"Co najmniej jeden w każdej gminie". Dworczyk o mobilnych punktach szczepień na COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2020 08:50
- O 9:30 mamy konferencję, na której z ministrem zdrowia poinformujemy, jakie warunki muszą spełniać podmioty lecznicze jako punkty szczepień - zapowiedział w Programie 1 Polskiego Radia Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Michał Dworczyk
Michał DworczykFoto: Wojciech Kusiński/PR

- Dzisiaj rozpoczynamy nabór zgłoszeń od podmiotów leczniczych, które będą organizowały szczepienia - powiedział szef KPRM w radiowej Jedynce.


Posłuchaj
11:52 _PR1_SD_2020_12_04-08-14-48_for_media.mp3 Michał Dworczyk: chcemy, aby punkt szczepień mógł zorganizować mobilny zespół, co najmniej jeden w każdej gminie (Sygnały Dnia/Jedynka)

 

Wyjaśnił, że wszystkie warunki, jakie powinny spełnić takie punkty, zostaną ogłoszone na dzisiejszej konferencji prasowej. - Poinformujemy też, jaka jest wycena szczepień przedstawiona przez NFZ - dodał Michał Dworczyk.

Punkty stacjonarne i mobilne w każdej gminie

- Chcielibyśmy, żeby punkt szczepień znajdował się w każdej gminie. W skali całej Polski szacujemy, że może to być ok. 8000 punktów - powiedział gość audycji. - Jeżeli mówimy o punktach mobilnych, to jeden z wymogów, aby punkt szczepień mógł również zorganizować mobilny zespół do szczepień, co najmniej jeden w każdej gminie. Na terenie każdej gminy mieszkają osoby, które nie mogą dotrzeć do stacjonarnego punktu - zapowiedział szef KPRM.

Szpital Narodowy zdrowie COVID-19 koronawirus choroba F_05.jpg
Prezes ARM: jesteśmy przygotowani, by przeprowadzić proces obsługi dystrybucji szczepionki

- Chcemy, żeby szczepienia, poza tym, że będą bezpłatne, nieobowiązkowe, żeby były również bardzo łatwo dostępne dla każdej osoby, która chciałaby się zaszczepić. To, jak dużo Polaków skorzysta z możliwości szczepienia, przełoży się na bezpieczeństwo nas wszystkich - podkreślił.

Minister był pytany o logistykę związaną z zakupem i transportem szczepionek. - Zamówiliśmy ponad 40 mln dawek szczepionek trzech firm, każda z nich ma określone wymagania przechowywania i transportu. To skomplikowana operacja logistyczna, będzie realizowana i koordynowana przez Agencję Rezerw Materiałowych, która oprze się na profesjonalnych firmach wyspecjalizowanych w transporcie szczepionek, produktów farmaceutycznych - wyjaśnił gość audycji.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

. .

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"
Prowadził: Katarzyna Gójska
Gość: Michał Dworczyk (szef KPRM)
Data emisji: 04.12.2020
Godzina emisji: 08:15

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Program szczepień Polaków przeciw COVID-19. Dworczyk wskazał możliwą datę

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2020 09:30
- Jeżeli szczepionka na COVID-19 trafi do Polski na przełomie grudnia i stycznia, będziemy gotowi w styczniu do rozpoczęcia programu szczepień - mówił we wtorek szef KPRM Michał Dworczyk. Dodał, że szczegółowe informacje ogłosi w tym tygodniu premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Horban o szczepionce na COVID-19: odporność będzie się utrzymywała przez wiele lat

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2020 07:45
- Pierwsze szczepienie, dotyczące osób starszych, powinno zmniejszyć liczbę zgonów i zmienić obraz pandemii - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia prof. Andrzej Horban, specjalista chorób zakaźnych, szef zespołu doradców premiera ds. zwalczania pandemii koronawirusa.
rozwiń zwiń