Świat ogarnęła "szachomania". Efekt serialu "Gambit królowej?"

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2020 11:29
Przez lata nie cieszyły się wielką popularnością. Elitarne, niezrozumiałe, mało pasjonujące. Taką opinię u wielu osób miały szachy. Teraz sytuacja diametralnie się zmieniła. Gra bije rekordy popularności, a pudełka z szachowymi figurami błyskawicznie znikają ze sklepowych półek. Skąd ta zmiana?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Gorodenkoff

Czytaj też
szachy 1200.jpg
Najstarsza gra planszowa w historii. Dlaczego warto grać w szachy?

Pani Magdalena, która chciała niedawno kupić szachy opowiada w Programie 1 Polskiego Radia, że nie było łatwo. - Można prześledzić wszystkie sklepy internetowe, gdzie praktycznie wszystkie modele szachów są wyprzedane. Podobnie jest na stronach producentów szachów - dodaje. 

Posłuchaj
05:06 _PR1_AAC 2020_12_17-07-39-46.mp3 Szachy biją rekordy popularności (sygnały dnia/Jedynka)

Rozmówczyni Marcina Pośpiecha mówi, że zaskoczył ją także fakt, że w popularnym serwisie aukcyjnym cena szachów potrafiła wzrosnąć w przeciągu jednego dnia nawet o 100 złotych, a gra i tak się sprzedawała. 

Do nagłego wzrostu popularności szachów przyczynić się mógł bijący rekordy oglądalności na całym świecie serial "Gambit Królowej". 

Netflix/zwiastun serialu "Gambit Królowej"

Szachiści, gambit królowej - czyli jeden z możliwych scenariuszy rozpoczęcia gry - znali już na początku XX wieku. - Jest to otwarcie, które można odnieść bezpośrednio do życia codziennego. Słowo gambit oznacza poświęcenie pionka lub jakiejś figury za jakąś korzyść na szachownicy - wyjaśnia w radiowej Jedynce Krzysztof Żurkiewicz z łódzkiej szkoły szachowej "Krzyś".

czytaj więcej
shutterstock_196185596 szachy 1200.jpg
Szachy jako narzędzie doskonalące człowieka

"Duży plus"

Szachowy arcymistrz, trener kadry narodowej kobiet Marcin Dziuba mówi, że z tego co słyszał, sprzedaż szachów wzrosła o blisko 300 procent. - Dużo ludzi, którzy się do tej pory nie interesowali szachami, kupuje je i zaczyna interesować się szachową tematyką. Jest to na pewno dla całego naszego środowiska duży plus - podkreśla. 

Jak dodaje Krzysztof Żurkiewicz z "Krzysia", także portal chess.com - najpopularniejszy portal szachowy na świecie - notuje rekordową liczbę wejść. - To świadczy samo za siebie - ocenia i dodaje, że szachy uczą logicznego myślenia, przewidywania i planowania oraz zasad fair play. 

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia 

Materiał: Marcin Pośpiech

Data emisji: 17.12.2020 

Godzina emisji: 7.39

kh

Czytaj także

Szachy do szkół! Gra rozwija zdolności matematyczne

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2017 13:19
Wiele osób sądzi, że aby grać w szachy, trzeba posiadać umysł ścisły. - Ja bym powiedział, że jest wręcz odwrotnie. To szachy rozwijają zdolności matematyczne, dzieci lepiej radzą sobie także na geografii, bo szachownica to swoisty układ współrzędnych - mówi międzynarodowy mistrz szachowy Michał Luch.
rozwiń zwiń