Artur Soboń: transformacja górnictwa będzie sprawiedliwa i oparta na dialogu

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2020 07:50
- W kopalniach w Polsce pracuje ok. 80 tysięcy pracowników. To ogromna część polskiej gospodarki, która w istotny sposób wpływa na polski produkt krajowy brutto - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń.
Artur Soboń
Artur SobońFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Polskie górnictwo węgla kamiennego generuje przepływy pieniężne na poziomie 4 mld euro rocznie. Dodatkowo zasila budżety samorządów kwotą 3 mld zł rocznie i co roku kupuje sprzęt i usługi za 200 mln euro.

Posłuchaj
12:05 _PR1_AAC 2020_12_04-07-15-12_for_media.mp3 Artur Soboń: transformacja górnictwa będzie sprawiedliwa i oparta na dialogu (Sygnały Dnia/Jedynka)

O procesie transformacji polskiego górnictwa w dniu Barbórki mówił w radiowej Jedynce wiceminister aktywów państwowych.

shutterstock górnik kopalnia 1200.jpg
Gospodarcze konsekwencje szybkiego odchodzenia od węgla. Konferencja EuroPower

Wiceminister Artur Soboń wskazywał w "Sygnałach Dnia", że ograniczanie produkcji węgla w Polsce nie jest czymś nowym. - W latach 90. w górnictwie pracowało 350 tysięcy osób i mieliśmy 70 kopalni. Dziś mamy ich 20. Chcemy, aby był to proces sprawiedliwy i opierał się na dialogu - powiedział.

Gość Jedynki podkreślał, że od września, gdy osiągnięto porozumienie między rządem a górnikami, trwają intensywne prace dot. transformacji polskiego górnictwa. - Umówiliśmy się ze stroną społeczną, że ostatnia tona węgla wyjedzie z polskich kopalni w roku 2049. Do końca listopada pracowaliśmy w trzech grupach: geologiczno-rynkowej, pracowniczej i likwidacyjnej - mówił.

- Teraz analizujemy raporty i przygotowujemy się do kolejnych działań - dodał wiceminister.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

. .

* * *

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadził: Katarzyna Gójska

Gość: Artur Soboń (wiceminister aktywów państwowych)

Data emisji: 4.12.2020

Godzina emisji: 7.15

ks/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sobolewski o praworządności: ze strony prezydencji niemieckiej nastąpiło "przemyślenie tematu"

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2020 08:28
- Po tym, jak Węgry powiedziały: "weto", a Polska zagroziła użyciem weta, na pewno ze strony prezydencji niemieckiej nastąpiło "przemyślenie tematu" - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Krzysztof Sobolewski, szef komitetu wykonawczego Prawa i Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Dominik Héjj: premier Węgier i tak musiałby zawetować unijny budżet

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2020 12:29
- Nawet gdyby premier Viktor Orban miał nie zawetować budżetu unijnego teraz z powodu praworządności, to i tak już w czerwcu było wiadomo, że będzie musiał go zawetować z innych przyczyn, wewnętrznych - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Dominik Héjj z Instytutu Europy Środkowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Trud górników ważny dla rozwoju gospodarczego". Życzenia prezydenta i premiera z okazji Barbórki

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2020 10:19
Prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki przekazali życzenia górnikom z okazji Barbórki. Film z życzeniami prezydenta i list premiera opublikowano na stronie Polskiej Grupy Górniczej.
rozwiń zwiń