Szczerski: prezydent przekaże dziś list gratulacyjny dla Bidena z zaproszeniem do Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2020 07:30
- To elektorzy wybierają prezydenta USA. Dzisiaj ten wybór się dokona. W związku z tym, tak jak zapowiedział prezydent, po wyborze przez elektorów przekaże list gratulacyjny dla prezydenta elekta Joe Bidena - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Krzysztof Szczerski, szef gabinetu prezydenta.
Krzysztof Szczerski
Krzysztof SzczerskiFoto: W.Kusiński/PR

Kolegium Elektorów odda dziś głosy w wyborach prezydenta Stanów Zjednoczonych. Według certyfikowanych przez wszystkie stany wyników listopadowego głosowania kandydat Partii Demokratycznej Joe Biden pokonał w nich kandydata Partii Republikańskiej Donalda Trumpa. 

Posłuchaj
10:41 [ PR1]PR1 (mp3) 14 grudzień 2020 07_15_05.mp3 Krzysztof Szczerski: w liście gratulacyjnym zawarte będzie zaproszenie dla Joe Bidena do wizyty w Warszawie (Jedynka/Sygnały dnia)

CZYTAJ RÓWNIEŻ
amerykańscy żołnierze wojsko usa 1200.jpg
"Pozytywna perspektywa dla Polski". Szczerski o projekcie ustawy o budżecie obronnym USA

Zaproszenie do Warszawy

Krzysztof Szczerski podkreślił, że w związku z głosowaniem elektorskim "pan prezydent przekaże list gratulacyjny dla prezydenta elekta Joe Bidena". Dodał, że zwycięstwo tego kandydata jest wynikiem głosowania elektorów, którego strona polska się spodziewa.

- W liście tym zawarte będzie także zaproszenie dla Joe Bidena do złożenia wizyty w Warszawie w odpowiednim czasie - przekazał Krzysztof Szczerski. Szef gabinetu prezydenta wskazał, że będzie to "oficjalne odniesienie się" Andrzeja Dudy do "wyniku amerykańskich wyborów".

Czytaj także: 

"Nie ma żadnych zaproszeń" na inaugurację Bidena 

Polityk odniósł się też do doniesień dotyczących niezaproszenia prezydenta RP na inaugurację Joe Bidena. Jak zaznaczył, "po prostu to jest kłamstwo". - Na inaugurację prezydentów amerykańskich już od dawna nie są zapraszane głowy innych państw - wyjaśnił.

Dodał, że formuła uroczystości nie jest jeszcze znana z uwagi na pandemię. - Tym bardziej nie ma żadnych zaproszeń - mówił.

Więcej w nagraniu.

. .

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzący: Katarzyna Gójska

Gość: Krzysztof Szczerski (szef gabinetu prezydenta)

Data emisji: 14.12.2020

Godzina emisji: 07.15

ms, IAR

Czytaj także

"Przywrócono prymat porządku prawnego". Krzysztof Szczerski o konkluzjach Rady Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2020 16:15
- To państwa posiadają Unię Europejską, a nie odwrotnie. Nie jesteśmy częścią składową jakiejś ponadnarodowej struktury, lecz to ta struktura jest naszą własnością i to my decydujemy, jako państwa członkowskie, jak ona ma funkcjonować - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Szczerski, szef Gabinetu Prezydenta RP.
rozwiń zwiń