Marlena Maląg: realizacja programów społecznych nie jest zagrożona

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2020 08:00
- W rządzie nie było dyskusji o tym, czy programy społeczne mogą zostać w czasie pandemii zawieszone  - zapewniała w Programie 1 Polskiego Radia minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. 
Marlena Maląg
Marlena MalągFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Marlena Maląg zapewniała w „Sygnałach dnia”, że wszystkie programy społeczne wprowadzone przez rząd PiS będą, pomimo zwiększenia wydatków budżetowych w związku z pandemią, w dalszym ciągu realizowane.

W czwartek Sejm przyjął budżet na 2021 rok. Za ustawą było 234 posłów, przeciw - 220, a 1 osoba wstrzymała się od głosu. W przyszłorocznym budżecie zapisano m.in. 41 miliardów złotych na program Rodzina 500+, 1 miliard 400 milionów złotych na program Dobry Start, w ramach którego przekazywane jest 300 złotych dla wszystkich uczniów. Kontynuowany będzie również program Maluch+, który kosztuje 450 milionów złotych rocznie.

duda 1200 pap.jpg
"Pandemia to dla nich szczególnie trudny czas". Prezydent apeluje o pomoc dla seniorów

W rozmowie w Programie 1 Polskiego Radia zapewniała, że temat ewentualnego zawieszenia realizacji tychże programów nie był w ogóle podejmowany przez rząd. Skrytykowała przy tym publikacje medialne i wypowiedzi przedstawicieli opozycji sugerujących, że to właśnie ich kosztem władza będzie szukała oszczędności. - Programy społeczne też wracają do polskiej gospodarki i ją napędzają – zaznaczyła.

Posłuchaj
20:00 [STUDIA]S4_(PCM) 18 grudzień 2020 07_15_37.mp3 Marlena Maląg: realizacja programów społecznych nie jest zagrożona (Sygnały dnia/Program 1 Polskiego Radia)
 

Minister podkreślała, że polskie rodziny są fundamentem działań rządu, a pieniądze na wsparcie socjalne są zabezpieczone w przyszłorocznym budżecie.

Marlena Maląg zapewniła przy tym, że w przyszłym roku emeryci otrzymają 13. emeryturę. Wyraziła nadzieję, że projekt ustawy, który wprowadzi 14. emeryturę, na początku roku będzie procedowany w komisji sejmowej, a wypłata środków nastąpi tak, jak planuje rząd, czyli w IV kwartale przyszłego roku. - 

- Projekt tej ustawy, który był procedowany na Radzie Ministrów, czeka teraz na prace w Sejmie, już jest skierowany do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, a więc zapewne w pierwszym kwartale 2021 roku będzie procedowany, tak że nie ma niebezpieczeństwa - powiedziała minister.

- Jesteśmy gotowi do realizacji, są zabezpieczone środki, w mojej ocenie to jest najważniejsze i gwarantuję, że jeżeli wysoka izba nie wniesie żadnych poprawek, to na pewno świadczenie to będzie realizowane – podkreśliła Marlena Maląg.

W dalszej części rozmowy minister mówiła również, że sytuacja w domach opieki społecznej poprawiła się i dziś sytuacja w nich jest stabilna.

. .
***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Rozmawiała: Katarzyna Gójska

Gość: Marlena Maląg (minister rodziny i polityki społecznej)

Data emisji: 18.12.2020 r. 

Godzina emisji: 7.15

pp/kh