Paweł Mucha: prezydent popiera stanowisko rządu w negocjacjach unijnych

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2020 08:47
- Nie może być zgody Polski dla projektu rozporządzenia ws. ochrony budżetu UE, które wprost narusza prawo europejskie - powiedział wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha w Programie 1 Polskiego Radia.
Paweł Mucha
Paweł MuchaFoto: PR1

Posłuchaj

09:22 [ PR1]PR1 (mp3) 8 grudzień 2020 08_15_06_for_media.mp3 Paweł Mucha o negocjacjach budżetu UE: prezydent popiera w tej sprawie stanowisko polskiego rządu (Jedynka/Sygnały dnia)

Premier morawiecki free flickr kprm-1200.jpg
Premier: traktaty szanują i chronią suwerenność, natomiast nowy mechanizm stanowi jej pogwałcenie

Na czwartek i piątek zaplanowany jest szczyt Rady Europejskiej, podczas którego unijni liderzy podejmą próbę rozwiązania sytuacji, w której Polska i Węgry zapowiedziały weto do projektu wieloletnich ram finansowych UE na lata 2021-2027 w związku z rozporządzeniem dotyczącym powiązania dostępu do środków unijnych z kwestią praworządności - władze obu państw nie godzą się na zastosowania mechanizmu praworządności.

Paweł Mucha zapytany w radiowej Jedynce o stanowiska prezydenta Andrzeja Dudy w tej sprawie podkreślił, że jest ono zgodne ze stanowiskiem polskiego rządu.

Czytaj także:

- My wskazujemy, że jest polskie poparcie dla budżetu UE, jest poparcie dla funduszu odbudowy. Nie może być jednak zgody dla projektu rozporządzenie ws. ochrony budżetu UE, które uzależnia wypłatę środków unijnych z kwestiami praworządności i wprost narusza prawo europejskie - stwierdził Mucha.

Podkreślił, że "prowadzi ono do wprowadzenia warunkowości budżetowej, która oparta mogłaby być o rzekome naruszenie praworządności w takich sferach, w których UE w ogóle nie ma kompetencji".

EN_01275266_0004-1200.jpg
Prof. Krasnodębski: fundusz odbudowy bez Polski i Węgier nie będzie funduszem UE

- Traktat o UE stanowi o tym, że granice kompetencji UE wyznacza zasada przyznania, inaczej mówiąc wszelkie kompetencje nieprzyznane UE w traktatach należą do państw członkowskich - powiedział.

Zdaniem wiceszefa Kancelarii Prezydenta, nie są prawdziwe te wypowiedzi posłów opozycji, w których słyszymy, że nie ma w Polsce praworządności lub jest zagrożona i stąd obawa przed treścią tego rozporządzenia.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, w której także o relacjach Polski z nową administracją USA i o zakupie grupy Polska Press przez PKN Orlen.

. .

* * *

Audycja: "Sygnały dnia"
Prowadzi: Piotr Gociek
Gość: Paweł Mucha (wiceszef Kancelarii Prezydenta)
Data emisji: 08.12.2020
Godzina emisji: 08.15

Czytaj także

Negocjacje ws. budżetu UE. Kolejna rozmowa Mateusza Morawieckiego z Viktorem Orbanem

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2020 18:08
Jak przekazała kancelaria premiera, szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki rozmawia z premierem Węgier Viktorem Orbanem. Według rzecznika rządu Piotra Müllera rozmowa dotyczy negocjacji unijnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mariusz Błaszczak: liczymy, że Komisja Europejska wycofa się z błędnych rozwiązań

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2020 08:10
- Polskie stanowisko reprezentuje premier Mateusz Morawiecki, to stanowisko jest wspierane przez Sejm - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia o negocjacjach ws. budżetu UE minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. - Dla polskiego rządu mechanizm warunkowości w proponowanym kształcie jest nie do zaakceptowania, jest dla Polski nie do zaakceptowania - zaznaczył.
rozwiń zwiń