanie cytatu, który jest istotny dla mnie właśnie dzisiaj, a także o jednoczesne pokazanie, że Pismo Święte to nie tylko opis historii, ale że ono cały czas jest aktualne - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.
  rozwiń zwiń