33. Wielkie Splendory. Janusz Kukuła: środowisko bardzo czeka na te nagrody

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2020 09:24
- To już 33. raz. A jeżeli coś zdarza się 33 razy, to jest nadzieja, że będzie zdarzało się i kolejne. (...) Środowisko bardzo czeka na te nagrody i przyjmuje je z wielkim entuzjazmem, zrozumieniem i taką wielką wewnętrzną pogodą ducha - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia odnosząc się do gali wręczenia Wielkich Splendorów.
Janusz Kukuła
Janusz KukułaFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

W poniedziałek po raz 33. zostaną wręczone Wielkie Splendory - nagrody przyznawane od 1988 roku przez Zespół Artystyczny Teatru Polskiego Radia. W "Sygnałach dnia" o nagrodach oraz Teatrze Polskiego Radia mówił jego dyrektor Janusz Kukuła.

Splendory statuetki 1200.jpg
Już dziś Gala Teatru Polskiego Radia "Wielki Splendor i debiuty 2020"
Posłuchaj
09:19 PR1_MPLS 2020_12_07-08-15-01_for_media.mp3 Janusz Kukuła: środowisko bardzo czeka na Wielkie Splendory ("Sygnały dnia" / Jedynka)

33. Wielkie Splendory przed nami

Gość Polskiego Radia podkreślił, że początki Wielkich Splendorów były bardzo skromne, wyraził jednak nadzieję, że "skoro coś się zdarza 33 razy, to będzie zdarzać się dalej". - Środowisko bardzo czeka na te nagrody i przyjmuje je z wielkim entuzjazmem, zrozumieniem i taką wielką wewnętrzną pogodą ducha - mówił Janusz Kukuła.

Splendory są nagrodami wręczanymi aktorom biorącym udział w spektaklach i słuchowiskach radiowych. Gość został zapytany o to, czy teatr radiowy jest inny, czy też może bardziej trudny od teatru odbywającego się na scenie. - Tak, to jest trudne, bo dla nas najważniejsza jest wyobraźnia nie tylko twórców, ale również naszych słuchaczy. Bo tylu ludzi widzą, ilu ich słucha. I to jest chyba najpiękniejsze. Bo jeżeli mówimy "drzewo", to widzimy miliony drzew, bo każdy z nas widzi swoje - odpowiedział reżyser Teatru Polskiego Radia.

Zobacz także:

"To jest sztafeta pokoleń"

Janusz Kukuła wspomniał także o nagrodzie dla debiutantów, która także jest wręczana podczas gali. Jak podkreślił, wywołuje ona u niego szczególne wzruszenie. - To jest taka sztafeta pokoleń. Każdego roku pojawiają się w naszych studiach młodzi ludzie i proszę sobie wyobrazić, że (...) oni bardzo chcą być w naszym teatrze. To jest zawsze wielka życiowa i artystyczna przygoda. U nas bardzo szybko uczą się nowych rzeczy. Bo to nie tylko "jak mówić?", nie tylko problemy dykcyjne, akcentowe, ale również umiejętność błyskawicznego budowania postaci mając do dyspozycji tylko słowa - opowiadał dyrektor Teatru Polskiego Radia.

- Ja to z wielkim wzruszeniem obserwuję i kumulacja tego wzruszenia następuje zawsze właśnie w dniu, kiedy wręczamy nagrody. Bo wręczamy Wielkie Splendory, a tuż po nich wręczamy nagrody za debiuty. To ci wielcy mistrzowie, a obok nich stoją młodzi, piękni... i mam nadzieję, że kiedyś to oni będą odbierać Wielkie Splendory - dodał Janusz Kukuła.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: "Sygnały dnia"
Prowadzi: Katarzyna Gójska
Gość: Janusz Kukuła (dyrektor Teatru Polskiego Radia)
Data emisji: 07.12.2020
Godzina emisji: 08.15

jmo

Czytaj także

Katarzyna Dąbrowska i Andrzej Mastalerz laureatami nagrody Wielki Splendor

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2019 08:18
Wielki Splendor to nagroda Teatru Polskiego Radia wręczana od 1988 roku - za wybitne kreacje w słuchowiskach oraz twórczy wkład na rzecz rozwoju i umacniania rangi radia artystycznego w Polsce. Przyznaje ją zespół artystyczny Teatru Polskiego Radia.
rozwiń zwiń