Minister zdrowia: bardzo niewielka szansa na powrót do stacjonarnego nauczania

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2020 09:05
- Maksimum tego, czego możemy się spodziewać, to powrót klas 1-3 do szkół w styczniu - mówił w Programie 1 Polskiego Radia minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak dodał, wszystko zależy od liczby zachorowań, ale szansę na powrót stacjonarnego nauczania ocenił jako "bardzo niewielką".
Minister zdrowia Adam Niedzielski
Minister zdrowia Adam NiedzielskiFoto: PAP/Marcin Obara
szkoła koronawirus 1200 shutterstock.jpg
Wiceminister edukacji: powrót najmłodszych uczniów do szkół możliwy po feriach

Szef resortu zdrowia został zapytany, czy jest szansa, aby 18 stycznia wróciły do szkół nie tylko dzieci z klas 1-3, ale również starsze. - Uczciwie mówiąc, jest na to bardzo niewielka szansa - odpowiedział.

Czytaj także:

- Jeżeli patrzymy na to, co się dzieje w całej Europie, gdzie takie kraje jak Holandia, Niemcy czy Litwa podejmują decyzję o głębokim lockdownie, obawiając się po prostu trzeciej fali, która potencjalnie może wystąpić jako skutek tej zwiększonej świątecznej mobilności czy takich feryjnych aktywności nas wszystkich, to raczej kierunek jest taki, że maksimum tego, co możemy się spodziewać, to są te klasy 1-3 - powiedział.


Posłuchaj
16:41 [STUDIA]S4_(PCM) 2020_12_16 08_15_20_for_media.mp3 Adam Niedzielski: pierwsza partia szczepionek może się pojawić w Polsce na przełomie grudnia, stycznia (Sygnały dnia/Jedynka)

 

ferie covid 1200 shutterstock.jpg
Ferie zimowe 2021. Zobacz, jak będzie wyglądała przerwa od szkoły w czasie pandemii

Pytany, od czego zależy powrót klas starszych do szkół i czy jest to szczepionka, minister zaprzeczył, że byłaby to szczepionka. - Jeżeli liczba zachorowań na koronawirusa będzie stosunkowo niska, to wtedy możemy podjąć decyzję o powrocie do szkół starszych klas - podkreślił.

"Jesteśmy przygotowani na akcję szczepień"

Minister zdrowia poruszył również temat szczepionki. - Jesteśmy w bardzo dużym stopniu przygotowani na akcję szczepień w Polsce. W pierwszej turze będą szczepieni medycy w tzw. szpitalach węzłowych. Może to nastąpić trzy-cztery dni po decyzji KE ws. dopuszczenia szczepionki. Co więcej, Komisja Europejska przesunęła posiedzenie Europejskiej Agencji ds. Leków w sprawie dopuszczenia szczepionki z 29 na 21 grudnia - poinformował.

- W związku z tym jest szansa, że jeszcze przed Nowym Rokiem będzie ostateczna decyzja KE. Pierwsza partia - tych 10 tys. szczepionek - może się pojawić w Polsce na przełomie grudnia, stycznia - podkreślił.

. .

***

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"
Prowadził: Grzegorz Jankowski
Gość: Adam Niedzielski (minister zdrowia)
Data emisji: 16.12.2020
Godzina emisji: 08.15

pb

Czytaj także

Kiedy powrót dzieci do szkół? Rzecznik Ministerstwa Zdrowia podał możliwy termin

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2020 13:44
- Jeżeli będziemy się zachowywać odpowiedzialnie, tak jak do tej pory, to 18 stycznia dzieci klas I-III szkoły podstawowej będą mieć lekcje stacjonarne - powiedział w piątek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nauczanie zdalne nigdy nie zastąpi stacjonarnego". Szef MEiN za szybkim powrotem uczniów do szkół

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2020 16:22
- Nauczanie zdalne nigdy nie zastąpi nauczania stacjonarnego, dlatego podstawową troską MEiN i rządu jest jak najszybszy powrót uczniów do szkół - przekonywał w piątek szef resortu edukacji Przemysław Czarnek podczas posiedzenia sejmowej komisji edukacji, nauki i młodzieży.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nauka zdalna a czas spędzany przed komputerem. Jak osiągnąć równowagę?

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2020 02:15
Od kilku miesięcy prawie cały swój czas spędzamy w domach – tam mamy swoje biuro i szkolną salę, w której uczą się nasze dzieci. Mimo że my i nasze dzieci obowiązki mamy różne, łączy nas jedno – wszystkie nasze kontakty międzyludzkie przenieśliśmy do świata wirtualnego, który dla najmłodszych może być szczególnie obciążający.
rozwiń zwiń