Wiceminister zdrowia: namawiam przybyłych z Wielkiej Brytanii do zrobienia testu

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2020 09:11
- Minister zdrowia wydał już zalecenie stacjom sanitarnym, aby wykonywały testy właśnie tym osobom, które przyleciały do nas z Wielkiej Brytanii. Do tego namawiam wszystkie te osoby, które już są w Polsce, a przybyły z Anglii, aby zgłosiły się do stacji sanitarnej i taki test wykonały - mówił w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister zdrowia Waldemar Kraska odnosząc się do informacji o nowej mutacji koronawirusa w Wielkiej Brytanii.
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska
Wiceminister zdrowia Waldemar KraskaFoto: Polskie Radio

Z Wielkiej Brytanii docierają niepokojące informacje o pojawieniu się nowej mutacji koronawirusa SARS-CoV-2, która ma być nawet 70 proc. bardziej zakaźna, przy czym ma zachowywać pozostałe cechy dotyczące ciężkości przejścia choroby. W poniedziałek przywódcy państw Unii Europejskiej będą dyskutować nad wspólnymi działaniami w tej sprawie. O reakcjach na mutację wirusa mówił w "Sygnałach dnia" wiceszef resortu zdrowia Waldemar Kraska.

1200_UE_PAP.png
Dziś pilne spotkanie unijnych ekspertów w Brukseli. Tematem nowa odmiana koronawirusa
Posłuchaj
19:29 S4_PCM_PR1_ 2020_12_21-08-14-42_for_media.mp3 Waldemar Kraska: zachęcam osoby, które przybyły z Wielkiej Brytanii, do zrobienia testu na koronawirusa ("Sygnały dnia" / Jedynka)

"Bufor bezpieczeństwa"

Gość radiowej Jedynki podkreślił, że dla wszystkich wirusów całkowicie typowe jest to, że mutują, także ten koronawirus, z którym cały świat zmaga się od końca ubiegłego roku także mutował najprawdopodobniej już wcześniej. Przyznał równocześnie, że znacznie większa zakaźność mutacji odkrytej w Wielkiej Brytanii budzi niepokój.

- To, co podejmują w tej chwili kraje europejskie, czyli zakaz lotów do Wielkiej Brytanii, jest jakby takim buforem bezpieczeństwa, aby te osoby, które przylatują do nas z Wielkiej Brytanii, nie zakażały osób, z którymi się będą kontaktować - mówił Waldemar Kraska.

Czytaj więcej:

Zachęta do przetestowania się

Gość "Sygnałów dnia" został także zapytany o działania Polski ws. nowej mutacji SARS-CoV-2. Wiceminister zaznaczył, że przed koronawirusem - także w tej nowej "wersji" - skutecznie chronią zasady bezpieczeństwa narzucone przez rząd. Wyjaśnił, że ich pełne, konsekwentne i poprawne przestrzeganie naprawdę może skutecznie zadziałać w przerwaniu łańcucha epidemiologicznego. Wspomniał jednak także o działaniach podjętych przez resort zdrowia.

- Wczoraj już minister zdrowia Adam Niedzielski wydał zalecenie stacjom sanitarnym, aby wykonywały testy właśnie tym osobom, które przyleciały do nas z Wielkiej Brytanii. Do tego namawiam wszystkie te osoby, które już są w Polsce, a przybyły z Anglii, aby zgłosiły się do stacji sanitarnej i taki test wykonały. To jest w interesie nie tylko tych osób, ale głównie ich bliskich, bo to dla nich przylatują do Polski polscy obywatele, którzy mieszkają w Wielkiej Brytanii. Nie chciałbym, aby tym prezentem świątecznym był koronawirus w tej nowej mutacji - wyjaśnił Waldemar Kraska.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

. .


* * *

Audycja: "Sygnały dnia"
Prowadzi: Katarzyna Gójska
Gość: Waldemar Kraska (wiceminister zdrowia)
Data emisji: 21.12.2020
Godzina emisji: 08.15

jmo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nowe zasady bezpieczeństwa weszły w życie. Zobacz, czego dotyczą zmiany

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2021 06:34
W poniedziałek zostały otwarte w ścisłym reżimie sanitarnym galerie handlowe i muzea oraz galerie sztuki. Pozostałe zasady bezpieczeństwa będą jednak przedłużone. Nie obowiązują także godziny dla seniora. Poniżej przedstawiamy pełną listę zmian.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ocena szczepionek Pfizera i BioNTechu. Dziś specjalne posiedzenie ekspertów Europejskiej Agencji Leków

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2020 03:00
Europejska Agencja Leków z siedzibą w Amsterdamie ma dziś ocenić szczepionki przeciwko koronawirusowi wyprodukowane przez amerykańską firmę Pfizer i niemiecką spółkę BioNTech. Oczekuje się, że specjalny zespół ekspertów zgodzi się na autoryzację - informuje korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
rozwiń zwiń