Zbigniew Rau o deklaracjach ws. kompromisu w UE: nie dają żadnej pewności prawnej

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2020 07:50
- Chodzi o to, by źródło prawa było takie samo jak rozporządzenia, ale przede wszystkim treść rozporządzenia musi zostać zmieniona - mówił w Programie 1 Polskiego Radia o negocjacjach budżetu UE i kwestii warunkowości minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau. Zaznaczył, że same deklaracje mogą być zmienne.
Szef MSZ Zbigniew Rau
Szef MSZ Zbigniew RauFoto: Twitter/MSZ

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau był pytany w Sygnałach dnia w radiowej Jedynce o  słowa Viktora Orbana, który po spotkaniu z Mateuszem Morawieckim stwierdził, że jesteśmy blisko zwycięstwa.


Posłuchaj
09:52 PR1_SD_2020_12_09-07-15-05_for_media.mp3 Zbigniew Rau: deklaracje nie dają żadnej pewności prawnej (Sygnały dnia/Jedynka)

 

- To oznaczać może 2 rzeczy: przede wszystkim mamy takie same poglądy i zamierzenia negocjacyjne jeśli chodzi o nasze stanowisko w sprawie funduszy unijnych i mechanizmu warunkowości - powiedział szef MSZ.

jk mm vo 1200.jpg
Viktor Orban w Warszawie: jesteśmy blisko porozumienia, które będzie dobre dla Polski i Węgier

- Mogą oznaczać też, że kryterium zwycięstwa jest takie, że uda nam się obronić zarówno funkcjonowanie traktatów europejskich, jak i konkluzje Rady Europejskiej z lipca, że mechanizm warunkowości nie będzie miał zastosowania - dodał Zbigniew Rau.

Kompromis możliwy jutro

Mówiąc o szansie na porozumienie podczas jutrzejszego szczytu UE, szef polskiej dyplomacji zaznaczył, że "jest rzeczywiście możliwe". - Kompromis musi sprowadzać się do rzeczy fundamentalnej, warunkowość może być ograniczona wyłącznie do ochrony budżetu UE, która zabezpiecza przed działaniami o charakterze kryminalnym, mającymi na celu sprzeniewierzenie środków - powiedział.

- Jeśli cały mechanizm do tego będzie się sprowadzał, to jest to rzeczywiście bardzo realna podstawa do kompromisu, a jeśli nie, to tego porozumienia w ciągu najbliższych dwóch dni nie będzie i cała procedura zostanie przedłużona lub będzie jeszcze jedno posiedzenie Rady Europejskiej, albo też dojdzie do przedłużenia negocjacji w innych okolicznościach na przyszły rok pod rządami prezydencji portugalskiej - wyjaśnił szef MSZ.

Unia europejska free 2020.jpg
Szczyt UE. Dr hab. Zajączkowski: obie strony będą negocjować bardzo mocno

- Stanowiska polityczne i deklaracje polityczne zmieniają się od zmiany nastawień ideologicznych i zmiany postaw i konstelacji politycznych, natomiast fundamentem wszystkiego są uchwalone przez wszystkie państwa członkowskie UE traktaty - ocenił minister. - Musimy oddzielić wymiar deklaratywny, polityczno-ideowy, który nie ma waloru trwałości i pewności od litery prawa pierwotnego, które taki walor posiada - dodał Zbigniew Rau.

. .

***

Audycja: Sygnały dnia

Prowadzący: Grzegorz Jankowski

Gość: Zbigniew Rau (minister spraw zagranicznych)

Data emisji: 09.12.2020

Godzina emisji: 7.15

pg

Czytaj także

Negocjacje budżetu UE. Jarosław Guzy: wszystkie warianty są w grze

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2020 21:50
- Myślę, że strony negocjacyjne, zwłaszcza europejska, sondują Polskę i Węgry, na ile są zdeterminowane, na ile są skłonne przyjąć pewne rozwiązania, które wydają się kompromisowe, ale niekoniecznie muszą być takie w oczach rządu polskiego i węgierskiego - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Jarosław Guzy z Polskiej Agencji Prasowej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Unia zastosuje swoją taktykę". Prezes Fundacji Republikańskiej o budżecie UE

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2020 11:30
- Jest szansa na kompromis. Presja krajów, które pilnie potrzebują pomocy, jest wywierana nie tylko na nas, ale także na tę drugą stronę - ocenił sprawę budżetu unijnego na lata 2021-2027 gość Polskiego Radia 24 Marek Wróbel, prezes Fundacji Republikańskiej.
rozwiń zwiń