Mariusz Błaszczak: liczymy, że Komisja Europejska wycofa się z błędnych rozwiązań

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2020 08:10
- Polskie stanowisko reprezentuje premier Mateusz Morawiecki, to stanowisko jest wspierane przez Sejm - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia o negocjacjach ws. budżetu UE minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. - Dla polskiego rządu mechanizm warunkowości w proponowanym kształcie jest nie do zaakceptowania, jest dla Polski nie do zaakceptowania - zaznaczył.
Mariusz Błaszczak
Mariusz Błaszczak Foto: Andrzej Gralewski/Polskie Radio

Mariusz Błaszczak został zapytany w radiowej Jedynce o sprawę budżetu Unii Europejskiej. Podkreślił, że negocjacje trwają, a polskie stanowisko jest "zdecydowane i jednoznaczne".


Posłuchaj
09:05 PR1_SD_2020_12_08-07-15-17_for-media.mp3 Mariusz Błaszczak: liczymy na to, że Komisja Europejska wycofa się z błędnych rozwiązań (Sygnały dnia/Jedynka)

 

- Polskie stanowisko reprezentuje premier Mateusz Morawiecki, to stanowisko jest wspierane przez Sejm, na ostatnim posiedzeniu została przyjęta uchwała, część opozycji także poparła tę uchwałę - powiedział Mariusz Błaszczak. Mówił o uchwale autorstwa PiS, wspierającą działania rządu w zakresie negocjacji budżetowych w UE, jaką Sejm przyjął 19 listopada. Uchwała wzywa m.in. do powrotu do rozmów i osiągnięcia porozumienia zgodnego z unijnymi traktatami oraz konkluzjami lipcowego posiedzenia Rady Europejskiej.

Mateusz Morawiecki.jpg
"Premier: traktaty szanują i chronią suwerenność, natomiast nowy mechanizm stanowi jej pogwałcenie

Opozycja zaangażowana w spór

- Niestety większość opozycji w Polsce jest zaangażowana w spór, to jest niedobre, w innych państwach mamy do czynienia ze wspieraniem przez opozycję stanowiska rządu na arenie UE, wtedy taki głos jest silniejszy, ale w Polsce mamy opozycję, która chce zmienić władzę przez ulicę i zagranicę - stwierdził minister.

Jak wyjaśnił, obecny kształt zapisów o tzw. praworządności oznacza ingerencję pozatraktatową. - Oznacza łamanie przyjętych traktatów, oznacza de facto utratę suwerenności, na to nie ma zgody - podkreślił polityk PiS.

- Liczymy na to, że Komisja Europejska wycofa się z błędnych rozwiązań, to jest przedmiotem negocjacji, wszystko przed nami - powiedział Mariusz Błaszczak.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

. .

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: Mariusz Błaszczak (minister obrony narodowej)

Data emisji: 08.12.2020 r. 

Godzina emisji: 7.15

pg

Czytaj także

Marek Pęk: UE przeżywa bardzo poważny kryzys polityczny i ekonomiczny

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2020 08:56
- W UE coraz mniej liczą się traktaty, np. zasada jednomyślności w podejmowaniu najważniejszych decyzji - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wicemarszałek Senatu Marek Pęk, odnosząc się do dyskusji o polityce Unii Europejskiej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier: traktaty szanują i chronią suwerenność, natomiast nowy mechanizm stanowi jej pogwałcenie

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2020 06:58
"Unia powinna dążyć do solidarności w różnorodności" - pisze Mateusz Morawiecki w autorskim tekście, który w poniedziałek wieczorem ukazał się w niemieckim dzienniku "Handelsblatt", poświęconym tematyce ekonomicznej. Premier przed szczytem UE wyjaśnia w nim stanowisko Polski w sporze budżetowym.
rozwiń zwiń